Powrót do wpisów

Relaksujący masaż pleców i karku – jak go wykonać?

Wszyscy go potrzebujemy – może być receptą na stres, niepokój i potrzebę bliskości. Mowa oczywiście o relaksującym masażu. Powiemy Ci, jak masować plecy, gdy ból kręgosłupa i spięte mięśnie utrudniają wykonywanie codziennej pracy i uprzykrzają najmilsze momenty dnia. Nie obejdzie się też bez kosmetycznych polecajek.

Masaż pleców w domu – czy to na pewno dobry pomysł?

Masaż wykonany przez profesjonalistę to wspaniałe doświadczenie. Fizjoterapeuci posiadają niezbędną wiedzę na temat ludzkich części ciała, ich specyfice i najlepszych technikach masażu, które zapewniają świetne rezultaty – czasem nawet już po jednej sesji. Doświadczeni, certyfikowani masażyści także wiedzą, jak właściwie dotykać pacjenta, by zapewnić mu odprężenie.

Nie jest jednak tajemnicą, że dostęp po specjalistów potrafi być problematyczny, a znalezienie w osobistym kalendarzu specjalnej luki na taką wizytę nierzadko graniczy z cudem, gdy pędzimy i zwyczajnie nie mamy czasu, by zwolnić. Wtedy okazuje się, że domowy masaż pleców jest idealną alternatywą na relaks – zwłaszcza, że w zaciszu własnego domu rozluźnienie przychodzi naturalniej, niż gdybyśmy udali się w obce miejsce, którego nie znamy, do osoby, z którą nigdy nie mieliśmy do czynienia.

Relaksujący masaż pleców krok po kroku

Jak wykonać masaż relaksacyjny osobie, która ma spięte mięśnie po jednej lub obu stronach kręgosłupa? Pamiętaj o paru istotnych rzeczach:

  • Relaks zaczyna się jeszcze zanim zaaplikujemy dotyk. Zadbaj o atmosferę, by ciało zawczasu nastawiło się na przyjemność. Możesz zgasić światło, aby zamiast sztucznego światła żarówki plecy osoby, którą masujesz, oświetlał nastrojowy płomień świecy. Jeśli wybierzesz świecę zapachową, po pokoju rozejdzie się piękny zapach, który dodatkowo zadziała aromaterapeutycznie. Warto postawić na świecę sojową wzbogaconą naturalnymi olejkami eterycznymi – taka formuła, w przeciwieństwie do świec ze sztucznymi kompozycjami zapachowymi, nie przyprawi cię o ból głowy.

  • Umyj dłonie, a osoba masowana – plecy i kark. Zachowanie higieny jest niezwykle istotne. Jeśli skóra z nieczystościami będzie masowana, pod wpływem ruchu rąk bakterie rozejdą się po jej powierzchni i bardzo możliwe, że przyczyni się to do powstania wyprysków na ciele (krostki na plecach, czyli backne, pogarszają komfort życia na co dzień, ponieważ potrafią uporczywie swędzieć, a także obniżają samoocenę). Sama czynność mycia może być miłym wstępem do masażu właściwego – wystarczy użyć rękawicy peelingującej, na przykład naszej.

  • Wykonaj delikatny masaż, bo czasem mniej znaczy więcej. Na pewno wielu z nas myśli o masażu jako o czymś intensywnym, siłowym. I owszem, są techniki, które wykorzystują dużą siłę nacisku, ale nie zawsze mocne ruchy są odpowiednie i adekwatne do problemu – zwłaszcza jeśli stopień bólu jest wysoki (wtedy naprawdę warto poprosić o pomoc specjalistę). Już samo głaskanie pleców czy łagodne oklepywanie ich opuszkami palców potrafi zmniejszyć napięcie mięśni. Tkanki są podatne i wrażliwe na dotyk, więc zachowaj umiar.

Triki w masażu, które zawsze działają

Zarezerwuj przynajmniej pół godziny na to, by na spokojnie wykonać masaż bo nic tak nie odpręża, jak świadomość, że to wasz czas i macie dla siebie przestrzeń. Gdy wykonujesz masaż pleców, upewnij się, że masz ciepłe dłonie. Kontakt z zimną skórą może sprawić, że mięśnie staną się jeszcze bardziej spięte. Żadnych gwałtownych ruchów zwiększaj nacisk stopniowo: najpierw głaskanie, potem rozcieranie, ugniatanie, a dopiero na końcu dynamiczne oklepywanie. Taka kolejność sprawi, że osoba masowana będzie rozgrzewać się z każdą minutą, a masaż pleców nie będzie dla niej terapią szokową. I jeszcze jedna sprawa – przygotuj kosmetyki, które dodadzą element aromaterapii do całego rytuału, takie jak olejki, balsamy czy świece do masażu.

O masażu relaksacyjnym napisaliśmy w tym artykule – znajdziesz tam jeszcze więcej praktycznych wskazówek.

Klasyczna technika masażu pleców

Na początek ważna jest rozmowa. Niech osoba masowana położy się na brzuchu, a ty zadawaj pytania („Czy tak jest dobrze?”, „Wolisz mocniej czy lżej?”), słuchaj odpowiedzi i reaguj bieżąco na komunikaty oraz sygnały, również te niewerbalne (drgania tkanek powierzchniowych, gęsia skórka, grymas na twarzy).

Oprócz sprawnej komunikacji, warto nabrać trochę teorii z zakresu samej techniki. Oto, jak zabrać się do masażu klasycznego:

  1. Głaskanie. Jest dokładnie tym, czym myślisz polega na ślizganiu się dłońmi, palcami lub samymi opuszkami palców po skórze pleców i karku, np. okrężnymi ruchami. Poprawia krążenie krwi, usprawnia pracę naczyń krwionośnych i łagodzi dolegliwości bólowe. Masaż techniką głaskania potrafi zmniejszyć obrzęki i dostarczyć błogą przyjemność odczuwalną w całym ciele.

  2. Rozcieranie. Przypomina trochę zagniatanie ciasta na makaron – to wykorzystanie ruchów posuwistych, podczas których skóra przesuwa się pod dłonią i tworzy wałeczek. Jeśli zależy Ci na tym, by wykonać masaż rozgrzewający, wspierający gojenie blizn, a także dający ulgę w lekkich dolegliwościach bólowych związanych z kręgosłupem, rozcieranie będzie bardzo pomocne.

  3. Ugniatanie. Potrzeba do niego nieco więcej energii, ale zdecydowanie warto. Mięśnie lubią być w ten sposób pobudzane i regenerowane, zwłaszcza po ćwiczeniach. Masaż pleców wykonany techniką ugniatania w poprzek kręgosłupa, ale oczywiście nie tylko, uelastycznia tkanki i jest po prostu niezwykle odprężający.

  4. Oklepywanie. Polega na uderzaniu rękoma w sposób sprężysty, ale wyważony. Ruchy nie powinny powodować bólu, dlatego wyczucie masażysty jest tu kluczowe. Istotne jest też, by nie robić tego w jednym miejscu, a krążyć po różnych obszarach pleców. Dzięki temu nasz masaż będzie kompleksowy. Masaż wykorzystujący oklepywanie rozluźnia i uspokaja, a przy użyciu większej siły – pobudza do działania.

By upłynnić ruchy dłoni, zmniejszyć tarcie między nimi a skórą, a równocześnie ją odżywić, warto sięgnąć po kosmetyk na bazie olejków, który dodatkowo wykazuje właściwości aromaterapeutyczne. Specjalny produkt do masażu, jak na przykład nasz olejek lub balsam Miłość, można wkomponować tak naprawdę w każdą z powyższych technik. Chcesz poznać wszystkie zalety stosowania olejków do masażu? Przeczytaj nasz inny artykuł, gdzie szczegółowo je opisujemy.

Jak masować kark?

Wiesz już, jak robić masaż kręgosłupa. Jednak nie tylko on cierpi, gdy spędzasz całe godziny na home office. Kark również zostaje obciążony, więc jeśli boli, to jasno daje sygnał o potrzebie interwencji. Oto, jak wykonać masaż karku krok po kroku:

  1. Rozgrzej dłonie, na przykład pocierając je o siebie lub dodatkowo wmasowując w nie pachnący olejek do masażu, i zacznij głaskać szyję w kierunku do pleców, w ramach lekkiego preludium.

  2. Następnie przejdź do ruchów rozcierających, które pozwolą mile rozbudzić mięśnie pod skórą. Nie stosuj bardzo gwałtownych ruchów, tylko powoli zwiększaj nacisk. Nie spiesz się!

