Ciemne plamy pod pachami — skąd się biorą i jak pozbyć się przebarwień na skórze?
Ciemne plamy pod pachami to często wstydliwy problem estetyczny, który nasila się w szczególności podczas okresu letniego, kiedy przychodzi czas na bluzki i sukienki na ramiączkach. Co tak naprawdę sprawia, że nasza skóra w tym miejscu ciemnieje? I co, jeśli powiemy, że istnieją proste, domowe sposoby oraz łatwo dostępne kosmetyki skuteczne w walce z przyczynami ciemnych plam? Przekonaj się, jak w kilka prostych kroków możesz odzyskać pewność siebie!
Ciemne plamy na skórze pod pachami – skąd się biorą?
Zmiany barwy skóry mogą mieć różnorodne przyczyny, często wynikające zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jednym z kluczowych jest melanina – pigment odpowiedzialny za kolor skóry, którego nadmierna produkcja w miejscach takich jak pachy może prowadzić do pojawienia się ciemniejszych obszarów. Insulinooporność, czyli stan, w którym komórki organizmu stają się mniej wrażliwe na insulinę, może również powodować zmiany skórne, znane jako rogowacenie ciemne.
Na powstawanie plam pod pachami znaczący wpływ mają także stany zapalne skóry, nadmierna potliwość, brak odpowiedniej higieny, a nawet czynniki genetyczne czy zaburzenia hormonalne, takie jak wahania poziomu estrogenu lub androgenów. Jak również podrażnienia wywołane depilacją, tarciem maszynką do golenia lub obcisłymi ubraniami, które są drażniące dla skóry.
Warto również zwrócić uwagę na stosowanie kosmetyków czy antyperspirantów z alkoholem, których należy unikać w obszarach delikatnej skóry.
Jak się pozbyć przebarwień pod pachami?
Plamy pigmentacyjne to dość powszechny problem, który jak już wiesz, może wynikać z różnych czynników. Choć bywają frustrujące, istnieje wiele skutecznych metod, które pomagają rozjaśnić skórę w tym wrażliwym obszarze. W pierwszym kroku warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, które działają nawilżająco, złuszczają i wyrównują koloryt skóry. Istnieje również mnóstwo domowych sposobów, które wesprą cię w usuwaniu plam i z łatwością wpleciesz je w swoją codzienną pielęgnację.
Przekonaj się, które z nich najlepiej sprawdzą się w walce z przyczynami brązowych plam.
Kosmetyki skuteczne w walce z przebarwieniami pod pachami
Z walce ze zmianami pigmentacji skóry kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja, a wybór właściwych kosmetyków może przyspieszyć proces rozjaśniania skóry pod pachami.
Oto kilka skutecznych sposobów rozjaśniania, które warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej:
Peeling
Regularne złuszczanie naskórka to pierwszy krok do pozbycia się martwych komórek skóry, które mogą utrudniać wchłanianie innych produktów. Peelingi zawierające drobne cząsteczki lub enzymy pomagają usunąć zrogowaciały naskórek, przyspieszając regenerację.
Kosmetyki z zawartością kwasów
Regularne stosowanie produktów z kwasami może znacząco pomóc w usunięciu przebarwień. Szczególnie przydatne w poprawie tekstury skóry, rozjaśnianiu oraz złuszczaniu martwego naskórka są kwasy AHA (alfa-hydroksylowe). Warto również zainteresować się kwasami: glikolowym i salicylowym oraz migdałowym. Szukaj ich w składzie swoich kosmetyków do pielęgnacji.
Kremy rozjaśniające
W walce z ciemną skórą pod pachami pomocne są również specjalistyczne kremy, które zawierają substancje takie jak m.in. kwas hialuronowy, witamina C czy niacynamid. To składniki, które wykazują działanie rozjaśniające i przeciwzapalne. Pomagają w redukcji przebarwień i wyrównują koloryt skóry, jednocześnie poprawiając jej elastyczność i ogólny wygląd.
Hydrolaty
Te delikatne i naturalne toniki roślinne pomagają w nawilżeniu i odświeżeniu skóry. Niektóre z nich mają działanie łagodzące i mogą pomóc zredukować ciemne plamy pod pachami. Zwróć uwagę na hydrolat z róży i oczaru wirginijskiego.
