Powrót do wpisów

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Nowoczesne metody i naturalne remedium

Niezależnie od tego kiedy wystąpi trądzik zawsze istnieje ryzyko wystąpienia blizn. Jak sobie z nimi radzić? Jak zniwelować przebarwienia potrądzikowe i zmniejszyć widoczność blizn? Podpowiadamy jakie kosmetyki warto wybierać i zdradzamy domowe sposoby na blizny.

Cera trądzikowa

Trądzik jest chorobą skóry, która może dotknąć nas w każdym wieku (istnieje nawet trądzik niemowlęcy!). Najczęściej tego typu problemy skórne występują w okresie dojrzewania. Warto jednak pamiętać, że tendencje do trądziku są genetyczne, a zmiany trądzikowe mogą wystąpić jako efekt leczenia i przyjmowanych leków, w trakcie zmian hormonalnych oraz być związane z nieprawidłową dietą czy pielęgnacją skóry. Niestety trądziku niezwykle trudno się pozbyć, zazwyczaj trwa latami, a na dodatek często powraca. Pojawiające się na skórze twarzy i ciała krosty, wypryski, stany zapalne, a nawet torbiele ropne prowadzą nie tylko do blizn, ale także do przebarwień skóry. Jeśli masz trądzik zawsze warto skonsultować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem i wspólnie ustalić jak dbać o skórę. Być może oprócz zmian w codziennej pielęgnacji potrzebne będzie również wdrożenie leczenia trądziku czy wykonanie zabiegów w gabinecie. 

Jak powstają blizny?

O bliznach mówimy, kiedy dojdzie do przerwania ciągłości skóry. Może się to wydarzyć w sposób mechaniczny, chemiczny lub termiczny. Zbyt mocne oczyszczanie twarzy, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (a także nieużywanie w trakcie kuracji i po niej filtrów UV) czy źle dobrane lub wykonane zabiegi medyczne mogą powodować blizny potrądzikowe. Blizny są tak mocno widoczne, ponieważ różnią się od reszty skóry nie tylko barwą, ale także wewnętrzną strukturą. Skóra w ich miejscu jest o wiele mniej elastyczna, delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia oraz promieniowanie UV. Z wiekiem, kiedy zawartość i produkcja kolagenu w naszej skórze jest coraz mniejsza, blizny mogą być bardziej widoczne. Przebarwienia zazwyczaj pojawiają się w miejscu, gdzie wcześniej był wykwit, osłabiona skóra przebarwia się pod wpływem promieniowania UV. Blizny i przebarwienia potrądzikowe mogą być czerwone, różowe, brązowe, a nawet białe, mieć postać wgłębień, guzków, grudek, fałdek, tworzyć ubytek lub odwrotnie, wręcz wystawać.

Jak pozbyć się blizn i przebarwień? 

Nieestetyczne blizny potrądzikowe i przebarwienia występują zazwyczaj na twarzy, dlatego tak bardzo zależy nam, aby zmniejszyć ich widoczność. Podstawą zmniejszenia widoczności blizn i przebarwień jest codzienna pielęgnacja twarzy dobrze dobranymi kosmetykami. Można stosować również różne domowe sposoby na blizny po trądziku. Wiele osób decyduje się także na profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Usuwanie blizn może odbyć się poprzez takie zabiegi jak mikrodermabrazja, lasery frakcyjne czy peelingi chemiczne.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Proces odbudowy skóry mogą wspomóc domowe sposoby na trądzik i występujące po nim blizny. Zapewnią nam też odrobinę relaksu i wyciszenia, a to zawsze dobry pomysł. W domu można wykonać naturalne maseczki bazujące na miodzie, oliwie z oliwek, awokado, limonce czy olejku jojoba. Będą one miały działanie rozjaśniające na blizny i przebarwienia, a dodatkowo pomogą w ukojeniu i będą stymulować regenerację skóry. Można stosować także sok z aloesu oraz niektóre olejki eteryczne (m.in. herbaciany, różany) – warto nakładać je punktowo na zmianę. Więcej porad przeczytacie w naszym artykule Domowe sposoby na trądzik – co stosować. Najważniejszym co możemy zrobić w domu jest jednak zadbanie o odpowiednią pielęgnację i codzienne oczyszczanie skóry. Bardzo ważne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, przez cały rok, niezależnie od pogody – wiele osób nadal zapomina, że zimą także należy chronić się przed promieniowaniem UV.

Naturalne składniki w walce z trądzikiem

Najważniejszym co możemy zrobić w domu jest jednak zadbanie o odpowiednią pielęgnację i codzienne oczyszczanie skóry. Jakie kosmetyki warto wybierać? Jak zawsze z chęcią stawiamy na produkty z naturalnymi składnikami. Warto sięgać po kwasy owocowe, które pomogą złuszczyć martwy naskórek, oczyszczą skórę oraz uregulują pracę gruczołów łojowych. Są nimi m.in. kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy, salicylowy, laktobionowy. Dobrym wyborem będą kosmetyki z szybkoschnącymi olejami roślinnymi. Szybkowchłanialne oleje dogłębnie odżywią skórę, uszczelnia barierę hydrolipidową skóry i uelastycznią skórę. Wytworzą dodatkową warstwę ochronną na skórze. Wiele z nich ma także działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne czy przeciwzapalne. Polecamy olej lniany, konopny, z dzikiej róży, z pestek winogron czy rokitnikowy. W Szpakowej ofercie znajdziecie mydła z wymienionymi wcześniej olejami w składzie, są to m.in. Podlaskie, Król Laur czy Dziewanna i Rokitnik. Do cery trądzikowej doskonale sprawdzi się także mydło Węgiel. Aktywny węgiel silnie oczyszcza, wchłania nadmiar sebum i usuwa zanieczyszczenia zgromadzone na skórze. Regularne stosowanie kosmetyków z węglem aktywnym pomaga uregulować pracę gruczołów łojowych, a w konsekwencji zmniejszyć liczbę zaskórników. Po stosowaniu mydła Węgiel warto sięgnąć po toniki lub hydrolaty, które przywrócą skórze odpowiednie pH. W Szpakowej ofercie znajdziecie hydrolaty z kwiatu lawendy oraz oczaru wirginijskiego.

Polecane

Czym myć twarz? Wybór odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry

Czym myć twarz? Wybór odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry

Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy – nic więcej, nic mniej

Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy – nic więcej, nic mniej

Olejek hydrofilowy do twarzy – powrót w zmienionej formule

Olejek hydrofilowy do twarzy – powrót w zmienionej formule