Powrót do wpisów

Jak stosować serum do twarzy?

Serum to kosmetyk, który jest dość często omijany w codziennej pielęgnacji, bo nie do końca wiadomo, co to za preparat, jakie ma właściwości i jak działa. Bo jest wiele rodzajów profesjonalnych serum do twarzy i wybranie najlepszego, dobrze dopasowanego do indywidualnych potrzeb - jest kłopotliwe. Bo pielęgnacja na bazie kremu brzmi bardziej swojsko i przystępnie, a ta z serum nieco... tajemniczo. Bierzemy więc ten "magiczny" eliksir do twarzy na tapet i wyjaśniamy, dlatego warto go postawić obok kremu.

Czym jest serum do twarzy?

Serum to skoncentrowany kosmetyk, który oferuje skórze wyższe stężenie składników aktywnych. Jest znakomitym źródłem witamin i wielu cennych substancji oraz stanowi doskonałe antidotum na różne dolegliwości i bolączki skóry. Bogaty skład, wysoka przyswajalność oraz lekka formuła preparatu sprawiają, że szybko się on wchłania, a na twarzy, szyi i dekolcie dość szybko widać pierwsze efekty. Ważna kwestia: nie należy używać serum zamiast kremu, należy go stosować dodatkowo i uzupełniająco.

Działanie serum do twarzy

Przed zakupem serum warto mieć z tyłu głowy dwie myśli. Pierwsza jest taka, że inwestycja w dobre serum jest z reguły większa niż w krem. Zapewniamy, że warto, a zadbana skóra będzie tego najlepszym dowodem (o ile stosowanie serum będzie zabiegiem regularnym, rzecz jasna). Druga kwestia jest taka, że na rynku kosmetycznym jest wiele typów preparatu, a rodzaj wybranego serum powinien zależeć od tego, jaką masz cerę, z czym się boryka i czego potrzebuje.

Jak serum mogą działać na skórę twarzy w zależności od typu? 

Dla skóry suchej i szorstkiej najlepsze będzie nawilżające serum, które oprócz tego, że zapewnia mocne nawilżenie, koi skórę i poprawia jej samopoczucie. Cera, która traci jędrność i sprężystość i na której widać wyraźne oznaki starzenia się skóry, doceni serum przeciwzmarszczkowe anti-aging, które spowolni ten proces, poprawi kondycję skóry i spłyci zmarszczki. Serum złuszczające będzie najlepszym wyborem w przypadku cery potrzebującej wygładzenia, ograniczenia produkcji sebum, zredukowania niedoskonałości i przewrócenia zdrowego blasku. Kosmetyk z antyoksydantami (m.in. serum z witaminą C) ogranicza negatywną aktywność wolnych rodników, rozjaśnia skórę i wyrównuje koloryt, regeneruje skórę i ją napina. Serum normalizujące wspiera pielęgnację skóry problematycznej, tłustej i mieszanej, regulując pracę gruczołów łojowych, uspokajając cerę i ją matując oraz łagodząc stany zapalne. Z kolei cerę naczynkową warto wesprzeć preparatem, który wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i działa łagodząco. Na rynku są również dostępne sera ujędrniające, modelujące, liftingujące, witaminowe, czyli ukierunkowane na konkretny rodzaj działania.   

To nie jest kompletna lista, bo rodzajów serum przeznaczonych na różne problemy, ich fromuł (emulsje, wodne, olejowe) i właściwości jest wiele. Warto uważnie przyjrzeć się swojej skórze, zdiagnozować, jakie wsparcie jest jej w tym momencie potrzebne, a następnie uważnie poczytać o produktach, zapoznać się z ich składami i wybrać odpowiedni preparat, by przywrócić skórze równowagę i zadbać o zdrowy wygląd.

Jak zawsze namawiamy do tego, by stawiać na kosmetyki naturalne o dobrej dla skóry liście INCI. Nie trzeba się ograniczać do jednego rodzaju serum. Jeśli np. nasza skóra potrzebuje nawilżenia, ale oprócz tego chcemy jej dostarczyć bombę witaminową oraz ujędrnić, możemy mieć na półce więcej niż jeden preparat i stosować je naprzemiennie.

