Powrót do wpisów

Swędzenie skóry głowy - przyczyny i sposoby leczenia.

Uporczywy świąd skóry głowy to wyraźna przesłanka, że coś złego dzieje się na jej powierzchni. Sygnał, że trzeba zacząć działać, aby skóra mogła powrócić do normalnego funkcjonowania. Warto poszukać przyczyny i odpowiednio reagować. Nieleczone objawy, pozostawione samym sobie mogą prowadzić do przykrych w skutkach i znacznie utrudniających normalne funkcjonowanie w życiu codziennym dolegliwości i chorób.   

Problem ten dotyczy wielu bodźców, dlatego postaramy się przyjrzeć mu pod możliwie jak najszerszym kątem. 

Jakie mogą być przyczyny swędzenia głowy oraz jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Łupież

To jedna z najczęstszych chorób skóry głowy, która ma charakter nawracający. Związany jest z przerostem drożdżaków Malassezia, które występują naturalnie na skórze. Łupież pojawia się w momencie, gdy grzyby namnażają się w nadliczbowym tempie. Wyróżniamy łupież suchy i tłusty. Kuracja odpowiednim szamponem powinna pomóc zwalczyć przyczyny problemu.

Alergiczne reakcje skórne

Podrażniona skóra głowy i krostki mogą być objawem alergii na składniki znajdujące się w kosmetykach. Niektóre typy skóry są naturalnie bardziej wrażliwe niż inne. W kontakcie ze składnikiem alergizującym aktywuje się zapalenie skóry głowy. Jeżeli po wcześniejszym umyciu lub po stylizacji włosów stan skóry zmienia się to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Odstaw kosmetyk wywołujący alergię.

Atopowe zapalenie skóry

Objawia się suchością skóry głowy i zaczerwienieniem. Zapaleniu towarzyszy silny świąd głowy. Występują zmiany wypryskowe. Często posiadając tę przykrą dolegliwość popadamy w błędne koło, gdyż drapiąc bez ustanku zaognioną skórę głowy narażamy ją na kolejne podrażnienia i zwiększenie dolegliwości. Choć swędzenie jest naprawdę uporczywe warto starać się tego unikać. Sięgaj po kosmetyki nawilżające i łagodzące, które wspomogą odbudowę prawidłowej funkcji bariery ochronnej naskórka. 

Zapalenie mieszków włosowych

Może być wywołane bakteriami lub grzybami. Podczas, gdy w mieszku rozwija się stan zapalny jest on łatwym celem dla drobnoustrojów. Zapalenie prowadzi do powstawania krostek, grudek i świądu skóry. Sposobem radzenia sobie z problemem są leki przeciwgrzybicze i antybiotyki zalecane przez lekarza dermatologa.

Łojotokowe zapalenie skóry - ŁZS

Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Jednak zakłada się, że tak, jak w przypadku łupieżu odpowiedzialne są za nią grzyby Malassezia. Przypadłość ta może dotyczyć osób z tendencją do przetłuszczania się włosów przez posiadaczy dużej ilości gruczołów łojowych. W terapii łojotokowego zapalenia skóry pomocne są  preparaty przeciwłupieżowe i leki przeciwgrzybicze.

Grzybica skóry głowy

Wywoływana jest przez grzyby o nazwie Trichophyton rubrum. Ma charakter zaraźliwy, dlatego możliwe, że jej pojawienie się na skórze głowy może mieć podłoże we wcześniejszym kontakcie z zarażonym. Grzyb znajduje się na powierzchni skóry i głęboko w mieszkach włosowych. Jeżeli nie będzie leczony, może być winowajcą znacznej utraty włosów. Grzybica jest podobna do łupieżu. Koniecznie udaj się do lekarza dermatologa w celu zdiagnozowania problemu i dobrania odpowiednich leków.

Łuszczyca

Pojawia się głównie na kolanach, łokciach, tułowiu, rękach i stopach, ale również na owłosionej skórze głowy. Najbardziej charakterystycznymi miejscami jej występowania jest skóra za uszami, na szyi z tyłu i linia włosów nad czołem.  Należy do chorób autoimmunizacyjnych. Objawia się czerwonymi, łuszczącymi się ogniskami zapalnymi na skórze, pokrytymi srebrzystą łuską, które powodują ogromne chęci drapania. Po zdrapaniu łuski uwidaczniają lśniącą powierzchnię. Ważne w tym przypadku jest intensywne natłuszczanie i nawilżanie skóry głowy. Należy stosować szampony, które zawierają składniki przeciwgrzybicze i antybakteryjne.

Niedoczynność tarczycy

Hormony i stres mogą powodować swędzenie skóry głowy oraz nadmierne wypadanie włosów. Jeżeli zauważasz ten problem bez widocznej wyraźnej przyczyny warto udać się do lekarza w celu wykonania kontrolnych badań.

