
Masaż Kobido – czy japoński lifting twarzy bez skalpela przynosi efekty?
Kobido, czyli "Starożytna droga do piękna". Jest to ceniona sztuka oparta na zasadach medycyny chińskiej i japońskiej. Opiera się głównie na obszarach twarzy, szyi i dekoltu. Jego korzenie są głęboko osadzone w tradycji. Współcześnie nabrał ogromnej popularności i chętnie stosowany jest w salonach piękności, jako alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej.
Odkryj z nami czy japoński lifting twarzy bez skalpela rzeczywiście przynosi efekty?
Na czym polega technika masażu Kobido?
Przyjrzyjmy się bliżej co to jest Kobido? Ruchy podczas masażu to głównie szybkość i mocne naciskanie. Mogą wywołać lekki dyskomfort i oscylować na pograniczu bólu. Jednak nie powinny do niego doprowadzić. Docelowo mają przynieść relaks i odprężenie. Podczas całego zabiegu masażysta szczypie, głaszcze, ugniata, klepie i opukuje skórę. Masaż trwa zwykle 90 minut, jednak zależy to głównie od salonu SPA, w którym jest wykonywany. Składa się z kilkudziesięciu ruchów i kilku następujących po sobie etapów:
1. Masaż tkanek głębokich
Ta część ma na celu rozluźnienie tkanek odpowiadających za powstawanie zmarszczek i widocznych oznak starzenia się skóry.
2. Relaksacja
Masaż tkanek i część relaksacyjna mają za zadanie przygotować skórę do następnych etapów, by te przyniosły zamierzony efekt widoczny już po pierwszym zabiegu, w tej części masażysta dba o to, aby rozluźnić napięcie mięśni, usprawnić krążenie krwi oraz wprowadzić w stan relaksacji.
3. Drenaż limfatyczny
Ten etap polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na skórze poprzez zastosowanie zaawansowanych ruchów stymulujących układ limfatyczny, usprawnia przepływ limfy, niweluje obrzęki twarzy, pobudza krążenie, widocznie poprawia wygląd twarzy, zwiększa przyswajanie substancji odżywczych wnikających w głębsze warstwy skóry, głęboko i pozytywnie wpływa na cały organizm, sprawnie działa na worki pod oczami, usuwa toksyny i zanieczyszczenia oraz działa antystresowo.
4. Lifting
Efekt liftingu to odpowiednio dobrane zaawansowane techniki i mocne oraz intensywne ruchy, które pobudzają mięśnie i nerwy, widocznie poprawiają kontur twarzy i jędrność skóry, naturalny lifting odpowiedzialny jest również za stymulację elastyny i kolagenu, działa na poprawę wyglądu cery, która staje się rozświetlona i nabiera blasku. Niweluje ślady zmęczenia.
5. Punkty akupresurowe na twarzy
Kobido warto zakończyć akupresurą, która zrelaksuje i odpręży oraz uwolni blokady energetyczne.
Historia i tradycja japońskiego masażu twarzy Kobido
Jego korzenie sięgają aż XIV wieku. Powstał na bazie chińskiej medycyny tradycyjnej, a następnie rozwijano go w Japonii, gdzie zyskał bardziej precyzyjną formę. Początkowo Kobido był zarezerwowany wyłącznie dla cesarzy i samurajów jako sposób na utrzymanie zdrowia, młodości i dobrego samopoczucia. Uważano, że nie tylko poprawia kondycję skóry, ale również równoważy energię w ciele, harmonizując umysł i ducha. Dziś masaż Kobido jest ceniony na całym świecie jako naturalna alternatywa dla zabiegów estetycznych.
Liftingujący masaż twarzy Kobido a inne techniki masażu
Kobido łączy w sobie sztukę, filozofię, medycynę oraz przemyślane i szybkie ruchy, co sprawia, że jest nie tylko masażem, ale również rytuałem piękna i to jest w nim po prostu wyjątkowe oraz wyróżnia go na tle zwykłych manualnych liftingów twarzy. Te wszystkie składowe powodują, że jest tak rozpoznawalny i chętnie stosowany na całym świecie. Nie znaczy to jednak, że inne techniki masażu są nieskuteczne. Działają równie dobrze na kondycję skóry szyi i twarzy, więc warto próbować, aby dostosować odpowiednią technikę do swoich potrzeb i preferencji.
