Powrót do wpisów

odżywka do włosów w kostce

Odżywka emolientowa – must-have dla włosów wysokoporowatych!

Porowatość włosów to pojęcie, które w ostatnich latach diametralnie zmieniło podejście do ich pielęgnacji, umożliwiając nam świadomy dobór kosmetyków i skutecznych metod ujarzmiania niesfornych kosmyków.

Emolienty to jeden z kluczowych filarów równowagi PEH, a dziś przyjrzymy się ich roli w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Podpowiemy, z czym warto je łączyć, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, oraz na co zwrócić uwagę, by uniknąć przeciążenia i zachować zdrowy wygląd  naszych włosów.

Co to jest odżywka emolientowa i jak działa?

Emolienty to substancje okluzyjne, które tworzą na powierzchni włosów warstwę zabezpieczającą przed nadmierną utratą wilgoci. Chronią również nasze włosy przed czynnikami zewnętrznymi (zmniejszają wpływ wysokiej temperatury, wiatru i zanieczyszczeń ze środowiska). Ich działanie zależy od struktury cząsteczek. Małe cząsteczki (np. w lekkich olejach, jak kokosowy) mogą przenikać do wnętrza włosa, co sprawia, że nadają się do niskoporowatych włosów. Natomiast duże cząsteczki (roślinne masła i oleje np. rycynowy) działają głównie na powierzchni przez co są idealne dla włosów wysokoporowatych. Cząsteczki emolientów wpływają także na wchłanianie innych substancji nawilżających (humektantów) pomagając im zatrzymać je we włosach. 

Jak odżywki emolientowe sprawdzą się na włosy? 

Przede wszystkim pomagają ujarzmić niesforne kosmyki, zwłaszcza wysokoporowate! Dzięki temu, że zawierają składniki okluzyjne sprawiają, że włosy są: 

  • wygładzone i błyszczące
  • mniej się puszą i elektryzują
  • lepiej utrzymują nawilżenie
  • są lekkie i elastyczne

Odżywka emolientowa - na jakie włosy?

Odżywki emolientowe będą idealnym wyborem dla posiadaczek włosów kręconych, farbowanych, zniszczonych, suchych, szorstkich w dotyku, spuszonych i matowych oraz takich, które łatwo ulegają uszkodzeniom. 

Włosy wysokoporowate – dlaczego potrzebują emolientów?

Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski, co sprawia, że szybko tracą nawilżenie i są podatne na uszkodzenia. Struktura włosów powoduje, że często są matowe, suche, szorstkie i sianowate. Emolienty pomagają w ich pielęgnacji, ponieważ:

  • Domykają łuski włosa, wygładzając ich strukturę.
  • Tworzą warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wilgoci.
  • Chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi.
  • Zmniejszają napuszenie i elektryzowanie.
  • Nadają miękkość i blask.

Najprościej mówiąc dzięki emolientom włosy wysokoporowate stają się bardziej zdyscyplinowane.

Równowaga PEH – jak dopasować odżywkę do włosów?

PEH to równowaga między trzema kluczowymi składnikami w pielęgnacji włosów: proteinami, emolientami i humektantami. Każdy z nich odpowiedzialny jest za inną funkcję. Proteiny odbudowują osłabione włosy i nadają im strukturę, kiedy są pozbawione objętości. Emolienty mają za zadanie zabiezpieczać włosy i wygładzać niesforne i szorstkie kosmyki. Natomiast humektanty nawilżają. Jak to przełożyć na pielęgnację swoich włosów? 

  • Zniszczone włosy, suche, plączące się, matowe i niezdyscyplinowane - należy sięgać głównie po emolienty.
  • Włosy słabe, łamliwe, bez objętości - należy szukać odżywek, które mają w swoim składzie więcej protein.
  • Włosy sztywne, odwodnione - należy dobierać więcej humektantów.

Wskazówka: Nie musisz decydować się na jeden produkt do pielęgnacji. Możesz stosować różne w zależności od potrzeb swoich włosów. Polecamy przykładowy schemat: raz na tydzień proteiny, raz humektanty, a na co dzień emolienty dla ochrony i wygładzenia. Spróbuj - może sprawdzi się u ciebie. 

Jak stosować odżywkę emolientową?

W pierwszej kolejności umyj skórę głowy szamponem, najlepiej łagodnym żeby dodatkowo nie przesuszać pasm. Następnie rozprowadź odżywkę emolientową na wilgotnych pasmach, omijając skórę głowy, pozostaw ją na włosach 5–10 minut lub tyle czasu ile zaleca producent (taka informacja powinna być zawsze zawarta na etykiecie lub opakowaniu twojej odżywki), aby składniki dobrze się wchłonęły.  Na koniec zmyj produkt letnią wodą, aby domknąć łuski włosa i zwiększyć efekt wygładzenia.

