Olejek eteryczny neroli
Olejek eteryczny neroli – jak powstaje i jak pachnie?
Olejek eteryczny neroli, pozyskiwany z tzw. gorzkiej pomarańczy, wyróżnia się oryginalnym aromatem o lekkiej goryczce, który stanowi doskonały kontrast dla klasycznego, słodko-kwaśnego zapachu cytrusów. Poza tym, działa antyseptycznie, antybakteryjnie i poprawia krążenie krwi. Normalizuje także wydzielanie sebum, dlatego jest polecany w szczególności do pielęgnacji skóry tłustej ze skłonnością do zmian trądzikowych. W pielęgnacji cery suchej neroli pomaga utrzymać optymalny stopień nawilżenia. Ze względu na właściwości uelastyczniające warto stosować go także przy cerze dojrzałej lub skłonnej do wiotczenia i w profilaktyce antycellulitowej.
Olejek neroli jest pozyskiwany w drodze destylacji parowej kwiatów pomarańczy gorzkiej. Gorzka pomarańcza wskazuje na orzeźwiające cytrusowe nuty, z którymi splata się lekka goryczka – tak właśnie pachnie olejek neroli, lecz równie ważne są w nim słodkie akcenty kwiatowe. Niekiedy jest on nawet uznawany za olejek kwiatowy, a nie cytrusowy. Kwiaty do destylacji zbierane są ręcznie, by nie zostały uszkodzone, i muszą być poddane temu procesowi szybko, zanim choć trochę zwiędną i stracą zapach.
Właściwości olejku z kwiatów gorzkiej pomarańczy
Podobnie jak inne olejki eteryczne, neroli wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych i tych sprzyjających skutecznej pielęgnacji. Jest chętnie wykorzystywany w branży kosmetycznej, a z uwagi na egzotyczny, dość intensywny, piękny zapach zajmuje też należne miejsce w przemyśle perfumeryjnym. Neroli słynie z tego, że ma działanie uspokajające, łagodzi napięcie nerwowe oraz pomaga w zmniejszeniu poziomu kortyzolu – wpływa na redukcję stresu i pomaga pozbyć się uczucia lęku. Jest godnym uwagi remedium na zmęczenie, wyczerpanie i zły nastrój: ułatwia pozbycie się negatywnych emocji i wspomaga dobry, zdrowy sen. Zawarte w nim aktywne składniki pozwalają złagodzić ból i zredukować stany zapalne. Olejek pomaga obniżyć ciśnienie krwi i reguluje pracę układu hormonalnego, dlatego jest szczególnie polecany kobietom w trakcie napięcia przedmiesiączkowego i wtedy, gdy dokuczają im objawy menopauzy. Olejek wykazuje także właściwości przeciwdrobnoustrojowe, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Do tego pomaga zwiększyć libido i jest uznawany za afrodyzjak.
Jak korzystać z olejku neroli?
Sięgnij po niego w ramach aromaterapii. W pracy i w domu możesz do tego wykorzystać dyfuzor lub kominek zapachowy. Możesz też zrobić spray o zapachu neroli, który będziesz regularnie rozpylać w powietrzu. Olejek warto dodawać do kąpieli, a w razie potrzeby robić inhalacje z jego udziałem. Sprawdza się on także w saunie i łaźni parowej. Jeśli robisz domowe kosmetyki – wzbogać je olejkiem neroli. Pamiętaj jedynie o tym, by przechowywać go w ciemnym, chłodnym miejscu.
Olejek neroli w kosmetykach – zastosowanie i efekty
Producenci kosmetyków chętnie sięgają po neroli z uwagi na jego pozytywną odpowiedź na potrzeby każdego rodzaju skóry. Wspiera on cerę tłustą i trądzikową, ponieważ normalizuje wydzielanie sebum i łagodzi zmiany skórne. Na skórę mieszaną i suchą działa z kolei nawilżająco i napinająco. W przypadku cery dojrzałej poprawia jej elastyczność i sprężystość, jest też skuteczny w pielęgnacji cery naczynkowej. Odżywia i odmładza skórę twarzy i ciała, a także zmniejsza widoczność rozstępów i wspiera proces regeneracji komórek skóry. Jest również pomocny w pielęgnacji włosów, dlatego można go znaleźć w odżywkach i maskach.
Szpakowy olejek do ciała Neroli i Mandarynka
Olejek neroli niekiedy pojawia się w balsamach, musach i masłach. W Czterech Szpakach jest za to obecny w Superlekkim olejku do ciała Neroli i Mandarynka. Dlaczego superlekkim? Ponieważ błyskawicznie się wchłania, co w przypadku olejków jest nie lada osiągnięciem. Zadbaliśmy o formułę, która sprawia, że kosmetyk jest przyjemny w aplikacji, a do tego już po chwili można się ubrać bez obaw o tłusty film na skórze. Kompozycja olejów kokosowego, ze słodkich migdałów, jojoba i buriti pozwoliła nam stworzyć produkt o działaniu wybitnie odżywczym i wzmacniającym. Preparat wpływa na poprawę elastyczności skóry, działa przeciwzapalnie i spowalnia procesy starzenia. Jest w nim wiele witamin i składników mineralnych, a użyte olejki eteryczne (m.in. neroli) składają się na niezapomnianą mieszankę zapachową. Ten kosmetyk ubierze Cię w orzeźwiający aromat pełen kwiatowych nut i bardziej pikantnych akordów, który długo utrzymuje się na skórze. Kilka kropli olejku możesz też z powodzeniem wykorzystać do krótkiego masażu, w trakcie którego opuści Cię stres, poprawi się krążenie krwi i pojawi się dużo dobrej energii. Przy okazji będzie to krótka i owocna sesja aromaterapii.