Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Gęste, lśniące i zdrowe włosy są bardzo istotnym elementem zarówno kobiecej, jak i męskiej urody. Pozwalają wyrazić własny styl, podkręcają atrakcyjność, wzmacniają poczucie pewności siebie. Są jednym z pierwszych atrybutów, na jakie zwracamy uwagę u przedstawicieli płci przeciwnej. Jakie są tajniki domowego dbania o włosy i jak o nie skutecznie zadbać? Czy są uniwersalne sposoby na wypadanie włosów? Co zrobić, aby zagwarantować sobie domowe wzmocnienie włosów?
Na ludzkiej głowie rośnie ok. 100-150 tysięcy włosów. Na 1 cm2 przypada ich od 150 do nawet 750. Typowa szybkość wzrostu to ok. 1 cm miesięcznie, choć nie bez znaczenia są tu czynniki wewnętrzne. Dopóki w ciągu dnia gubimy ok. 50-100 włosów, wszystko jest w normie – przez całe życie trwa systematyczny proces „wymiany” na nowe. Włosy wypadają naturalnie, a w ich miejsce rosną nowe krótkie kosmyki tzw. baby hair. Jeśli jednak w trakcie mycia i czesania będzie ich wypadało więcej niż dotychczas, a do tego o poranku zaczniemy znajdować na poduszce ponadprzeciętną ich liczbę, to znak, że należy się pochylić nad tematem, poszukać źródła problemu i kompleksowo zadbać o skórę głowy i zająć się tym wypadaniem włosów. Słabe cebulki świadczą również o zmianie struktury włosa: jeśli stają się one cienkie, osłabione, łamliwe, przetłuszczone lub przesuszone, a do tego przestają być podatne na układanie nawet z pomocą kosmetyków – wiedz, że coś się dzieje.
Wypadanie włosów jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Jednak nasze włosy potrzebują czegoś więcej niż tylko dobrych kosmetyków do ich pielęgnacji. Aby wzmocnić włosy trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, ponieważ przyczyny wypadania włosów są różne. Do najważniejszych i najczęstszych zaliczamy:
Podstawą w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji jest zdrowy tryb życia. Odżywiaj się w sposób zbilansowany, różnorodny i wartościowy, dbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody, składników mineralnych i witamin. Wysypiaj się, podejmuj regularnie aktywność fizyczną, minimalizuj poziom stresu. Zaczynając od tych prostych zasad oszczędzisz dużo czasu. Kluczowa jest również codzienna pielęgnacja. Postaw na naturalne kosmetyki do włosów, które mają skuteczne lecz delikatne działanie. Unikaj produktów z SLS. Mycie włosów takim szamponem zaburza barierę ochronną skóry podrażniając ją. Ważne są proste składy i łagodne składniki myjące. Polecamy nasze dwa bestsellery: szampon w kostce i mydło do włosów (panom rekomendujemy specjalnie dla nich stworzone mydło włosów i brody Waligóra). Nasz szampon zawiera m.in. SCI i SCS – naturalne składniki, które posiadają oczyszczające i odświeżające właściwości. Natomiast w recepturze mydła do włosów stawiamy głównie na olej rycynowy. To składnik idealny, aby wzmocnić włosy, który dodatkowo pobudza porost włosów, a także wykazuje działanie antybakteryjne i łagodzące. Zupełnie mimochodem dodamy, że oba produkty pakowane są w papier i doskonale wpisują się w ważną ideę less waste. Tak więc, zmieniając produkt, którym myjemy włosy zyskujemy również domowe sposoby na być bardziej ekologicznym.
Regularne olejowanie to kolejny krok, którego potrzebują nasze włosy. Dobierając preparat odpowiednio do poziomu porowatości włosów (jak określić ten poziom, dowiesz się z tego artykułu. Systematyczne nakładanie serum na włosy nawilża je i wzmacnia. Ponadto ułatwia ono rozczesywanie, chroni włosy przed utratą protein, zapewnia im miękkość i blask. Preparat możesz używać na dwa sposoby: 1) nakładamy kilka kropli oleju na włosy, pozostawiamy na kilka godzin i spłukujemy olej podczas mycia włosów, 2) małą ilość produktu delikatnie wetrzyj w wilgotne włosy (najlepiej końcówki) i pozostaw do wyschnięcia. Dobrym wyborem do pielęgnacji są również wcierki, płukanki i kosmetyki zawierające wyciągi roślinne, m.in. ze skrzypu polnego, pokrzywy, rozmarynu, rumianku czy mydlnicy zwyczajnej. Wielu zwolenników mają też domowe maseczki, przede wszystkim z jajka, awokado, cytryny, miodu i oliwy z oliwek. Unikaj intensywnego wycierania włosów ręcznikiem, osuszaj je przez równomierne i delikatne dociskanie. Zrezygnuj z rozczesywania mokrych włosów – są wtedy bardzo podatne na uszkodzenia. Jeśli jest to konieczne, używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Do absolutnego minimum ogranicz używanie suszarki oraz zmniejsz częstotliwość obciążających włosy zabiegów stylizacyjnych (prostowanie, farbowanie itd.). Zrezygnuj z upinania włosów w ciasne fryzury, a latem zadbaj o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Skóra głowy i struktura włosa będą Ci wdzięczne za regularny peeling oraz masaż, który relaksuje, pobudza krążenie i stymuluje wzrost włosów. Taki masaż to tez idealny czas na relaks.
Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki