Obcinanie końcówek włosów nie przyspiesza ich wzrostu, mimo że jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Wzrost włosów zależy przede wszystkim od procesów zachodzących w cebulkach włosowych, które znajdują się głęboko w skórze głowy, a końcówki nie mają na to wpływu. Mogą jednak negatywnie wpływać na wygląd fryzury, ponieważ z czasem ulegają rozdwajaniu, kruszeniu czy łamaniu – szczególnie gdy są osłabione. Regularne podcinanie takich zniszczonych końcówek zapobiega dalszemu łamaniu się włosów, co ostatecznie sprawia, że fryzura wygląda na zdrowszą, mocniejszą i pełniejszą.

Powrót do wpisów
11 kwietnia 2025
Jak szybko rosną włosy? Sposoby na przyspieszenie porostu włosów
Stoisz przed lustrem, spoglądasz na swoje włosy i czujesz, że mogłyby być gęstsze, dłuższe i zdrowsze. Mimo starań i odpowiedniej pielęgnacji nadal nie widzisz satysfakcjonujących efektów. Zastanawiasz się, jak szybko rosną włosy i czy naprawdę da się przyspieszyć ten proces? Dobra wiadomość: istnieje wiele sposobów, które mogą wzmacniać włosy i pobudzić ich wzrost - naturalnie i bez zbędnych wyrzeczeń. Chcesz poznać sprawdzone triki, które naprawdę działają? Zostań z nami, mamy kilka włosowych asów w rękawie!
Od czego zależy tempo wzrostu włosów?
Choć na ogół przyjmuje się, że włosy rosną około 1 cm miesięcznie (średnio od 0,3 do 0,4 mm dziennie) nie można zakładać, że zapuszczanie włosów u każdego będzie trwało tyle samo czasu. To jak szybko rosną włosy na głowie u poszczególnych osób zależy od kilku aspektów.
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ten proces, jest genetyka. To ona w dużej mierze determinuje, jak szybko będą rosnąć nasze pasma oraz w jakiej kondycji będą. Jeśli ktoś w twojej bliskiej rodzinie może poszczycić się szybkim tempem wzrostu włosów na głowie, jest duża szansa, że ty także będziesz cieszyć się bujniejszą fryzurą. Kolejnym istotnym elementem jest dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych wspierających wzrost. Ponadto hormony, szczególnie te związane z cyklem menstruacyjnym lub ciążą.
Warto także zauważyć, że zmieniające się pory roku także mogą różnie oddziaływać na nasz organizm. Latem, gdy mamy więcej słońca, produkcja witaminy D i poprawione krążenie sprzyjają szybszemu wzrostowi włosów. Natomiast w zimie, gdy brakuje naturalnego światła, proces ten może nieco zwolnić. Spore znaczenie ma również to w jakim wieku jesteśmy, ponieważ z upływem lat włosy rosną wolniej.
Fazy wzrostu włosów
Wzrost włosów przebiega w trzech głównych fazach, które tworzą naturalny cykl życia każdego włosa.
-
Faza anagenowa (wzrostu): To najdłuższy etap, w którym włos aktywnie rośnie. W tej fazie cebulka włosa dzieli się i produkuje nowe komórki, dzięki czemu włos staje się coraz dłuższy.
-
Faza katagenowa (przejściowa): Jest to krótki okres, w którym włos przestaje rosnąć. Procesy w korzeniu włosa spowalniają, a ten przygotowuje się do zakończenia cyklu wzrostu.
-
Faza telogenowa (odpoczynku): W tej fazie włos nie rośnie, ale pozostaje w mieszku włosowym. Po jakimś czasie stary włos wypada, a w jego miejsce zaczyna rosnąć nowy, rozpoczynając cykl od nowa.
Jak szybko rosną włosy? Sprawdzone sposoby od 4 Szpaków!
Jeśli zadajesz sobie pytanie „jak szybko rosną włosy” i szukasz sposobów, by przyspieszyć ten proces – mamy coś dla ciebie! Choć każda czupryna jest inna, istnieje kilka uniwersalnych trików, które mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć na proces wzrostu włosów na głowie, ale również sprawić, że staną się mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące!
Na początek warto zadbać o swoje zdrowie. Zwłaszcza, jeśli zauważasz u siebie nadmierne wypadanie włosów lub znaczne, nienaturalne spowolnienie wzrostu, bo to może być sygnał, że coś w organizmie nie funkcjonuje tak, jak powinno. Przewlekły stres, zaburzenia hormonalne czy niedobory witamin mogą znacząco wpływać na kondycję twoich włosów. Dlatego zanim zaczniesz wdrażać różne metody przyspieszania wzrostu warto skonsultować się z lekarzem lub trychologiem, który pomoże znaleźć przyczynę problemu.
Jeśli już wiesz, że wszystko jest w porządku, możemy przejść do dalszych kroków, które wspomogą wzrost włosów. W kolejnych częściach artykułu skupimy się na diecie, pielęgnacji, trikach oraz innych naturalnych metodach, które przyspieszą ten proces i poprawią kondycję twojej fryzury.
Dieta dla włosomaniaków - co jeść, aby włosy rosły jak szalone?
- Dieta na porost włosów powinna być bogata w białko, witaminy i minerały, które wspierają naturalny proces wzrostu. Białko to fundament – stanowi główny budulec włosów, więc warto wprowadzić do diety produkty takie jak jaja, ryby, chude mięso, rośliny strączkowe czy tofu.
- Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który poprawia elastyczność skóry głowy, a także wspiera krążenie, co sprzyja lepszemu odżywieniu mieszków włosowych.
- Żelazo natomiast pomaga transportować tlen do cebulek, co także wpływa na kondycję włosów.
- Nie zapominaj również o superfoodach! Orzechy, nasiona i oleje roślinne to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają zdrowe tłuszcze, witaminy A, E i K, które mają zbawienny wpływ na kondycję włosów, a także wspomagają ich wzrost. Warto wzbogacić swoją dietę o awokado, siemię lniane, migdały, nasiona chia czy oliwę z oliwek.
Odpowiednie nawyki żywieniowe są fundamentem zdrowych, mocnych i błyszczących włosów, dlatego zadbaj o bogatą, pełnowartościową dietę, a twoje włosy będą rosły jak szalone!
Naturalne sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów
Jak sprawić żeby włosy szybciej rosły bez konieczności sięgania po chemiczne środki? Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów jest regularny masaż skóry głowy, który poprawia krążenie krwi, dostarczając więcej składników odżywczych i tlenu do mieszków włosowych. Można go wykonać za pomocą oleju rycynowego, który nie tylko stymuluje wzrost włosów, ale także je wzmacnia.
A jeśli chcesz wspomóc włosy jeszcze bardziej – sięgnij po moc natury zaklętą w ziołach! Skrzyp polny i pokrzywa to duet, który od lat króluje w naturalnej pielęgnacji – są pełne witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia pasm. Możesz zaparzyć z nich ziołową herbatkę i pić codziennie albo wykorzystać napar jako wcierkę do skóry głowy. Możesz je też dodać do maseczek DIY lub po prostu spłukać nimi włosy po myciu. Możesz też wykorzystać wszystkie te pomysły - też będzie dobrze, a nawet lepiej!
Pielęgnacja włosów
Te 3 kroki stanowią fundament pielęgnacji włosów na porost! Pozwolą ci cieszyć się zdrowymi, mocnymi i szybko rosnącymi kosmykami!
-
Delikatne mycie – chcąc zapuścić długie włosy w dobrej kondycji należy zacząć od odpowiedniego oczyszczania. Unikaj szamponów zawierających SLS i parabeny, które mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy. Wybieraj produkty naturalne, które oczyszczają włosy bez nadmiernego pozbawiania ich nawilżenia. Dzięki temu włosy będą zdrowe, a skóra głowy odpowiednio odżywiona.
-
Odżywki i maski – nawilżanie to podstawa zdrowych i mocnych włosów. Regularne stosowanie odżywek i masek, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych, pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgoci we włosach. Warto sięgnąć po preparaty zawierające witaminy, minerały i naturalne oleje, które wzmocnią włosy i poprawią ich strukturę, sprzyjając szybszemu wzrostowi.
-
Olejowanie włosów – to jeden z najlepszych sposobów na odżywienie i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oleje, takie jak kokosowy, arganowy czy jojoba, nie tylko intensywnie nawilżają, ale także chronią włosy przed utratą wilgoci i uszkodzeniami spowodowanymi stylizacją. Dowiedz się jak robić to dobrze z naszego przwodnika, w którym uczymy najlepszych technik olejowania włosów!
Domowe maseczki na porost włosów
Upsss.... właście skończyły ci się zapasy gotowej maski czy odżywki? Nic straconego, bo możesz zrobić je własnoręcznie ze składników, które zapewne znajdziesz w swojej kuchni, a już napewno w najbliższym osiedlowym sklepie. Nie tylko drogeryjnymi kosmetykami człowiek żyje, dbanie o włosy kosmetykami DIY też jest jak najbardziej ok i działa cuda!
Absolutna klasyka, jeśli chodzi o domowe sposoby na porost włosów - maseczka z drożdży. Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, które wspierają cebulki włosowe i przyspieszają porost. Wystarczy rozpuścić je w ciepłej wodzie, dodać odrobinę miodu lub mleka i nałożyć na skórę głowy oraz włosy na 20–30 minut. Kolejna opcja to maseczka z jajka i miodu. Prawdziwa odżywcza bomba! Jajko dostarcza białka, które wzmacnia strukturę włosa, a miód działa nawilżająco i antybakteryjnie. Połącz jedno jajko z łyżką miodu i nałóż mieszankę na wilgotne włosy. Po 20 minutach spłucz letnią wodą.
Stylizacja bez szkody
Jeśli zależy Ci na zdrowych i mocnych kosmykach, postaw na stylizację włosów bez użycia ciepła. Zrezygnuj z prostownicy, lokówki czy suszarki na rzecz naturalnych metod, które są łagodniejsze dla włosów. Wysoka temperatura trwale niszczy twoją fryzurę i wydłuża drogę do zdrowych i pięknych włosów nawet o długie lata.
Zrezygnuj z ciasnych gumek i postaw na delikatniejsze – jedwabne lub materiałowe, które nie szarpią i nie łamią włosów. W codziennych fryzurach świetnie sprawdzą się spinki, opaski czy luźne warkocze, które nie tylko wyglądają efektownie, ale też chronią pasma przed uszkodzeniami. A jeśli chcesz uzyskać piękne fale, wystarczy na noc zakręcić włosy na papiloty, opaskę lub zapleść w lóźne warkocze – rano fryzura będzie gotowa i to bez wielkiego wysiłku.
Suplementy na porost włosów
Suplementacja pomaga wzmocnić włosy i może znacznie ułatwić odrastanie nowych pasm. Jednym z najważniejszych składników jest biotyna (witamina B7) – wspomaga produkcję keratyny, czyli głównego budulca włosa. Cynk z kolei wpływa na regenerację komórek oraz prawidłową pracę gruczołów łojowych, a witamina D pomaga regulować cykl wzrostu włosów i może ograniczyć ich nadmierne wypadanie.
Zanim jednak sięgniesz po suplementy na porost włosów skonsultuj się z trychologiem lub lekarzem. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie preparaty, a także zleci badania, które wykluczą niedobory czy inne problemy zdrowotne wpływające na kondycję twoich włosów.
Czy obcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów?
Podsumowanie – włosy jak z bajki?
Pamiętaj, że każda czupryna ma swoje tempo wzrostu i potrzeby, ale przy odrobinie cierpliwości, odpowiedniej pielęgnacji i dobrze zbilansowanej diecie możesz realnie wpłynąć na wzrost i kondycję swoich włosów. Naturalne metody pielęgnacji, dobrze dobrane kosmetyki do skóry głowy i włosów, domowe wcierki, zdrowe nawyki i troska o organizm od wewnątrz mogą zdziałać więcej, niż myślisz. Świadomość, cierpliwość i regularność to klucz do włosów, które będą wyglądać… jak z bajki!
Źródła:
- Mazur, D. (2022). Wpływ suplementacji biotyną na stan włosów, skóry i paznokci.
- Finner AM. Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013;31(1):167-172.
- Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51-70.
- Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017;7(1):1-10. Published 2017 Jan 31.
- Kiewlicz, K. Rośliny zielarskie.
- Brzezińska-Wcisło, L. I. G. I. A., Lis, A. N. N. A., Kamińska, G. R. A. Ż. Y. N. A., & Wcisło-Dziadecka, D. O. M. I. N. I. K. A. (2003). Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Post Dermatol Alergol, 20, 260-266.