Powrót do wpisów

Masło do ciała – zalety i rodzaje

Masło do ciała jest świetnym wyborem dla skóry, która wymaga głębokiej regeneracji i odżywienia. Od balsamu odróżnia je bardziej intensywne działanie, gęsta konsystencja i skuteczne wzmocnienie warstwy hydrolipidowej naskórka. Charakterystyczną cechą masła jest również to, że jako dość tłusty preparat pozostawia na skórze leciutki film, który przez wiele godzin chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Preparatów do pielęgnacji skóry jest na rynku sporo – balsamy, mleczka, masła, olejki, musy, budynie (swoją drogą, spore tu pole do skojarzeń kulinarnych). Każdy z nich ma swoje plusy, minusy, rzesze zwolenników i tych nie do końca przekonanych. Dziś „na tapetę” bierzemy masło do ciała. Przyjrzymy się jego dobroczynnym właściwościom, najlepszym zastosowaniom i najbardziej popularnym rodzajom. 

Bomba witaminowa

Masło kosmetyczne jest w istocie olejem, który przybrał postać stałą. Składa się m.in. z trójglicerydów i estrów kwasów tłuszczowych, zawiera również składniki aktywne, jak fitosterole i witaminy. Większość z tych kosmetyków uzyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno. Niektóre z nich poddaje się rafinacji, choć najbardziej cenione są te nierafinowane. W dobrych preparatach znajdziemy tylko naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które zapewnią skórze ukojenie i długotrwały efekt odżywczy. Skład powinien być jak najkrótszy i nie ma w nim miejsca na konserwanty, parabeny i sztuczne oleje. 

Jakie korzyści płyną z używania masła do ciała?
- dzięki bardzo treściwej konsystencji skutecznie natłuszcza nawet mocno przesuszoną skórę
- kosmetyk wnika w głębsze warstwy skóry (w odróżnieniu od np. balsamu, który działa tylko na powierzchni) i chroni ją przed utratą wilgoci
- cienka warstwa powstała po nałożeniu masła ochrania skórę przed brudem, zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, silny wiatr, ostre słońce)
- preparat wspiera proces regeneracji i ujędrniania skóry oraz poprawia jej elastyczność
- naturalna i bogata formuła masła wspiera proces łagodzenia stanów zapalnych i podrażnień oraz gojenia się ran
- uniwersalność kosmetyku i zawartych w nim substancji sprawia, że może być on używany zarówno do ciała, jak i do twarzy oraz włosów
- dzięki bogactwu aktywnych biologicznie składników produkt świetnie się sprawdza w sytuacji, gdy skóra jest bardzo napięta, wręcz piekąca
- nawet jeśli skóra nie potrzebuje tak intensywnego działania, jakie zapewnia masło, przyda się ono do natłuszczenia miejsc mających skłonność do rogowacenia i przesuszania, np. łokci, kolan, pięt czy spierzchniętych dłoni
- kosmetyk można z powodzeniem wykorzystać do masażu ciała

Popularne masła

Z reguły masło powstaje z roślin egzotycznych, które występują na innych kontynentach. Do chętnie wybieranych należą: masło shea, kakaowe, jojoba i mango (często można je znaleźć na liście składników kosmetyków naturalnych). Na popularności zyskują również masła dotąd mniej znane, jak cupuacu czy kombo. 

Masło shea (karité) 