Mydła oczyszczające
Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa. Mydła oczyszczające o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym pomogą usunąć nadmiar zanieczyszczeń, bakterii i sebum, co może zapobiegać przyczynom przebarwień.
Nie zapomnij także o odpowiednim dezodorancie, który ma działanie łagodzące i nie podrażnia skóry. Czy wiesz, że soda oczyszczona zawarta w składzie twojego dezodorantu może pomóc Ci wybielić przebarwioną skórę pod pachami? ;)
Domowe sposoby na ciemne plamy pod pachami
Zamiast szukać cudownych, drogich rozwiązań, sięgnij po naturalne składniki, które masz na wyciągnięcie ręki!
Przetestuj domowe sposoby na skuteczne pozbycie się plam:
Olej kokosowy
To prawdziwy magik dla skóry! Wystarczy nałożyć trochę oleju kokosowego na pachwinę, odczekać kilka minut, a potem spłukać. Efekt? Nawilżona, rozświetlona i promienna skóra.
Olejek z drzewa herbacianego
To maleńkie cudo potrafi więcej, niż Ci się wydaje! Ma moc zwalczania bakterii i rozjaśniania skóry. Dodaj kilka kropli do wody lub oleju bazowego, wmasuj i pożegnaj niechciane plamy.
Sok z cytryny
Cytryna to naturalny wybielacz i to bez chemii! Aby usunąć brązowe plamy, wystarczy nałożyć trochę jej soku i chwilę poczekać, a potem dokładnie spłukać. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować jej na podrażnioną skórę, ponieważ może prowadzić do podrażnień i wywołać uczucie pieczenia.
Mleko lub jogurt
Twoje ulubione dodatki do płatków świetnie sprawdzą się na skórze. Dzięki kwasowi mlekowemu pomagają złuszczyć martwy naskórek i rozjaśnić plamy pigmentacyjne. Wystarczy przyłożyć do skóry, chwilę poczekać, a potem spłukać wodą.
Ziemniak
Ziemniak to kolejny naturalny środek wyrównujący koloryt. Można wycisnąć z niego sok i nałożyć na problematyczne miejsca na kilka minut jak również pokroić w plastry i przyłożyć na brązowe obszary skóry.
Jak rozjaśnić plamy pod pachami – podsumowanie
Wybielanie plam na skórze wymaga cierpliwości i konsekwencji, ale z odpowiednią pielęgnacją jest to jak najbardziej możliwe. Jeżeli jednak żadna z zastosowanych przez Ciebie metod nie działa, warto skonsultować się z dermatologiem w celu ustalenia dokładnej przyczyny i leczenia dolegliwości.
Źródła:
- Zasada M.: Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry. W: Kosmetologia Estetyczna, 5/2016, vol. 5, s. 467-473. Dostępny online: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf. [Dostęp: 12.04.2021]
- Pazyar, Nader, i in. „A Review of Applications of Tea Tree Oil in Dermatology”. International Journal of Dermatology, t. 52, nr 7, lipiec 2013, s. 784–90. PubMed, https://doi.org/10.1111/j.1365-4632.2012.05654.x.
- Rogowacenie ciemne. https://www.termedia.pl/dermatologia/Rogowacenie-ciemne,35581.html. Dostęp 7 styczeń 2025.
- Piotrowska, Anna, i in. „Coconut oil – the possibilities of cosmetic applications”. Postępy Fitoterapii, luty 2019. www.czytelniamedyczna.pl, https://www.czytelniamedyczna.pl/6736,olej-kokosowy-mozliwosci-zastosowan-kosmetycznych.html.
-
Pullar, Juliet M., i in. „The Roles of Vitamin C in Skin Health”. Nutrients, t. 9, nr 8, sierpień 2017, s. 866. PubMed, https://doi.org/10.3390/nu9080866.
-
Wohlrab, Johannes, i Daniela Kreft. „Niacinamide - Mechanisms of Action and Its Topical Use in Dermatology”. Skin Pharmacology and Physiology, t. 27, nr 6, 2014, s. 311–15. PubMed, https://doi.org/10.1159/000359974.