Powrót do wpisów

Poznaj sposoby na puszące się włosy

Z puszeniem się pasm walczą szczególnie często posiadaczki włosów suchych, w tym i włosów kręconych, które w większości przypadków są właśnie wysuszone. Na szczęście puszącym się włosom można zaradzić. Poznaj sposoby, które Ci to ułatwią. Wydawałoby się, że skoro włosy są przesuszone i z tego powodu się puszą, podziała na nie wilgoć. Dzieje się jednak inaczej: włosy próbują wchłonąć wilgoć z powietrza, przez co ich otoczki (osłonki), składające się z łusek – zamiast leżeć płasko – pęcznieją, a łuski zaczynają na siebie nachodzić i „unosić” się w powietrzu, czyli właśnie jeszcze bardziej puszyć.

Łuski włosów wysokoporowatych są już na co dzień wysoko uniesione, co powoduje, że mają większe tendencje do puszenia się niż włosy niskoporowate, które wyróżnia niewielki stopień rozchylenia łusek. Puszenie może też pogorszyć wszystko, co wysusza włosy, a są to m.in. szampony o odczynie zasadowym i produkty do stylizacji zawierające alkohol. Pomóc powinno już więc w jakimś stopniu zrezygnowanie z tego rodzaju kosmetyków, ale co jeszcze?

SPOSOBY NA PUSZĄCE SIĘ WŁOSY

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ DO FRYZJERA

Wystarczy podciąć rozdwojone końcówki, by pomóc włosom. To rozdwojenie może się bowiem przemieszczać ku górze pasm, powodując ich coraz większe uszkodzenia, a co za tym idzie – także puszenie. Najlepiej więc udać się do fryzjera już wtedy, gdy zauważysz, że końcówki zaczynają się rozdwajać.

NIE TAK GORĄCO!

Wiemy, wiele osób lubi brać gorące prysznice czy kąpiele, ale o ile pomagają one się zrelaksować, o tyle nie działają dobrze na włosy – gorąca woda unosi ich łuski ku górze, a to – jak wiemy – powoduje puszenie. Kąpiel w ciepłej wodzie jest nadal wskazana, ale w tak gorącej, że aż parującej – dla włosów zdecydowanie nie.

NAKŁADAJ PRODUKTY NAWILŻAJĄCE NA WŁOSY, GDY SĄ MOKRE

Dotyczy to zwłaszcza szczególnie podatnych na puszenie włosów kręconych. Błędem jest nakładanie kosmetyków na pasma dopiero wtedy, gdy już wyschną. Dzięki wtarciu danego produktu w mokre, jeszcze „sklejone” przez wodę loki, włosy łatwiej wchłoną z niego wilgoć.

ZADBAJ O NAWILŻENIE WŁOSÓW

Jak wspomniano, puszą się przede wszystkim włosy wysuszone, dlatego potrzebne jest im odpowiednie nawilżenie. To rozwiązanie nie powinno sprawić kłopotu nawet osobom, które nie lubią szczególnie dużo czasu poświęcać na pielęgnację włosów – wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu nałożyć na pasma odżywkę lub maskę głęboko nawilżającą.

PRODUKTY Z ODPOWIEDNIM SKŁADEM

A jakie konkretnie produkty warto stosować na puszące się włosy? Które kosmetyki do włosów najlepiej na nie zadziałają?

OCET JABŁKOWY

Włosy puszą się mniej, gdy ich pH jest kwaśne, czyli wynosi około 4,5-5,5. Wtedy ich łuski są płaskie i zamknięte, a kiedy ich odczyn staje się bardziej zasadowy, dochodzi do otwierania się łusek i puszenia włosów. Ocet jabłkowy jest alfa-hydroksykwasem o odczynie lekko kwaśnym, więc może być w tym przypadku pomocny, choć żadnych badań jeszcze w tym kierunku nie przeprowadzono.

Warto jednak spróbować. Jak? Wymieszaj 1/3 szklanki octu jabłkowego z 1 l ciepłej wody. Rozprowadź miksturę (z podanych wartości na pewno zostanie ci jeszcze coś na kolejne zabiegi) na całej długości włosów i pozostaw na od 1 do 3 minut. Preparat spłucz zimną wodą, stosuj go 1-2 razy w tygodniu. Ostrzegamy jednak, że ocet jabłkowy ma silny zapach, który czasem nie znika od razu po spłukaniu.

OLEJEK ARGANOWY

Olej arganowy zawiera m.in. kwas linolowy i kwas oleinowy – składniki o silnych właściwościach nawilżających oraz cenne dla zdrowych włosów przeciwutleniacze, wśród nich witaminę E. Aby zmniejszyć puszenie się włosów przy pomocy oleju arganowego, rozprowadzić kilka jego kropli równomiernie na całej długości pasm. Możesz to zrobić za pomocą np. grzebienia, najlepiej kładź go na suche włosy przed kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Pamiętaj jednak, żeby nie nałożyć go na pasma zbyt dużo – staną się wtedy tłuste.