Pozyskuje się je z nasion drzewa masłowego (zwanego również Masłoszem Parka – od nazwiska podróżnika i botanika, który sprowadził je do Europy w XVIII w.), rosnącego w Afryce. Jego wysokość może osiągnąć nawet 15 m, a owoce, jakie wydaje, przypominają jagody. Każda z jagód ma w sobie jedno czerwonobrązowe nasienie. Nasiona są rozgniatane, po czym wygotowuje się z nich biały tłuszcz, nazywany właśnie masłem shea. Na rodzimym kontynencie jest ono wykorzystywane jako tłuszcz jadalny, stosowane w roli leku i używane do celów kosmetycznych. Na naszym obszarze sięga się po nie przy produkcji świec, mydeł i innych kosmetyków. Jego popularność lata temu sięgnęła zenitu i na tym poziomie utrzymuje się do dziś. To klasyk i podstawa naturalnej pielęgnacji, składnik wielu preparatów oraz prawdziwa gwiazda, kiedy występuje solo.
Masło shea oferuje ogromne bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (mowa o oleinowym, stearynowym, linolowym, palmitynowym), które pełnią szalenie istotną rolę w procesach odmładzania skóry. Produkt zawiera również m.in. katechiny, fitosterole, witaminę A, E i F oraz pochodne kwasu cynamonowego. Jest w pełni naturalny i uznawany na hipoalergiczny, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Mówiąc o jego najważniejszych zaletach, należy wymienić przede wszystkim te:
- pielęgnuje, regeneruje, silnie odżywia
- zwiększa elastyczność warstwy rogowej skóry
- działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie skaleczeń, otarć i oparzeń słonecznych
- opóźnia procesy starzenia, chroni przed wolnymi rodnikami, wspiera w redukowaniu zmarszczek
- zapobiega utracie wody
- łagodzi dolegliwości związane z osteoporozą i reumatyzmem
- wspiera w walce z rozstępami, cellulitem, wysypką, wypryskami, zmianami alergicznymi
- chroni przed promieniowaniem UV, mrozem i wiatrem
- pomaga zregenerować przesuszone włosy i poprawia ich ogólną kondycję

Masło shea – poza rolą smarowidła do ciała – sprawdza się znakomicie jako krem do twarzy, krem pod oczy, balsam do ust, krem do rąk i maska do włosów. To kosmetyk uniwersalny, minimalistyczny i wszechstronny. 

masło shea nierafinowane

Masło kakaowe

Uzyskiwane jest z nasion dojrzałych owoców kakaowca. Poddaje się je fermentacji, suszeniu, prażeniu i tłoczeniu, by na końcu otrzymać masło, które stanowi ok. 50% suchej masy nasion. Zawiera ono przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, nienasycony kwas oleinowy omega-9, polifenole oraz mikroelementy: potas, magnes, żelazo i wapń. 

Co potrafi masło kakaowe?
- natłuszcza i chroni skórę; sprawia, że staje się ona gładka i elastyczna
- opóźnia proces starzenia się skóry i chroni przed działaniem wolnych rodników
- podkręca produkcję kolagenu
- zmniejsza widoczność rozstępów, blizn i zmarszczek
- wygładza koloryt skóry, niweluje przebarwienia i chroni przed promieniowaniem UV
- redukuje negatywny wpływ czynników zewnętrznych
- wspiera w redukcji cellulitu
- wzmacnia włosy
- przedłuża widoczność opalenizny

Masło kakaowe nie uczula, w związku z czym może być używane przez wszystkich, również alergików, dzieci i kobiety w ciąży. Jest także skutecznym preparatem dla osób, które mają łuszczycę, egzemę, skórę atopową. Jego używanie sprawia dużą przyjemność ze względu na miły dla zmysłów zapach czekolady. 

W maśle Super Blend połączyliśmy masło shea i masło kakaowe plus dodaliśmy olej kokosowy. Ten 3-składnikowy produkt jest dla ciała kwintesencją tego, co w naturalnych kosmetykach najlepsze. Spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagającej skóry; regularnie słyszymy, że jest jak zbawienie, kompres i numer 1 na świecie.  

Wiosną i latem dobrą alternatywą dla dość ciężkich maseł są musy do ciała. Mają lżejszą konsystencję, delikatniejsze zapachy i szybciej się wchłaniają. Puszyste musy Konopie i Pomarańcza oraz Cynamon z Wanilią mają w składzie masło shea oraz kilka cennych olejów (plus olejki eteryczne, by było jeszcze przyjemniej), z kolei mus Wiosenny został dodatkowo wzbogacony o masło kakaowe. Każdy z nich jest bardzo odżywczy i skutecznie pielęgnuje skórę, a aplikowanie kosmetyku, który przywodzi na myśl bitą śmietanę, to czysta przyjemność. 