Zapraszamy do zapoznania się z nimi w naszym artykule masaż twarzy w domu krok po kroku.
Dla kogo polecany jest masaż twarzy Kobido?
Wskazaniem do masażu japońskiego są różne powody i czynniki, oto one:
-
migrenowe bóle głowy
-
wiotka skóra wymagająca napięcia, ujędrnienia i liftingu skóry
-
redukcja zmarszczek mimicznych
-
bruksizm
-
spięcia wokół szyi, karku i głowy
-
stres
-
worki pod oczami oraz opadające powieki
Przeciwwskazania do masażu Kobido
Masaż twarzy Kobido jest w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem, jednak istnieje kilka ograniczeń przez, które nie można wykonać zabiegu. Oto one:
-
stany zapalne skóry
-
stany zapalne organizmu np. gorączka
-
ciąża zagrożona
-
wysokie ciśnienie tętnicze
-
skóra trądzikowa i naczynkowa
-
wykonane wcześniej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej np. botoks
-
ekstrakcja zęba
-
mezoterapia
-
wypełniacze i nici
-
zabiegi laserowe
-
uszkodzenia twarzy i szyi np. rany, siniaki, obrzęki
Jak wygląda masaż Kobido krok po kroku?
Zastanawiasz się, czy i jak wykonać samodzielnie masaż Kobido w domu? Nie wszystkie jego etapy można wykonać samemu. Masaż Kobido to skomplikowana sztuka, która wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości anatomii twarzy, której warto dowiedzieć się, chociażby z kursów. Doskonałą alternatywą z efektami podobnymi do tych, które niesie za sobą Kobido jest liftingujący masaż twarzy, który warto wprowadzić do codziennego rytuału pielęgnacyjnego na stałe. Podpowiemy, jak go zrobić samemu w domu krok po kroku.
Do samodzielnego wykonania masażu liftingującego twarzy w domu przyda się olejek do masażu twarzy, najlepiej taki, który dodatkowo wniesie coś pozytywnego do pielęgnacji i będzie miał korzystny wpływ na skórę. Warto zapalić sobie w pobliżu ulubioną świecę, która wprowadzi w doskonały nastrój i sprawi, że cały zabieg stanie się jeszcze bardziej przyjemny.
Usiądź wygodnie i postępuj zgodnie z instrukcją :)
Krok 1
Nałóż na twarz olejek do masowania i rozprowadź delikatnie na skórze.
Krok 2
Zaciśnij obie pięści i połóż łokcie na stole. Oprzyj pięści o policzki, palce powinny być skierowane do środka. Rozluźnij mięśnie twarzy, lekko uciskaj je kostkami u rąk. Pozostań w tej pozycji kilka sekund.
Krok 3
Podnieś głowę do góry i przechyl ją lekko w tył. Zaciśnij obie pięści i uciskaj kostkami palców wzdłuż linii włosów. Nie zmieniając nacisku, zsuń kostki w stronę skroni. Przeciągnij je do płatków uszu, przesuwaj ręce i uciskaj skórę ku dołowi wzdłuż szyi aż do obojczyków.
Krok 4
Złóż dłonie razem. Kciuki powinny być złączone, ale wyprostowane. Połóż czubek kciuka pod wewnętrznym kącikiem lewego oka obok nosa, uciśnij to miejsce i przesuń kciuk w lewo w stronę ucha. Po wykonaniu tego ruchu nie odrywając palców, przyciśnij i przeciągnij wzdłuż szyi aż do obojczyka. Powtórz ten ruch 3 razy na każdą stronę twarzy.