Wskazówka: Możesz użyć metody OMO (odżywka – mycie – odżywka), gdzie pierwsza warstwa odżywki zabezpiecza włosy przed wysuszeniem, a druga wygładza i chroni. Sprawdzi się w szczególności jeśli potrzebujesz jednak nieco mocniejszych szamponów do mycia. 

Jak często używać, by uzyskać najlepsze efekty?

Zastanawiasz się, czy można stosować odżywkę emolientową codziennie? Dla włosów bardzo suchych i puszących się oraz wysokoporowatych można ją stosować po każdym myciu, a nawet trzeba aby zapobiec utracie nawilżenia. Dla włosów niskoporowatych lepiej stosować rzadziej, żeby nie obciążać włosów. 

Jak łączyć odżywki emolientowe z innymi produktami do włosów?

Dzięki odpowiedniemu balansowi humektantów, protein i emolientów możesz dostosować pielęgnację do potrzeb swoich włosów i uniknąć problemów, takich jak nadmierne puszenie, suchość czy obciążenie (w przypadku włosów niskoporowatych). 

Aby uzyskać najlepsze efekty  w pielęgnacji włosów warto łączyć ze sobą rożne składniki. Humektanty (np. aloes, betaina kokamidopropylowa) zapewniają nawilżenie, więc dobrze jest stosować je przed emolientami, aby zamknąć wilgoć we włosach. Proteiny (np. pszenicy, ryżu) wzmacniają pasma i nadają im sprężystość, dlatego powinny być używane raz na tydzień lub dwa tygodnie, a po nich zawsze warto nałożyć odżywkę emolientową, by zapobiec przesuszeniu. Przy włosach suchych i puszących się świetnie sprawdza się olejowanie włosów przed myciem, po którym odżywka emolientowa dociąży i wygładzi pasma. Po pielęgnacji można dodatkowo nałożyć lekkie serum, aby zabezpieczyć końcówki i dodać im blasku. 

Najlepsze składniki w odżywkach emolientowych

Naturalne oleje i masła to jedne z najlepszych emolientów, ponieważ działają odżywczo, regenerująco i wygładzająco.

Naturalne oleje i masła – które warto wybierać?

Masła roślinne:

  • Masło kakaowe  – silnie odżywia, chroni włosy przed toksynami i wolnymi rodnikami.

Oleje roślinne:

  • Olejek kameliowy  – wzmacnia włosy, nadaje im blask.
  • Olejek ryżowy  – lekki, chroni przed przesuszeniem i puszeniem.
  • Olejek ze słodkich migdałów  – odżywia, wygładza, idealny do włosów suchych.
  • Olejek z pestek granatu  – odżywia, zapobiega puszeniu się.
  • Olejek krokoszowy  – wzmacnia i chroni włosy.
  • Olejek sezamowy  – dodaje elastyczności, zapobiega przesuszeniu.
  • Olejek arachidowy  – regeneruje i zmiękcza włosy.
  • Olejek z nasion brokuła  – naturalna alternatywa dla silikonów, wygładza i nabłyszcza.

Które warto wybrać? 

Do włosów suchych i zniszczonych sięgnij masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów, kameliowy i ryżowy. Do włosów wysokoporowatych i puszących się sprawdź olej z pestek granatu, krokoszowy, sezamowy i brokułowy, a do włosów niskoporowatych najlepsze będą lżejsze emolienty jak np. olej ryżowy i kameliowy, czy kokosowy frakcjonowany. Pamiętaj jednak, że są to przykładowe rekomendacje.

Może być tak, że twoje włosy polubią się z olejem spoza swojej „typowej” kategorii, dlatego warto testować różne emolienty i obserwować, jak reagują na nie twoje włosy. Każda fryzura ma swoje indywidualne potrzeby, a czynniki takie jak porowatość, wilgotność powietrza czy stosowane stylizatory mogą wpływać na ostateczny efekt. Najlepszą metodą jest metoda prób i błędów – zacznij od rekomendowanych olejów, ale nie bój się eksperymentować, aby znaleźć swoją idealną pielęgnację.

Humektanty i proteiny – czy warto łączyć je z emolientami?

Tak! Łączenie humektantów, protein i emolientów może znaczyć bardzo wiele i rozwiązywać sporo problemów z twoimi włosami. To klucz do utrzymania zdrowych, nawilżonych i wzmocnionych włosów. Każda z tych grup składników ma inną funkcję, a ich odpowiednie zbalansowanie pomaga utrzymać równowagę. 

Odżywka humektantowo - emolientowa pozwoli ci zapewnić równoczesne nawilżenie i ochronę przed utratą wody. Jeśli użyjesz humektantów bez emolientów, w suchym powietrzu mogą wyciągać wilgoć z włosów, powodując przesuszenie. Emolienty + Proteiny uzupełniają ubytki we włosach i zabezpieczają je przed uszkodzeniami. Proteiny działają jak „cement”, ale bez emolientów mogą przesuszyć włosy, sprawiając, że będą sztywne i kruche. Odżywka humektantowa z dodatkiem protein i emolientów to pełna równowaga PEH. Najlepiej stosować różne  naprzemiennie lub w formie wieloetapowej pielęgnacji.