Odpowiednia pielęgnacja i higiena skóry głowy

Zarówno zbyt rzadkie mycie głowy, jak i zbyt częste mycie włosów może nieść za sobą podrażnienia. Przyjrzyj się uważnie swojej pielęgnacji i dopasuj ją indywidualnie pod siebie. To nie jest tak trudne, jak by się mogło wydawać. Wystarczy uważnie obserwować, co dzieje się na skórze głowy i ustalić odpowiedni harmonogram. Zwykle u większości osób odstęp pomiędzy myciem wynosi od 2-4 dni.

Zwróć uwagę, czy podczas mycia głowy starannie spłukujesz szampon lub inne specyfiki. Dbałość jest w tym przypadku kluczowa. Niedokładnie spłukane kosmetyki mogą powodować podrażnienie skory.

Staraj się nie suszyć włosów gorącym powietrzem. Długotrwałe suszenie gorącym powietrzem może uszkodzić warstwy naskórka, co w efekcie prowadzi do nadmiernego łuszczenia i przesuszenia skóry. 

Kluczowe jest również dobranie odpowiedniego szamponu do potrzeb skóry głowy. Bez obaw. Podpowiadamy jaki szampon może być odpowiednim wyborem dla ciebie.

Jak wybrać szampon na swędzącą skórę głowy?

Top of the top w radzeniu sobie z problemami skórnymi to Szampon dziegciowy w kostce od 4 Szpaków. Pakując w niego odpowiednio dobrane składniki stworzyliśmy wojownika w walce z łupieżem, ŁZS i egzemą, który nie ma sobie równych. Dziegieć brzozowy ma szereg właściwości w tym: przeciwświądowe, przeciwgrzybicze, odkażające, przeciwpasożytnicze i antyseptyczne. Bisabolol, olej z czarnuszki, alkohol tłuszczowy i BTMS, mają działanie kondycjonujące i regenerujące. Szampon zadba dodatkowo o nawilżenie skóry głowy

  1. Zestaw Dziegieć Promocja
    Zestaw Dziegieć
    59,00 PLN 64,00 PLN
  2. Zestaw Prysznic Promocja
    Zestaw Prysznic
    69,00 PLN 84,00 PLN
  3. Zestaw Szampon i Dezodorant Promocja
    Zestaw Szampon i Dezodorant
    69,00 PLN 84,00 PLN
  4. Zestaw Bestsellerowy Promocja
    Zestaw Bestsellerowy
    149,00 PLN 166,00 PLN

Dla posiadaczy wrażliwej skóry, skłonnej do alergii i łupieżu polecamy Szampon delikatny, który nie podrażnia podczas mycia. Dokładnie oczyszcza i dba o pielęgnacje skóry głowy oraz włosów. Zawiera w swoim składzie między innymi glukozyd kaprynowo kaprylowy, który jest jednym z najdelikatniejszych naturalnych detergentów. Spokojnie można używać tej kostki również dla dzieci.

Do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się idealnie sprawdzi się Normalizujący szampon. Zawiera olej rycynowy, który dodatkowo wesprze w walce z łupieżem i chorobami skóry głowy

Jeżeli potrzebujesz solidnego oczyszczenia to sięgnij po Detoksykujący szampon. Zawarty w nim węgiel bambusowy szybko rozprawi się z nadmiarem kosmetyków na włosach, sebum i usunie toksyny. Skwalan pomoże w odbudowie płaszcza lipidowego naskórka. Olejek eteryczny lawendowy złagodzi stany zapalne skóry głowy, a grapefruit zadziała przeciwłojotokowo i przeciwbakteryjnie

W regulowaniu produkcji sebum oraz na suchą skórę głowy polecamy Szampony: ochronny i regenerujący. Oba radzą sobie świetnie w tym wypadku i właściwie zatroszczą się o skórę głowy. Ochronny szampon w kostce dodatkowo otoczy troską włosy farbowane i pomoże w utrwaleniu koloru.

Zadbaj o kompleksową pielęgnację skóry głowy i włosów stawiając na Włosopak trio. Dobierz szampon, odżywkę i serum indywidualnie do swoich potrzeb. W ofercie znajdziesz też dedykowaną puszkę z ciekawym wzorem, która ułatwi ci przechowywanie i podróże z ulubionymi kosmetykami do pielęgnacji. Bardzo wydajny zestaw zapewni ci korzyści na długi, długi czas. 

Polecane

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem

Dziegieć

Dziegieć

Jak wybrać idealnie dopasowany szampon w kostce?

Jak wybrać idealnie dopasowany szampon w kostce?