Powrót do wpisów

Podrażnienia pod pachami - jak sobie z nimi radzić?

Podrażnienia pod pachami to jeden z bolesnych skutków ubocznych golenia tych wrażliwych okolic. Skóra może stać się podrażniona również po użyciu kosmetyku, na który – jak się okazuje – masz uczulenie lub w efekcie pocierania jej np. o obcisły sweter. Jak sobie z tym poradzić? Istnieje kilka sposobów.

Golenie, stosowanie antyperspirantów podrażniają i wysuszają delikatną skórę pod pachami, co często kończy się stanem zapalnym, zaczerwienieniem, swędzeniem, wystąpieniem krost. Jak im zapobiegać? Przy użyciu kilku metod.

JAK SOBIE RADZIĆ Z PODRAŻNIENIAMI POD PACHAMI SPOWODOWANYMI GOLENIEM?

Choć coraz częściej mówi się o tym, że włosy pod pachami są u nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet zjawiskiem naturalnym, wiele osób nie wyobraża sobie, by tych miejsc nie depilować. Niestety podczas depilacji okolic pod pachami nietrudno też się zaciąć, zranić skórę. Dlatego przed przystąpieniem do tej czynności warto pamiętać, by:

  1. Golić się zawsze ostrą maszynką, a te jednorazowe rzeczywiście stosować tylko raz. Używając golarki, którą już wcześniej wykorzystałaś, będziesz musiała depilować się dłużej i mniej skutecznie oraz mniej higienicznie niż zupełnie nową maszynką.
  2. Skoro o higienie mowa – zawsze lepiej golić pachy, które zostały wcześniej umyte, oczyszczone z resztek antyperspirantu, zebranego przez cały dzień potu. Dzięki temu pozbędziesz się też bakterii, odpowiedzialnych za pojawiające się pod pachami krostki.
  3. Pamiętaj, by golić namoczone, a czasem i namydlone lub nażelowane pachy. Depilacja na sucho zwiększa ryzyko zacięć i pojawienia się podrażnień. Kosmetykiem, który może ci ułatwić uniknięcie odniesienia ran podczas golenia tej wrażliwej okolicy będzie delikatne mydło, np. Miś z lanoliną do skóry suchej i wrażliwej z Czterech Szpaków. Nie zawiera ono żadnych barwników, olejków eterycznych, nadaje skórze miękkość i zapobiega utracie wody z naskórka.
  4. Co więcej, warto golić się pod pachami podczas ciepłego prysznica lub kąpieli, ponieważ gorąca (oczywiście w ramach rozsądku) woda zmiękcza włosy, sprawiając, że łatwiej się ich pozbyć. Delikatniejsze jest również golenie z włosem, a nie pod włos.
  5. Pomocne będą także zimne i gorące kompresy. Te pierwsze sprawiają, że podrażniona skóra przestaje być taka spięta, natomiast te drugie pomagają otworzyć pory i zmiękczyć włosy, dlatego warto je stosować przed goleniem.
  6. Po goleniu delikatnie usuń ze skóry resztki kosmetyków, umyj ją, a następnie wysusz, ale nie pocierając, a przyciskając do niej ręcznik.
  7. Zwróć uwagę, jakich preparatów używasz tuż po goleniu, aby zapobiec skutkom pocenia się. Może warto zmienić antyperspiranty blokujące naturalny proces wydzielania potu na łagodniejszy dla skóry, a wciąż skuteczny naturalny dezodorant? W Szpakach znajdziesz zarówno delikatny dezodorant w kremie bez dodatku sody, jak i wersję klasyczną - np. cytrusowo-ziołową lub w opcji bezzapachowej.

JAK JEDNAK POSTĘPOWAĆ, GDY PODRAŻNIENIA PO GOLENIU JUŻ SIĘ POJAWIŁY?

ZAUFAJ KONKRETNYM SKŁADNIKOM

Warto zaopatrzyć się w kosmetyki skutecznie walczące z podrażnieniami. Dobrze, by miały w swoim składzie m.in. aloes, znany z łagodzenia i wspomagania gojenia podrażnień. Jedno z badań przeprowadzonych w 2007 roku wykazało nawet, że aloes pomaga radzić sobie z oparzeniami I i II stopnia, więc i w przypadku delikatniejszych podrażnień pod pachami będzie przydatny. Wystarczy, że nałożysz cienką warstwę żelu z aloesem na podrażnione miejsce, najwyżej po kilku dniach po podrażnieniach nie powinno być śladu.

Właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne wykazuje również olej kokosowy. Badanie z 2008 roku dowiodło, że składnik ten – podobnie jak aloes – może być skuteczny w leczeniu oparzeń. Należy go stosować tak samo, jak żel aloesowy – rozprowadzić na podrażnionej skórze pod pachami.

Przeciwzapalnie działa także olejek z drzewa herbacianego, jednak trzeba pamiętać, że nie należy go stosować osobno, w formie nierozcieńczonej. Zawsze w towarzystwie rozpuszczalnika w postaci np. oleju ze słodkich migdałów lub oleju kokosowego. Używaj mieszanki w proporcji: 1-3 krople olejku herbacianego na łyżeczkę oleju nośnikowego.