OLEJ KOKOSOWY

Olej kokosowy zawiera z kolei działający nawilżająco kwas laurynowy. Najlepiej nałożyć go przed myciem włosów. Rozprowadź niewielką jego ilość (np. porcję wielkości orzecha laskowego) na całej długości włosów, a następnie zbierz je razem w dłonie ku górze i przeprowadź krótki masaż głowy. Całość pozostaw na 15 minut, a następnie umyj włosy szamponem, aby usunąć olej. Inną skuteczną opcją jest pozostawienie tak nałożonego oleju na włosach na noc.

JAJKO

Jajka to źródło tłuszczów nasyconych, witamin, które nawilżą włosy, a co za tym idzie – choć dowodów naukowych jeszcze na to nie ma – być może i zapobiegną ich puszeniu. Co więcej, w jajku jest dużo białka, a to z białka – keratyny – w 70 procentach włos jest zbudowany. Nałożenie jajka na włosy pomoże więc odbudować te z nich, które są zniszczone. Do przygotowania maski jajecznej wystarczą ci dwa jajka i 2 łyżki oliwy z oliwek lub ulubionego oleju. Umieść i jajka, i oliwę w misce, a następnie roztrzep jajka widelcem, by składniki się połączyły. Nałóż mieszankę na włosy i skórę głowy i pozostaw na 15 minut. Stosuj ten sposób 1-2 razy w tygodniu.

AWOKADO

Awokado to kolejny naturalny sposób na nawilżenie i wzmocnienie włosów. Aby przygotować z niego maskę, pokrój na kosteczki połowę jednego awokado, dodaj do niego 1-1,5 łyżki miodu, 1 jajko i 3 krople oleju rozmarynowego (ten składnik możesz pominąć). Wszystkie składniki zmiksuj na papkę (ręcznie lub widelcem) i nałóż równomiernie na włosy. Pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz szamponem.

UNIKAJ ALKOHOLU

Tak, jak wspomniano wyżej, włosom też szkodzi! Wysusza je, a zawierają go niestety niektóre produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów. Zamiast nich wypróbuj kosmetyki z np. gliceryną, która jest świetnym humektantem – pochłania wilgoć z powietrza, tworząc na pasmach powłokę ochronną.

MĄDRZE SUSZ WŁOSY

Używanie standardowych końcówek suszarek do włosów, jeśli ma się włosy kręcone, nie jest najlepszym pomysłem. Rozrzucają one bowiem, pod wpływem działania powietrza, pasma na boki, powodując ich tarcie. Wystarczy jednak przyczepić do końcówki dyfuzor, który pomaga suszyć bez tego ruchu. Najlepiej chwytać w dłoń pojedyncze partie włosów i przykładać do nich dyfuzor, susząc od końcówek ku nasadzie głowy. A gdy jedna partia będzie wysuszona, dopiero wtedy przechodzić do suszenia następnej. Dzięki temu włosy będą się mniej puszyć, uzyskają też dodatkową objętość i bardziej się zakręcą.

SIĘGNIJ PO… PĘDZELEK OD TUSZU DO RZĘS

Oczywiście oczyszczony. Lub – bezpieczniej – po szczoteczkę do zębów. Spryskaj ją lakierem do włosów, który nie zawiera alkoholu i przeczesz nią włosy w tych miejscach, w których się puszą. To jednak działanie skuteczne „tu i teraz”, ważniejsza jest opisana wyżej pielęgnacja pukli.

ZAINWESTUJ W ODPOWIEDNIĄ POŚCIEL

Czasem nawet jeśli stosujesz odpowiednie produkty, dbasz o pielęgnację włosów, nic zdaje się nie pomagać. W takich przypadkach możesz spróbować wymienić poszewkę na poduszkę – na satynową lub jedwabną. Dlaczego? Bawełna wchłania wilgoć z twoich włosów, gdy śpisz, co może powodować ich tarcie o materiał, a w konsekwencji i łamanie. Podobnie z ręcznikiem, którego używasz do wytarcia mokrych włosów – bawełnę zamień na mikrofibrę i sprawdź, czy ten sposób zadziała. Powinien, ponieważ mikrofibra pozwoli ci usunąć wilgoć z włosów bez naruszania ich łusek.

ZAPOBIEGAJ TARCIU WŁOSÓW

Pomoże w tym nie tylko poduszka z odpowiedniego materiału, ale i czesanie włosów, gdy są mokre, robienie tego za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami czy splatanie pasm przed spaniem w luźny kok – dzięki temu, że są spięte (ale nie za mocno) nie będą się łamać, gdy ty będziesz przekręcać się z boku na bok podczas snu..

Źródła:
https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=36776 [dostęp z dn. 13.05.2021]
https://www.nature.com/articles/s41598-017-18618-x [dostęp z dn. 13.05.2021]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/ [dostęp z dn. 13.05.2021]

Zobacz także

Olej lniany na włosy: jak go używać i jakie efekty daje jego stosowanie?

Olej lniany na włosy: jak go używać i jakie efekty daje jego stosowanie?

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?