

Skin cycling w pielęgnacji cery — przewodnik krok po kroku
Pielęgnacja skóry twarzy jest procesem skomplikowanym, wymagającym nieco wiedzy i uważności. W świecie mnogości produktów i regularnego pojawiania się nowych trendów pielęgnacyjnych, niestety łatwo się zgubić. Następstwem czego są pomyłki w łączeniu ze sobą składników aktywnych, których nie powinno się ze sobą łączyć lub nieodpowiednio dobrana do potrzeb naszej skóry częstotliwość ich stosowania. Może to spowodować szkody, które później ciężko samemu naprawić. Pozwól sobie ułatwić tę drogę z trendem, który powstał w odpowiedzi na te problemy.
Naszą uwagę przykuł przede wszystkim bliską naszemu sercu dewizą, czyli "mniej znaczy więcej". Dowiedz się czym jest skin cycling!
Skin cycling – na czym polega?
Termin skin cycling to inaczej - cykliczna pielęgnacja. Twórczynią tej metody jest Dr Whitney Bowe — światowej sławy certyfikowana dermatolog z Nowego Yorku. Polega ona na przemyślanym podejściu do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, poprzez dobór odpowiednich składników aktywnych, które wzajemnie się ze sobą uzupełniają. Wystarczy posiadać tylko kilka konkretnych produktów o odpowiednim działaniu i zastosować je w następujących po sobie krokach, aby móc z powodzeniem zająć się kompleksową pielęgnacją twarzy dla każdego rodzaju skóry.
Jakie są korzyści płynące z pielęgnacji skin cycling?
Skin cycling może okazać się Twoim strzałem w 10! Dowiedz się dlaczego.
- zakłada równowagę pomiędzy stosowaniem składników aktywnych, a czasem regeneracji, co sprzyja wykorzystaniu potencjału tych substancji
- znacznie poprawia kondycję i ogólny wygląd skóry
- reguluje wydzielanie sebum
- redukuje przebarwienia
- spowalnia procesy starzenia się skóry i wpływa na redukcję zmarszczek
- zmniejsza stany zapalne
- pozwala na dostosowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb skóry, co jest bardzo korzystne dla osób z problemami skórnymi oraz różnymi typami cery
- zmniejsza ryzyko podrażnień, które często występują podczas wielu prób doboru odpowiedniej pielęgnacji
Jak stosować skin cycling? Krok po kroku.
Czterodniowy cykl w skin cycling stosujemy wieczorną porą w następujący sposób:
Noc 1: złuszczanie z użyciem kwasów
Pierwsza noc cyklu to czas na złuszczanie przy użyciu kwasów AHA (glikolowy, mlekowy) lub BHA (salicylowy). Po starannym oczyszczeniu skóry należy nałożyć na twarz produkt zawierający kwasy. Możesz w tym celu sięgnąć po peeling kwasowy, serum lub krem. Złuszczanie pomaga usunąć martwy komórki naskórka, poprawić koloryt skóry oraz pobudza ją do regeneracji i ułatwia przenikanie cennych substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.
Noc 2: retinoidy
Druga noc cyklu to czas na retinoidy, które odpowiadają m.in. za odnowę komórek naskórka. Dzięki temu skóra staje się wygładzona, a zmarszczki dużo płytsze. Do wieczornej pielęgnacji wprowadzamy kosmetyk z retinolem lub retinalem. Koniecznie trzeba pamiętać, aby zaczynać od niskich stężeń! To pozwoli stopniowo budować tolerancję. Produkty zawierające retinoidy aplikujemy zawsze na suchą skórę.
Noc 3 i 4: odpoczynek i regeneracja
W tym czasie skupiamy się na regeneracji skóry poprzez budowanie bariery ochronnej, która jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania. Do tego potrzebujemy konkretnych składników np. kwas hialuronowy, ceramidy, niacynamid, mocznik, aloes, oleje roślinne, witamina C i E. Na tym etapie polecamy sięgnąć po serum normalizujące Mech i Algi, które skutecznie załagodzi podrażnienia, głęboko nawilży skórę i przywróci cerze naturalną równowagę. Zawiera w sobie mocarne składniki regenerujące takie jak: azeloglicyna, niacynamid czy ekstrakty z komórek mchu i alg. Pielęgnację możemy domknąć "kołderką" z odżywczego kremu Warzywnego od 4 Szpaków.