  3. Przy kolejnym kroku ugniataj fałdy skóry szyi stopniowo schodząc nieco niżej, w okolice barków i ramion – tam też należy rozmasować skórę oraz mięśnie pod nią. Możesz spróbować użyć samych kciuków, by nacisk był bardziej punktowy.

  4. Na tym etapie będziesz czuć pod palcami, że ciało jest rozgrzane. Zakończ masaż podobnie, jak zacząłeś lub zaczęłaś – wykorzystaj uspokajające ruchy głaszczące i pozwól, by mięśnie pięknie się wyciszyły.

Kosmetyki do masażu – jakie wybrać?

Na szczęście nie musisz przekopywać internetu w poszukiwaniu idealnych formuł. Tę pracę wykonaliśmy za Ciebie:

  • Olejek Miłość – olejek o naturalnym, orientalno-landrynkowym aromacie, łączący w sobie dobrodziejstwo olejów z pestek arbuza, migdałowego i sezamowego. To bestsellerowa, regenerująca, odżywcza, kojąca formuła, pachnąca grejpfrutem, paczulą i ylang-ylang.

  • Balsam do masażu Miłość – jeśli wolisz bardziej zbitą, ale wciąż aksamitną konsystencję, możesz wykonać masaż kręgosłupa naszym balsamem. Jest idealny do bardzo suchej skóry, pragnącej miękkości i gładkości. Nazwa mówi sama za siebie – łatwo się w nim zakochać.

  • Świeca do masażu Miłość – po zapaleniu przeistacza się w drogocenny olejek, roztaczający intensywnie owocowe nuty i nasycony naturalnymi afrodyzjakami. Zanim zaaplikujesz go na skórę, zgaś świecę, odczekaj chwilę i ostrożnie sprawdź temperaturę opuszkami palców. Masz ochotę przeczytać szczegółową instrukcję korzystania z takiej świecy? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

  • Świeca do masażu Eukaliptus i Szałwia – to opcja dla wielbicieli bardziej orzeźwiających, ziołowych aromatów. Zawiera olej konopny, który cudownie rozpromienia skórę. Nie emituje toksyn, za to pozostawia w powietrzu i na skórze świeży, relaksujący zapach, pochodzący z naturalnych olejków eterycznych.

Przeciwwskazania do masażu kręgosłupa

Masaż kręgosłupa to z założenia rzecz przyjemna i pomocna, na przykład u osób z wadami postawy lub zmianami zwyrodnieniowymi. Jednak pamiętaj, że są dolegliwości i schorzenia, przy których najrozsądniej jest oddać się w ręce specjalisty, by mieć pewność, że nie szkodzisz swojemu ciału. Przeciwwskazania do amatorskiego masażu obejmują:

  • nowotwory,

  • nadciśnienie,

  • choroby miażdżycowe,

  • osteoporozę,

  • zmiany skórne,

  • epilepsję,

  • stany zapalne,

  • a także bardzo silne bóle w plecach – mogą być objawem poważniejszej choroby, dlatego dobrze jest wykonać pełną diagnostykę, udając się do lekarza i/lub fizjoterapeuty.

Efekty masażu na ból pleców

Głównym, najprędzej zauważalnym pozytywnym skutkiem masażu pleców, karku i barków jest na pewno rozluźnienie ciała i uśmierzony ból. To idealny rytuał na poprawienie samopoczucia, wyciszenie i odgrodzenie się od trudów codzienności, jak praca i związany z nią stres. Jeśli chodzi o typowo zdrowotne korzyści, których może nie widać gołym okiem, ale są równie ważne, to na pewno zaliczają się do nich przyspieszone krążenie krwi, uelastycznione mięśnie i stawy, a także hamowanie zmian zwyrodnieniowych.

Pamiętaj, by w ciągu dnia nie siedzieć w jednym miejscu przez długi czas – zamiast tego spróbuj wygospodarować regularne, krótkie przerwy od pracy przy biurku, by się nieco poruszać i wykonać lekkie ćwiczenia (np. przysiady), pobudzając mięśnie do pracy.

Życzymy miłosnych... ekhem, miłych masaży!

Zobacz także

Olejek do masażu – dlaczego warto po niego sięgać?

Olejek do masażu – dlaczego warto po niego sięgać?

Olejki do masażu relaksacyjnego – co powinny zawierać?

Olejki do masażu relaksacyjnego – co powinny zawierać?

Sojowa świeca do masażu – jak używać?

Sojowa świeca do masażu – jak używać?