
Kwas migdałowy na twarz - jak go stosować i jakie ma właściwości?
Kwas migdałowy jest jednym z najpopularniejszych spośród wszystkich kwasów AHA. Działa łagodnie i nie wywołuje podrażnień, a zarazem jest nad wyraz skuteczny i wspiera codzienną pielęgnację. Posiada właściwości złuszczające naskórek, wykazuje działanie antybakteryjne i przywracające skórze energię. Warto go stosować niezależnie od typu skóry – cerę tłustą i trądzikową wyciszy i ukoi, suchą nawilży, a dojrzałą uczyni jędrniejszą i lekko wygładzi zmarszczki. Przygody z tym surowcem nie należy się obawiać – wystarczy przestrzegać kilku zasad stosowania, by cieszyć się wszystkimi jego zaletami.
Czym jest kwas migdałowy?
Kwas migdałowy należy do grona popularnych kwasów kosmetycznych stosowanych zarówno w gabinetach, jak i w powszechnie dostępnych preparatach. Jest on przedstawicielem grupy kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów owocowych), podobnie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas winowy, kwas cytrynowy i kwas jabłkowy.
Pozyskuje się go z surowców naturalnych, przede wszystkim z gorzkich migdałów, występuje też w pestkach moreli i wiśni. Ma dość duże cząsteczki, dzięki czemu wolniej wnikają one w skórę, co przekłada się na jego znacznie łagodniejsze działanie. Jest on postrzegany jako jeden z delikatniejszych kwasów aha w kosmetykach, niesie ze sobą niewielkie ryzyko podrażnień, a jego stosowanie jest bezpieczne dla osób z różnymi typami cery.
Mimo że kwas migdałowy działa łagodnie, robi to jednocześnie sprawnie i pozwala osiągnąć widoczne efekty. Jest często wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych, głównie w peelingach chemicznych. W przypadku najwyższych stężeń lepiej oddać się w ręce profesjonalistów, ale warto też sięgnąć po ten sprytny składnik w warunkach domowych, tyle że w niższych stężeniach, by wzbogacić nim codzienną pielęgnację.
Efekty używania kwasu migdałowego
Z dobrodziejstw kwasu migdałowego mogą korzystać posiadaczki i posiadacze różnych rodzajów skóry, a każdej z nich zaoferuje on pozytywne rezultaty. Co daje i jakie właściwości zapewniają mu sławę i popularność?
- skutecznie złuszcza warstwę rogową naskórka, wygładzając skórę twarzy, dzięki temu sprawia również, że składniki aktywne zawarte w kosmetykach wnikają w głębsze warstwy skóry i działają skuteczniej
- pobudza produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, wykazując działanie anti-aging – dzięki temu poprawia elastyczność skóry, która staje się bardziej sprężysta, napięta i jędrna, a także wyraźnie lepiej nawilżona
- wspiera pielęgnację skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej – zmniejsza widoczność porów, ogranicza powstawanie zaskórników, wspiera proces regeneracji cery borykającej się ze zmianami skórnymi, łagodzi zmiany trądzikowe
- wygładza skórę i powoduje spłycenie drobnych zmarszczek, spowalnia proces starzenia się skóry
- reguluje wydzielanie sebum i wyrównuje pracę gruczołów łojowych – skóra wolniej się przetłuszcza i dłużej zachowuje matowy wygląd
- jest surowcem o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym, łagodzi stany zapalne
- powoduje rozjaśnienie przebarwień i zmniejszenie widoczności blizn (to istotne szczególnie w przypadku cery trądzikowej i skóry z oznakami fotostarzenia)
- rozświetla skórę, wyrównuje koloryt, nadaje jej promienny wygląd i zdrowy blask
Kwas migdałowy - jak stosować?
Jak skorzystać z tego surowca w ramach domowej pielęgnacji? Kwas migdałowy można z powodzeniem dodawać do kosmetyków DIY, łącząc go np. z hydrolatami, kwasem hialuronowym, ceramidami czy roślinną gliceryną. Można również samodzielnie przygotować sobie peeling złuszczający z takim kwasem o stężeniu 10-30%. Wyższe stężenie spowoduje złuszczanie głębszych warstw naskórka, może być wtedy konieczne użycie neutralizatora, który przekształca działanie ze złuszczającego w nawilżające. Kwasem migdałowym można także wzbogacić gotowe kosmetyki, np. tonik, serum czy krem. Jeszcze inną opcją jest nałożenie go w czystej postaci na oczyszczoną skórę twarzy na kilka-kilkanaście minut.