W kolejnym kroku powtarzamy cały schemat od nowa. Metodę skin cycling można również zmodyfikować pod swoje indywidualne potrzeby i dostosować do wymagań naszej skóry.
Rutyna skin cycling dla skóry suchej i wrażliwej
Jeżeli jesteś posiadaczem wrażliwej skóry twarzy musisz bardziej uważać przy eksperymentach z trendami pielęgnacyjnymi. W szczególności tam, gdzie wchodzą w grę substancje aktywne. Przeczytaj jak zmodyfikować klasyczne zasady skin cycling do potrzeb swojej skóry.
Krok 1: Złuszczanie
Do tego kroku najlepiej wybrać delikatne serum złuszczające np. Serum kwasowe od 4 Szpaków, które zawiera w sobie kwasy: hialuronowy, migdałowy i laktobionowy. Kwasy migdałowy i laktobionowy znane są ze swojego łagodnego działania, więc doskonale sprawdzą się u posiadaczy wrażliwej cery. Działają nie tylko złuszczająco, ale również nawilżająco. Co więcej nie są fotouczulające, więc z powodzeniem można stosować je cały rok. W przypadku złuszczania dopuszczalne jest odczuwanie lekkiego mrowienia, jeśli zamienia się ono w pieczenie, natychmiast zmyj kosmetyk złuszczający z twarzy.
W tym kroku koniecznie zadbaj o nałożenie kojącego i odżywczego kremu po zastosowaniu serum, aby przywrócić równowagę mikrobiomu skóry i zadbać o barierę hydrolipidową. Odżywczy krem - Warzywny zrobi to jak nikt inny.
Krok 2: Pielęgnacja z użyciem retinoidów
Postępujemy tak samo jak przy klasycznym cyklu, zaczynając od małych stężeń. Na początek, w trakcie przyswajania warto też sięgnąć po krem nawilżający do twarzy. Stosujemy go 20-30 minut po nałożeniu serum z retinoidami. Pozwoli to uniknąć przesuszenia skóry.
Na początek wprowadź łagodny cykl pielęgnacyjny dla wrażliwej skóry
Schemat pielęgnacji dla skóry wrażliwej to: noc złuszczania, następnie 3 noce regeneracji, noc złuszczania i 3 noce regeneracji (przez 2-3 tygodnie). Jeśli wszystko jest w porządku (nie występują podrażnienia, pieczenie, swędzenie itd.) można wprowadzić noc z retinoidami i zastosować już wtedy klasyczną metodę 4-nocnego skin cyclingu.
Co w takim razie z poranną pielęgnacją?
Świadoma pielęgnacja cery to również wdrożenie odpowiednich produktów do porannej rutyny. Spokojnie - tutaj też sprawdzi się minimalizm. Warto w tym kroku sięgnąć po serum do twarzy z witaminą C, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i tworzy na skórze "tarczę ochronną" przed wolnymi rodnikami. Polecamy wybrać serum witaminowe z Mniszkiem Lekarskim, które zawiera w sobie stabilne hydrofobowe pochodne witaminy C 12% i 2% oraz 10% ekstrakt z kwiatu mniszka lekarskiego. Po serum zastosuj krem np. lekki krem do twarzy Owocowy i koniecznie SPF, żeby uniknąć fotouczuleń i trudnych do usunięcia przebarwień.
Skin cycling pomaga — naprawdę! Pamiętaj tylko, że klucz do sukcesu tkwi w bacznej obserwacji reakcji twojej skóry oraz dostosowywaniu rutyny do jej indywidualnych potrzeb. Warto być cierpliwym i konsekwentnym, gdyż piękno wymaga czasu.
Źródła:
- Castro, Natalie. „What Is Skin Cycling?” U.S. Dermatology Partners, 25 styczeń 2023, https://www.usdermatologypartners.com/blog/what-is-skin-cycling/.
- „Gentle Skin Cycling: 6 Tips For Cycling With Sensitive Skin”. Dr. Whitney Bowe Beauty, https://drwhitneybowebeauty.com/blogs/derm-scribbles/6-tips-for-skin-cycling-with-sensitive-skin. Dostęp 14 październik 2024.
- „Classic Skin Cycling: Why It’s Gone Viral and How to Do It”. Dr. Whitney Bowe Beauty, https://drwhitneybowebeauty.com/blogs/derm-scribbles/skin-cycling-dr-bowes-viral-beauty-editor-approved-skincare-method. Dostęp 14 październik 2024.