Równowaga PEH w odżywkach do włosów

Wspomniane oleje należące do emolientów stanowią jeden z filarów równowagi PEH (Proteiny-Emolienty-Humektanty). Dodane do odżywki odpowiadają za nadanie włosom gładkości, miękkości i blasku, a także stanowią pewną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Niedobór emolientów w pielęgnacji włosów objawia się zazwyczaj przesuszeniem, szorstkością i nadmiernym puszeniem. Z kolei nadmiar skutkuje deficytem objętości u nasady i przyklapniętymi, rozbijającymi się na sekcje włosami. Emolienty są jednym z głównych składników praktycznie każdej dostępnej na rynku odżywki. Warto jednak zwracać uwagę typ olejów pod względem dopasowania do porowatości włosów - to zwiększy skuteczność działania odżywki.

Kolejnym chętnie dodawanym do odżywek do włosów składnikiem są humektanty, czyli substancje o działaniu nawilżającym. Gwarantują włosom dłuższą świeżość, witalność, zdrowy wygląd i połysk. Należą do nich na przykład miód, aloes, panthenol czy betaina. Włosy, którym brakuje humektantów będą matowe i bez objętości. Z kolei te, które humektantów mają w pielęgnacji za dużo mogą się nadmiernie plątać, puszyć i charakterystycznie „skrzypieć” przy czesaniu czy ściśnięciu.

liście aloesu

Naturalną przeciwwagę dla humektantów stanowią proteiny - ich ilość w pielęgnacji może, choć nie musi być zbliżona. To składniki najsilniej odbudowujące uszkodzone włosy. Mają bowiem zdolność naturalnego wypełniania mikrouszkodzeń. Dzięki nim nawet mocno zniszczone kosmyki nabierają zdrowego wyglądu i zyskują dodatkową objętość. Proteiny najczęściej stosowane w odżywkach to keratyna, elastyna, kolagen, proteiny jedwabiu lub te pochodzące z mleka, a także roślinne: z soi, kukurydzy czy owsa. Są niezbędnym, a jednocześnie dość kontrowersyjnym elementem pielęgnacji. Choć każde włosy są inne i mają inne potrzeby, często zdarza się, że nadmiar protein, z założenia mających działać na włosy zbawiennie, przynosi odwrotny skutek. Dochodzi do tzw. „przeproteinowania” w wyniku którego włosy przestają się układać, mocno się puszą i plączą, a do tego są matowe i sprawiają wrażenie nieświeżych. Zarówno nadmiar protein, jak i innych substancji nadbudowanych na włosach (np. silikonów) można usunąć za pomocą produktu myjącego o dużej lub średniej mocy (z pomocą może przyjść nasz szampon w kostce). Dobrze oczyszczone włosy po przeproteinowaniu można potraktować większą dawką humektantów i emolientów, a następnie obserwować, jak reagują na konkretne ilości poszczególnych składników i opracować optymalny dla nich system stosowania. Najczęściej sprawdza się stosowanie na co dzień odżywki emolientowo-humektantowej, proteiny najlepiej stosować dodatkowo raz na jakiś czas w dopasowanej do swoich potrzeb formule.

Co daje odżywka do włosów?

Dobrze skomponowana odżywka do włosów, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu odżywić włosy i wydobyć z nich to, co najlepsze. Podstawą jest oczywiście miękkość, gładkość, naturalny połysk, ułatwienie rozczesywania i układania włosów. Właścicielki i właściciele kręconych kosmyków będą potrzebowali większej dawki emolientów do ujarzmienia i wygładzenia pasm, natomiast osoby o cienkich, rzadkich włosach bez objętości duży nacisk powinny położyć na humektanty i dodatek protein. Jednym z ważniejszych zadań odżywki jest także szybkie zniwelowanie potencjalnego działania wysuszającego, jakie czasem możemy odczuć po użyciu szamponu. Warto wiedzieć, że nawet produkty, w których zastosowano łagodniejsze detergenty (jak na przykład nasz szampon w kostce) u osób o bardzo suchej skórze czy włosach mogą mieć potencjalne działanie wysuszające. W takim przypadku do mycia można używać na zmianę szamponu i odżywki bez silikonów lub do oczyszczać włosy metodą kubeczkową, polegającą na rozcieńczeniu i spienieniu szamponu w zakręcanym pojemniczku. Tak wytworzona piana jest łagodniejsza i łatwiej się spłukuje.

szampon w kostce uniwersalny i otwarte puszki na szampon

Dlaczego warto stosować odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów to tuż obok szamponu praktycznie niezbędnik w codziennej, podstawowej pielęgnacji. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto wybierać te o naturalnym składzie, bazujące na dobrej jakości składnikach odpowiednio ze sobą połączonych i skomponowanych. Odżywka o bogatym składzie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym, z uwagi na brak czasu lub chęci, nie po drodze z dodatkowymi elementami pielęgnacji włosów, takimi jak olejowanie, stosowanie wcierek czy peelingów do skóry głowy.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki