Powrót do wpisów

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Skoro coraz większą uwagę zwracamy na to, jak się odżywiamy i staramy się, by w naszej diecie było jak najwięcej nieprzetworzonych i ekologicznych produktów, warto podejść do tematu holistycznie, a zatem zadbać o ciało i skórę także od zewnątrz. Najprościej zacząć od stosowania zdrowszych naturalnych kosmetyków. Od produktów do oczyszczania skóry, takich jak mydła w płynie lub w kostce, przez masła do ciała, olejki, peelingi aż po kosmetyki do włosów - szampony czy serum.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne? Bez zbędnej chemii!

Kosmetyki naturalne bazują na prostych składnikach i ekstraktach pozbawionych toksycznych, szkodliwych dla skóry substancji. W produkcji kosmetyków tradycyjnych, powszechnie dostępnych w drogeriach, często używa się składników, które mogą działać alergizująco, podrażniająco, wysuszająco, a także komedogennie - zatykać pory skóry i powodować występowanie wyprysków i zaskórników. Pośród wspomnianych szkodliwych substancji chemicznych znajdują się m.in. parabeny, SLS-y, glikole, PEG-i czy oleje mineralne - jeśli pojawiają się w składach kosmetyków, które na co dzień stosujesz, musisz niestety liczyć się z ich negatywnym wpływem na zdrowie. Zdarza się, że stosowane przez dłuższy czas mogą zaburzy prawidłowe, naturalne funkcjonowanie skóry i jej gospodarkę wodną. Niektóre z nich natomiast wykazują udowodnione działanie rakotwórcze. Wybierając kosmetyki naturalne zmieniasz potencjalnie toksyczne składniki na te organiczne, nieprzetworzone oraz na pewno zdrowsze dla twojej cery. Pamiętaj też, że paradoksalnie, im krótszy i prostszy skład kosmetyków, tym lepiej dla ciebie. Kosmetyki naturalne na bazie produktów roślinnych zawierają zazwyczaj wyłącznie naturalne substancje nawilżające, maceraty, oleje czy ekstrakty. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne - pierwsze kilka już znasz.

Naturalne substancje - łagodniejsze dla skóry i środowiska

Zmiana kosmetycznych wyborów w kierunku naturalnych produktów często okazuje się również zbawienna dla osób borykających się z problemami takimi jak choroby skóry i alergie. Mimo że kosmetyki naturalne nie muszą być hipoalergiczne, najczęściej wykazują pozytywny wpływ na skórę ze skłonnościami do uczuleń czy AZS. Dzieje się tak z uwagi na wykorzystanie łagodnych substancji myjących, emulgatorów, i zapachów pochodzących wyłącznie z naturalnych olejków eterycznych.

mus do ciała cynamon z wanilią oraz peeling róża i baobab, otwarte i zamknięte słoiki

Stosując kosmetyki naturalne poprawiasz nie tylko kondycję swojej skóry, ale i… środowiska. Opakowania tego rodzaju produktów tworzy się zazwyczaj z surowców wtórnych, poddających się recyklingowi. Coraz częściej firmy stosują w zakresie pakowania dobre praktyki less i zero waste. Również surowce, na których bazują kosmetyki naturalne pozyskiwane są najczęściej w sposób możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska. Jeśli są produkowane i sprzedawane w Europie nie mogą być również testowane na zwierzętach. Wiele spośród naturalnych kosmetyków nie posiada również w składzie substancji pochodzenia zwierzęcego sprawiając, że stają się doskonałym wyborem na przykład dla wegan.

Kosemtyki naturalne = kosmetyki dla każdego?

Prosty, zdrowy skład większości kosmetyków naturalnych czyni je produktami niezwykle uniwersalnymi. Jeśli już w jakiś sposób się je dzielimy, najczęściej pod kątem potrzeb lub typów skóry. Często jednak jeden kosmetyk jest na tyle neutralny i łagodny, że może być z powodzeniem stosowany przez całą rodzinę, także przez dzieci - jak na przykład masło Super Blendmydło Len i Rumianek czy mydło Miś. Dzięki temu z łatwością można wybierać większe, bardziej wydajne i opłacalne pod względem ekonomicznym pojemności i zmniejszyć tym samym ilość zużywanych opakowań, także tych najbardziej niepożądanych - plastikowych.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Zalety stosowania masła shea

Zalety stosowania masła shea

Poznaj lecznicze i kosmetyczne właściwości rozmarynu

Poznaj lecznicze i kosmetyczne właściwości rozmarynu

Jak wybrać idealnie dopasowany szampon w kostce?

Jak wybrać idealnie dopasowany szampon w kostce?