Superblend na fioletowo-beżowym tle.

Masło z mango

Jest tłoczone na zimno z wysuszonych pestek mango indyjskiego, a branża kosmetyczna odkryła je całkiem niedawno. Skrywa ono w sobie bogactwo składników: mamy tu kwas oleinowy i kwas stearynowy, antyoksydanty, minerały oraz witaminy A, C, D i E. Masło działa odżywczo i antyoksydacyjnie. Zmiękcza skórę i zatrzymuje w niej wodę. Pomaga zmniejszyć widoczność rozstępów oraz przyspiesza gojenie ran. Skutecznie dba o pęknięte usta i przesuszone pięty, pomaga złagodzić objawy egzemy i łuszczycy. Poprawia kondycję końcówek włosów. 

Masło jojoba    

Jego głównym składnikiem jest olej z ziaren krzewu jojoba, który łączy się z utwardzonym olejem roślinnym. Kosmetyk jest kremowy, delikatny, ma subtelny zapach. Stanowi bogate źródło witaminy E, skwalenu, fitosteroli i witaminy F. Dobrze się rozsmarowuje i szybko wchłania, co nie jest oczywiste w przypadku maseł. Wygładza i zmiękcza skórę, spowalnia proces starzenia. Chroni przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Sprawdza się w pielęgnacji skóry atopowej oraz łagodzi stany zapalne i zmiany związane z egzemą i łuszczycą. Stanowi dobry wybór również w przypadku skóry tłustej, ponieważ reguluje tempo jej przetłuszczania i poziom wydzielanego sebum. Jest wykorzystywane do łagodzenia podrażnień po depilacji, a także pomaga wzmocnić paznokcie. Spisuje się na medal w ramach dbania o skórę głowy i włosy – wzmacnia i zapewnia im blask. 

Masło cupuacu

Jest pozyskiwane z owoców rosnącego w Amazonii kakaowca w wyniku tłoczenia na zimno. Posiada bardzo zbilansowany skład nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie uczula, a dzięki bogactwu fitosteroli oraz witaminom A i C skutecznie dba o ciało i włosy. Dobrze odżywia, zaś cienka warstwa ochronna zapobiega utracie wody i zmniejsza negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Produkt działa przeciwstarzeniowo oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, przyspiesza gojenie się ran. Skórze zapewnia wygładzenie i miękkość, a włosom – nabłyszczenie i regenerację. Wspomaga również ochronę przeciwsłoneczną. 

Masło kombo 

Uzyskuje się je w procesie tłoczenia na zimno orzechów drzewa muszkatołowca afrykańskiego (kombo), które to drzewo potrafi osiągnąć 60 m wysokości. Masło ma ciemnobrązowy kolor, niejednorodną konsystencję i dość intensywny zapach. Kosmetyk dobrze się wchłania, nie pozostawia na skórze filmu, za to nadaje jej lekko złocisty odcień, przez co pełni rolę naturalnego preparatu lekko brązującego. Pielęgnuje ciało oraz pomaga zadbać o zdrowie. Dzięki zawartości kwasu mirystynowego i nienasyconego kwasu mirystooleinowego (omega-5) wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Regularne stosowanie preparatu pomaga zwalczać bóle mięśni i stawów (kosmetyk jest pomocny w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu). Zawarte w maśle białko pobudza produkcję kolagenu, co przekłada się na spowolnienie procesów starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Produkt zmniejsza podrażnienia po depilacji i przyspiesza gojenie się ran, a zastosowany na skórę głowy wspiera w walce z łupieżem.   

Wybór wśród naturalnych maseł do ciała jest ogromny. Warto próbować różnych, obserwować, jak reaguje na nie ciało i włosy, i niespiesznie wybierać swoich faworytów. By kosmetyk podarował skórze to, co najlepsze, należy (jak zawsze) używać go regularnie. Najlepiej po wieczornej kąpieli – tak będzie i wygodniej, i skuteczniej.  

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Zalety stosowania masła shea

Zalety stosowania masła shea