Powrót do wpisów

olejek ujędrniający 4 Szpaki

Jak ujędrnić skórę na brzuchu — skuteczne sposoby na ujędrnienie obwisłej skóry brzucha

Wiotka skóra na brzuchu jest często zmorą i powodem kompleksów, które negatywnie wpływają na samopoczucie i pewność siebie. Skóra traci elastyczność w tym obszarze z wielu różnych powodów i jest to częsta przypadłość, z powodu której mnóstwo osób szuka sposobów na to jak poprawić kondycję skóry i zadbać o jej jędrność. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom utraty napięcia skóry i pokażemy sprawdzone sposoby radzenia sobie z problemem. 

Przyczyny utraty jędrności skóry na brzuchu

Naturalny proces utraty jędrności skóry na brzuchu zaczyna się zwykle po 25. roku życia, kiedy spada produkcja kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość skóry. To normalne, że z wiekiem skóra starzeje się i zmienia się jej struktura. Jednak to nie jedyna z przyczyn zwiotczałej skóry, która tak naprawdę przydarza się każdemu w mniejszym lub większym stopniu. Problem może dotyczyć również nagłej utraty wagi, ciąży, braku aktywności fizycznej lub nieodpowiedniej diety.

Domowe sposoby na obwisłą skórę i ujędrnienie skóry brzucha

Jak radzić sobie z problemem obwisłego brzucha w domowym zaciszu? Musisz wiedzieć, że domowe sposoby na obwisły brzuch i jędrność to przede wszystkim - odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Ćwiczenia wspierające jędrność skóry

  • brzuszki - najbardziej znane i klasyczne ćwiczenie, doskonałe dla początkujących 
  • plank, czyli deska - ćwiczenie dla bardziej zaawansowanych, nie jest łatwe, ale przynosi super efekty
  • unoszenie nóg w pozycji leżącej - świetne ćwiczenie wzmacniające dolne mięśnie brzucha
  • przysiady - pomogą nie tylko wzmocnić mięśnie brzucha, ale i ud
  • trening cardio - np. bieganie, rower czy skakanie na skakance

Ruch to nie tylko sposób na wzmocnienie i ujędrnienie brzucha, ale i świetna metoda na pozbycie się  nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Systematyczność i regularność może spowodować przyjemny dla oka efekt uboczny w postaci "czteropaka" - tego zdrowego rzecz jasna ;) 

Dieta a kondycja skóry brzucha

Odpowiednie odżywianie ma ogromne znaczenie dla zdrowia skóry. Aby wspierać jej jędrność, spożywaj produkty bogate w: białko, które jest niezbędne do produkcji białka strukturalnego odpowiedzialnego za ujędrnianie skóry brzucha, witaminę C i E oraz w kwasy foliowe i tłuszczowe omega-3. Unikaj przetworzonej żywności i dbaj o nawodnienie. Picie odpowiedniej ilości wody wspiera nawilżenie skóry od środka. A jeśli mowa o nawilżeniu to kolejnym ważnym krokiem jest...

Pielęgnacja 

Odpowiednia pielęgnacja skóry musi przede wszystkim opierać się na solidnym nawilżeniu. Zaniedbanie tego kroku przyspiesza procesy starzenia się skóry, co w naszym przypadku, kiedy chcemy uniknąć problemu pomarszczonej i słabej jakości skóry daje odwrotny skutek. Kremy, olejki do ciała i balsamy wzmacniające z zawartością np. masła shea, oleju kokosowego, gliceryny roślinnej, olejku jojoba czy ekstraktu z maku, aplikowane codziennie wesprą regenerację skóry.

 

Co jeszcze może pomóc zadbać o skórę? 

  • Masaże – regularne masowanie skóry za pomocą olejków (np. oleju kameliowego czy z pestek truskawki) poprawia krążenie, głęboko nawilża i wspiera regenerację tkanek.
  • Peelingi – złuszczanie martwego naskórka, na przykład peelingami cukrowymi i solnymi, pobudza krążenie i produkcję kolagenu.
  • Naprzemienne prysznice (ciepło-zimo) – poprawią ukrwienie.