Krok 5
Ponownie złóż dłonie w pięści. Wyprostuj przed sobą przedramiona tak, aby palce były skierowane w twoją stronę. Umieść kostki lekko powyżej brwi i uciśnij skórę oraz przesuń palcami w stronę linii włosów. Bez dotykania twarzy wróć do brwi i powtórz ten sam ruch w górę. Wykonuj ruchy do tej pory, aż wygładzisz w ten sposób całe czoło.
Krok 6
Złóż ręce w pięści pozostawiając kciuk do zewnątrz. Unieś lekko oba palce dłoni i połóż na brodzie tuż pod kącikami ust. Uciśnij i pociągnij skórę w kierunku skroni pulsacyjnymi, ale mocnymi ruchami. Użyj trochę siły, ale nie zadawaj sobie bólu. Powtórz ruch 7-8 razy.
Krok 7
Otwórz dłonie i połóż je na czole, złączając ze sobą czubki palców. Przesuń płynnie ręce w dół w stronę skroni. Zsuń dłonie aż do obojczyków. Powtarzaj ruchy do momentu, kiedy poczujesz, jak odchodzi napięcie z twarzy.
Krok 8
Weź głęboki oddech, uśmiechnij się i podziękuj sobie za chwilę relaksu i wytchnienia. Stosuj najczęściej, jak tylko możesz. Jesteśmy pewni, że warto ! :)
Jakie efekty daje regularny masaż Kobido?
Zebraliśmy w całość wszystkie korzyści, jakie daje masaż często nazywany "niechirurgicznym liftingiem twarzy". Oto one:
-
stymulacja produkcji kolagenu i elastyny
-
pobudzenie krążenia krwi i limfy
-
szybsza regeneracja skóry twarzy poprzez stymulację metabolizmu komórkowego
-
wpływa korzystnie na koloryt skóry, z uwagi na fakt, iż pobudza układ krwionośny
-
pomaga rozluźnić mięśnie twarzy i szyi
-
pomaga osobom borykającym się z bruksizmem
-
jest doskonały dla osób z bólami migrenowymi
-
zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiega ich powstawaniu
-
rozluźnia układ nerwowy
-
poprawia owal twarzy
Jak często warto wykonywać masaż Kobido, by zachować efekty?
Najlepsze efekty zabieg Kobido może mieć wtedy, gdy wykonywany jest regularnie np. co 2-3 tygodnie. Efekty znikną tak szybko, jak szybko poprzestaniemy go systematycznie stosować.
Potencjalne skutki uboczne masażu Kobido
Masaż Kobido jest generalnie bezpieczny. Tylko w niektórych przypadkach może powodować skutki uboczne, zwłaszcza gdy nie jest wykonywany prawidłowo lub jeśli mamy przeciwwskazania i nie podchodzimy do nich na poważnie. Oto potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
-
choroby nowotworowe, ostre infekcje i nadciśnienie - bagatelizowanie tego typu przeciwwskazań może pogorszyć stan zdrowia
-
stany zapalne, trądzik, podrażnienia, widoczne rany na skórze lub alergie - wykonanie w tym stanie zabiegu może nasilić zmiany skórne
-
niektóre ruchy mogą wywołać lekkie podrażnienie i zaczerwienienie skóry, w szczególności w przypadkach wrażliwych
-
bóle mięśni twarzy i głowy
-
lekkie zawroty głowy związane z pobudzeniem krążenia i przepływu limfy
-
niewłaściwie wykonany drenaż limfatyczny może zadziałać na odwrót i zamiast zmniejszać obrzęki, tymczasowo je zwiększyć
Na szczęście przy prawidłowym podejściu i profesjonalnym wykonaniu skutki uboczne pojawiają się na chwilę i są nieszkodliwe.
Źródła:
-
Dolecka W. Masaż kobido zamiast liftingu. Estetyczny Magazyn.2021;(1):126-128.
-
Leszczyńska, K., & Zaleski, A. Zabiegi z wykorzystaniem elementów masażu kobido w profilaktyce przeciwstarzeniowej i relaksacji.
-
Marine Clermont. Automasaże KOBIDO Gładka i odżywiona twarz,2024.