Czy odżywka emolientowa sprawdzi się do każdego rodzaju włosów?

Odżywka emolientowa sprawdzi się u każdego, ale sposób jej stosowania i wybór odpowiednich składników zależy od typu włosów.

Jak dobrać odżywkę do włosów niskoporowatych i średnioporowatych?

Włosy niskoporowate są gładkie i trudne do stylizacji, bardzo łatwo się obciążają dlatego wybieraj do ich pielęgnacji odżywkę bez nadmiaru sylikonów i z lekkimi emolientami, które nie tworzą ciężkiej obciążającej warstwy na włosach i szybko się wchłaniają. Olej ryżowy, z pestek winogron, jojoba, kokosowy frakcjonowany i lekki analog sylikonów czyli laurynian izoamylu będą w tym przypadku doskonałym wyborem. 

Włosy średnioporowate są elastyczne, ale za to często się puszą i tracą swój naturalny blask. Co za tym idzie potrzebują równowafi PEH, a emolienty są kluczowe dla ich ochrony, bo właśnie jedną z cech, które posiadaja jest wygładzanie. Idealne odżywki to takie, które zawierają lekkie masła i naturalne oleje jak np. olej migdałowy, kameliowy, z pestek śliwki, alkohol cetylowy (nawilża i wygładza) oraz masło kakakowe w umiarkowanej ilości. Pro tip! Jeśli twoje średnioporowate włosy mają gorszy czas i są bardziej suche - postaw na więcej emolientów, jeśli zauważasz, że nagle tracą objętość dodaj do pielęgnacji lekkie proteiny. 

Jakie są objawy nadmiaru emolientów?

  • matowy wygląd i brak sprężystości
  • włosy stają się ciężkie i wyglądają na tłuste, nawet po umyciu
  • brak objętości tzw. "przyklap"
  • pasma są śliskie i nie trzymają skrętu, co za tym idzie utrudniają jakąkolwiek stylizację

Odżywka emolientowa – jaką wybrać?

Odżywki w kostce od Mydlarni Cztery Szpaki są bogate w emolienty, ale każda z nich ma nieco inny skład. Wybór odpowiedniej zależy od rodzaju włosów i ich potrzeb.

Dla włosów wysokoporowatych (suchych, puszących się, zniszczonych) sięgnij po ochronną odżywkę w kostce Leśna Róża.  Dlaczego? Zawiera odżywcze masło kakaowe oraz oleje: ze słodkich migdałów, ryżowy, jojoba i z pestek granatu. Chroni włosy przed utratą wilgoci i wygładza puszące się pasma. Alkohol cetylowy działa zmiękczająco i zapobiega utracie wody. Alternatywa - regenerująca odżywka w kostce Eukaliptus Cytrynowy – zawiera masło kakaowe oraz olej z nasion brokuła, który działa jak naturalny silikon, wygładzając włosy. 

Dla włosów średnioporowatych (elastycznych, ale czasem puszących się lub tracących blask) - nawilżająca odżywka w kostce WENA x Kasia Sienkiewicz.  Masło kakaowe + oleje kameliowy i ryżowy – nawilżenie i elastyczność. Laurynian izoamylu (lekki analog silikonów) – wygładza, ale nie obciąża. Idealna dla włosów potrzebujących delikatnego dociążenia i blasku. Drugą opcją może być ochronna odżywka Leśna Róża – sprawdzi się, jeśli włosy bywają bardziej przesuszone.

Dla włosów niskoporowatych (gładkich, łatwo obciążających się) spróbuj emolientowo-humektantową odżywkę wygładzającą do włosów. Ma lżejszy skład, zawiera  alkohol cetylowy, który pomaga zatrzymać wodę bez obciążenia. Masło kakaowe plus oleje orkiszowy, arachidowy i sezamowy. To połączenie emolientów i humektantów, które pozwoli uniknąć efektu „przyklapnięcia”.

Wskazówka: Testuj i sprawdzaj jak się czują twoje włosy! :) Możesz stosować różne odżywki w zależności od kondycji włosów – np. bogatszą raz w tygodniu, a lżejszą na co dzień.

Źródła:

  1. Glanowska, E., & Greń, K. (2024). Pomiędzy laboratorium a łazienką-rozważania nad chemią włosów. Analit.
  2. Niedziałek, A. (2021). Robię włosing. Buchmann.
  3. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2022.
  4. Równowaga PEH - 3 filary pielęgnacji włosów. 28 listopad 2021, https://piotrturkowski.pl/blog/rownowaga-peh-3-filary-pielegnacji-wlosow/.
Polecane

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jak stosować serum do włosów?

Jak stosować serum do włosów?