Co ważne, zarówno aloes, jak i olejek z drzewa herbacianego – choć w przypadku większości osób okażą się zapewne dobroczynne – mogą wywoływać reakcje alergiczne. A tych lepiej nie powodować na podrażnionej już skórze, dlatego warto najpierw rozprowadzić wymienione składniki np. na ramieniu i poczekać kilka godzin, czy nie pojawia się zaczerwienienie.

JAK SOBIE PORADZIĆ Z PODRAŻNIENIAMI POD PACHAMI SPOWODOWANYMI WYSUSZENIEM SKÓRY?

Czasem zdarza się, że używasz dobrej i nowej maszynki, nie golisz skóry na sucho, a ona i tak jest właśnie… sucha. Przyczyną w takich przypadkach może być używanie zbyt mocnego, a przy tym i wysuszającego antyperspirantu bądź depilacja zbyt zdecydowanymi, mocnymi ruchami. W przypadku tego ostatniego warto oczywiście zakupić delikatniejszą maszynkę, np. z paskiem nawilżającym i delikatniejszy antyperspirant oraz – co ważne – zawsze dbać o nawilżenie skóry, by nie pojawiały się na niej krostki oraz aby nie czuć uporczywego swędzenia.

Bardzo dobrym środkiem nawilżającym jest olej ze słodkich migdałów – możesz go stosować profilaktycznie każdorazowo po goleniu, a nawet nakładać jego cienką warstwę na podrażnioną skórę. Stan zapalny zmniejsza również nagietek, mający działanie nawilżające i kojące. Jeśli chciałabyś skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, wypróbuj hydrolat z nagietka (wodę kwiatową), dostępną w Czterech Szpakach. Hydrolat stosowany pod pachy? Oczywiście zazwyczaj używa się go do spryskiwania ciała czy twarzy, jednak nałożony na płatek kosmetyczny i przyłożony delikatnie do skóry pod pachami również się sprawdzi.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z UCZUCIEM GORĄCEJ, „ZAOGNIONEJ” SKÓRY POD PACHAMI?

Podrażnienia pod pachami czuć szczególnie wyraźnie – zaczerwieniona skóra wydaje się „zaogniona”, dochodzi z niej uczucie gorąca. Aby pozbyć się tych dokuczliwych objawów, warto urządzić sobie kąpiel w koloidalnej mączce owsianej. W Polsce nie jest szeroko dostępna (choć bez problemu kupisz ją w internecie), jednak taką mączkę możesz też łatwo zrobić samodzielnie. Wystarczy kupić płatki owsiane i zmielić je w młynku do kawy lub blenderze, a następnie dodać od pół do półtora szklanki płatków do wody w wannie. Po co to robić? Jak wykazało badanie z 2007 roku, zawarte w mączce fenole mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dzięki temu działa ona kojąco, oczyszczająco i nawilżająco na skórę. Mączka powinna być stosowana na skórę pod pachami przez 10-15 minut, taką kąpiel z jej wykorzystaniem można urządzać nawet codziennie.

Z podrażnieniami pod pachami skutecznie walczą również takie składniki jak znany wszystkim talk, stosowany najczęściej u niemowląt. I nic dziwnego, że docenia się jego działanie na skórę najmłodszych – świetnie radzi on sobie z łagodzenie zaczerwienień, podobnie jak ocet jabłkowy, mający właściwości antyseptyczne.

W przypadku, gdy stwierdzisz, że domowe sposoby nie działają, sięgnij po krem zawierający hydrokortyzon. Tego rodzaju produkty są dostępne w aptekach bez recepty (te o niższej mocy), to leki sterydowe, stosowane w celu zmniejszenia stanów zapalnych i powodowanych przez nie podrażnień. Kremy należy stosować raz lub dwa razy dziennie – koniecznie z zaleceniami lekarza bądź wskazaniami w ulotce. Jeśli stan zapalny się nasili lub wystąpią skutki uboczne – zaprzestań stosowania preparatu i skonsultuj się z dermatologiem.

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ

Choć często nie zwracamy na to uwagi, wpływ na powstawanie podrażnień pod pachami mogą mieć również ubrania, mimo że przecież na pachy nic bezpośrednio nie zakładamy. Jednak obcisła odzież ze sztucznych tkanin niekiedy powoduje stany zapalne i w tej delikatnej okolicy, ponieważ przez nie skóra pod pachami nie oddycha. Warto więc zamienić sweter czy bluzkę ze sztucznej tkaniny na tę wyprodukowaną z bawełny, gdyż zapewni ona skórze odpowiednią przewiewność.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17373175/ [dostęp z dn. 29.04.2021]

2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/folliculitis/diagnosis-treatment/drc-20361662 [dostęp z dn. 29.04.2021]

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/ [dostęp z dn. 29.04.2021]

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2792613/ [dostęp z dn. 29.04.2021]

Zobacz także

Jaki olej do włosów wybrać?

Jaki olej do włosów wybrać?

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Zdrowe sposoby ochrony przed potem

Zdrowe sposoby ochrony przed potem