Jak ujędrnić skórę na brzuchu po ciąży lub odchudzaniu

Regeneracja skóry to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Nadmiar skóry na brzuchu po odchudzaniu, czy nadprogramowe warstwy skóry u kobiet po ciąży są trudne do zredukowania, ale możliwe do poprawy dzięki odpowiedniej pielęgnacji, ćwiczeniom lub wsparciu nowoczesnych zabiegów kosmetycznych.

Ćwiczenia wzmacniające

Oprócz propozycji aktywności podanych wyżej możesz wykonywać w domu np. trening ABS skoncentrowany na wzmacnianiu i modelowaniu mięśni brzucha. Ruchy są zwykle wykonywane w krótkich, intensywnych seriach, skupiają się na mięśniach skośnych, poprzecznych prostych i dolnej części brzucha. Przykłady popularnych ćwiczeń ABS to planki, brzuszki, rowerek, "wspinaczka górska" oraz unoszenie nóg w leżeniu. 

Stosowanie kremów ujędrniających

Nie zapominaj też o odpowiedniej pielęgnacji. Sięgaj regularnie po kremy i balsamy, które wraz z regularną aktywnością skrócą drogę do redukcji obwisłej skóry na brzuchu. Szukaj takich, które zawierają składniki głęboko nawilżające, wygładzające skórę oraz ujędrniające i nadające elastyczności skórze np. olej z ostropestu i z pestek arbuza, masło shea, olej arganowy jak również ten ze słodkich migdałów.

Zabiegi kosmetyczne

Kiedy domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów i niewiele co pomaga, można rozważyć wizytę u specjalisty i wybrać odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Które z nich są najbardziej skuteczne? 

  • Zabieg endermologii (lipomasaż) - masaż próżniowy, który pobudza produkcję kolagenu.
  • HIFU - to nowoczesna technika medyczna, która wykorzystuje skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej intensywności do osiągania efektów liftingujących i napinających skórę. Jest to nieinwazyjna metoda.
  • Mikroigłowanie (dermaroller) - polega na wykonywaniu setek mikroskopijnych nakłuć w skórze za pomocą specjalnego urządzenia z igłami w celu stymulowania naturalnych procesów regeneracyjnych (poprzez aktywację produkcji kolagenu i elastyny). Mikroigłowanie pozwala poprawić wygląd skóry, która staje się jędrna i uelastyczniona.

Profilaktyka utraty jędrności

Zapobiec wiotczeniu jest o wiele prościej niż poprawić napięcie skóry okolic brzucha, kiedy problem już nas dotknie.  Warto zatem zadbać o:

  • zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i niezbędne minerały oraz o picie odpowiedniej ilości wody
  • regularne uprawianie sportu, które pozwoli utrzymać mięśnie brzucha w dobrej kondycji
  • dbanie w miarę możliwości o to, aby unikać nagłych wahań wagi, które prowadzą do rozciągania skóry
  • odpowiednią pielęgnację, która zawiera składniki aktywne odpowiedzialne m.in. za działanie nawilżające, regenerujące i uelastyczniające skórę 

Dbając o swoje ciało – poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i pielęgnację – inwestujesz w siebie. Czas zacząć działać :)

Źródła:

  1. Skibska, Agnieszka i Perlikowska, Renata, 2021. Wpływ zbilansowanej diety na stan skóry. Część II. Food Forum : czasopismo specjalistyczne o zdrowym odżywianiu. 2021. P. 81–84.
  2. HIFU - skuteczna metoda liftingu skóry oparta na badaniach. 21 marzec 2024, https://www.ruczajclinic.pl/hifu-skuteczna-metoda-liftingu-skory-co-mowia-badania/.
  3. Podgórska A, Kicman A, Naliwajko S, Wacewicz-Muczyńska M, Niczyporuk M. Effect of intake of selected nutrients on skin firmness and elasticity in women. Front Nutr. 2024 Nov 11;11:1483678. doi: 10.3389/fnut.2024.1483678. PMID: 39588047; PMCID: PMC11586210.

Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Naturalny olejek do masażu ciała – jak wybrać dla zdrowej i pięknej skóry?

Naturalny olejek do masażu ciała – jak wybrać dla zdrowej i pięknej skóry?

Relaksujący masaż pleców i karku – jak go wykonać?

Relaksujący masaż pleców i karku – jak go wykonać?