Kiedy już skóra oswoi się z tą substancją i do niej przyzwyczai oraz nie będzie reagowała podrażnieniem, można poeksperymentować ze stężeniem kwasu, i z czasem, na jaki będzie on aplikowany. Zanim pierwszy raz nałożysz składnik na twarz, warto zrobić próbę uczuleniową i sprawdzić, jak skóra na niego zareaguje.
Gotowe kosmetyki z kwasem aha: migdałowym
Jeśli kwas migdałowy Cię przekonuje i chcesz skorzystać z jego pozytywnego działania, ale wizja używania go w czystej postaci lub myśl o przygotowywaniu domowych preparatów Cię nie kręci, możesz sięgnąć po gotowe kosmetyki zawierające ten surowiec. Na rynku są dostępne liczne produkty zwierające ten składnik: kremy, maseczki, peelingi, toniki i serum do twarzy. My wykorzystaliśmy tę substancję w serum kwasowym Szarotka Alpejska. Dodaliśmy do niego również m.in. kwas laktobionowy z rodziny PHA i hialuronowy, co pozwoliło nam stworzyć łagodny preparat o widocznym działaniu. Serum złuszcza i nawilża skórę, nadaje jej zdrowy koloryt i zmniejsza widoczność przebarwień. Do tego napina skórę, regeneruje ją i działa przeciwstarzeniowo. Między innymi to właśnie obecność kwasu migdałowego sprawia, że produkt może być stosowany przez osoby z każdym rodzajem cery, nawet przy skórze wrażliwej i delikatnej.
Kwas migdałowy a słońce
Choć kwasy i słońce niekiedy są niedobranym duetem, to kwas migdałowy nie ma właściwości fotouczulających, w związku z czym można z niego korzystać o każdej porze roku, również latem. Może on jednak zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie UV, dlatego najlepszą porą dnia na stosowanie tego surowca solo lub nakładanie wzbogaconych o niego kosmetyków jest wieczór. Pielęgnacja uwzględniająca produkty z kwasem powinna również obejmować krem z filtrami przeciwsłonecznymi – niezależnie od pory roku i nawet wtedy, kiedy nie wychodzimy na zewnątrz. Warto też wtedy ograniczyć ekspozycję na słońce oraz stosować nakrycie głowy.
Kiedy stosować kwas migdałowy, a kiedy nie? Parę przeciwwskazań
Choć kwas migdałowy jest bezpieczny i wspiera skórę w jej lepszym funkcjonowaniu, to jest kilka okoliczności, w których lepiej z niego zrezygnować, przynajmniej tymczasowo. Nie sięgaj po ten składnik, jeśli masz na twarzy świeże blizny, intensywne stany zapalne lub opryszczkę, gdy chorujesz na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę lub grzybicę bądź jesteś w trakcie terapii retinoidami. Jeśli jesteś pod opieką dermatologa, który prowadzi usystematyzowaną terapię przeciwko trądzikowi, wtedy też lepiej na własną rękę nie wdrażać kolejnego preparatu. Zrezygnuj też z kwasu po okresie intensywnej ekspozycji skóry na słońce.
Wykorzystanie kwasów w pielęgnacji, a ciąża
Czy kwas migdałowy mogą stosować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią? Choć teoretycznie nie jest on wtedy zakazany, tylko sugeruje się sięganie po jego niższe stężenia, to jednak lepiej na ten czas go odstawić i wrócić do niego już po okresie laktacji.
Dlaczego warto się zaprzyjaźnić z kwasem migdałowym? Podsumowanie
Zdecydowanie warto wzbogacić łazienkową półkę o najlepsze kosmetyki z kwasem migdałowym, tym bardziej że sprawdza się on w pielęgnacji każdego typu cery. Jego działanie złuszczające i działanie nawilżające są wystarczająco zachęcające, by spróbować tej substancji. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę, że oczyszcza pory, reguluje produkcję sebum, sprawia, że przebarwienia są mniej widoczne, a efekty stosowania są widoczne już po kilku tygodniach – naszym zdaniem nie ma co się go obawiać i opierać. Zdecyduj, jak chcesz go stosować, przeanalizuj, jakie jego stężenia będą dla Ciebie najlepsze na start (po paru tygodniach stosowania ocenisz, czy efekty Cię satysfakcjonują, czy może jednak czas na nieco większą wartość procentową) i wypróbuj ten przyjazny skórze surowiec. Intuicja nam mówi, że szansa na dołączenie do grona miłośników kwasu migdałowego jest całkiem spora.