Kiedy zacząć stosować serum? 

W jakim wieku należy zacząć stosować serum? Metryka nie jest żadnym ograniczeniem ani wskazaniem, serum do codziennej pielęgnacji można i warto zacząć już w okolicy 25. roku życia, by dbać o odpowiednie nawilżenie i dostarczanie cennych składników, tym bardziej że właśnie wtedy skóra zaczyna się (w sposób jeszcze niewidoczny) starzeć. Równie dobrze serum można wdrożyć w dowolnym momencie i na każdym etapie życia, sprawdza się świetnie także w pielęgnacji skóry dojrzałej.

Jak często używać serum na twarz? 

Częstotliwość stosowania serum zależy w dużej mierze od potrzeb naszej skóry i skoncentrowanych składników aktywnych zawartych w składzie. Nie każde preparaty nadają się do stosowania codziennie, zwłaszcza te, które zawierają retinol, używane na co dzień mogą podrażniać skórę. Warto także zapoznać się z zaleceniami producenta, zanim zaczniemy nakładać serum. 

Serum można stosować w ramach codziennej pielęgnacji skóry lub z niewielkimi przerwami, np. co dwa dni. Jako że jest to skoncentrowany kosmetyk, niekiedy może lekko podrażnić skórę. Nie należy z niego rezygnować, a zmniejszyć na początek częstotliwość i wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak skóra wyraźnie potrzebuje wsparcia i intensywnego działania, które może jej zapewnić serum, a ono jest doskonale przez nią tolerowane, wtedy można je nakładać każdego dnia.

Lepiej stosować serum na noc czy na dzień? 

Aplikacja wieczorna ma tę przewagę, że w nocy skóra się regeneruje i uruchamia procesy naprawcze na głębszym poziomie. Wtedy też kosmetyk ma szansę sprawniej przeniknąć do głębokich warstw skóry i lepiej zadziałać. Jeśli zależy Ci na tym, by z mocy serum skorzystać również o poranku, nie ma ku temu przeciwwskazań (chyba, że zawiera składniki fotouczulające). Jeśli chcesz kosmetyk stosować rano, śmiało, zadbaj jednak o to, by był to raczej lekki preparat wykazujący działanie antyoksydacyjne i chroniący przez niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych lub nawilżający i wzmacniający barierę hydrolipidową.

Jeśli używasz preparatów ze składnikami, które są fotouczulające, koniecznie pamiętaj o stosowaniu ochronnych kremów z filtrami – każdorazowo -  ich regularne używanie jest jedną z podstawowych reguł właściwej pielęgnacji skóry. Serum z reguły dobrze współpracuje z makijażem, wystarczy, że odczekasz chwilę pomiędzy poszczególnymi etapami.

A czy można używać serum do twarzy przez cały rok?

Większość serum można stosować przez cały rok, jednak w przypadku preparatów o działaniu złuszczającym warto zrobić sobie przerwę w okresie wiosenno-letnim. Serum można stosować na różne sposoby np. jako 2-3 tygodniową kurację, którą powtarza się kilka razy w ciągu roku, przez okres 2-3 miesięcy z późniejszą przerwą, albo jako kosmetyk codzienny, używany przez cały rok, jeśli formuła na to pozwala.

Jak prawidłowo stosować serum do twarzy? 

Przed aplikacją serum należy zadbać o dokładne oczyszczanie twarzy (np. z pomocą delikatnego żelu do mycia), a następnie o przywrócenie odpowiedniego ph skóry - tonikiem lub hydrolatem. Przed zastosowaniem kosmetyku, można również wykonać peeling twarzy, aby preparat mógł lepiej się wchłonąć i wzmocnić swoje pielęgnacyjne działanie. 

Możesz potrzebować różnej ilości serum w zależności od potrzeb twojej skóry. Wybierz najlepsze serum dla siebie, nałóż na palce niewielką ilość kosmetyku, tak aby mieć możliwość pokryć nim całą twarz, szyję oraz dekolt. Delikatnie rozprowadź kosmetyk opuszkami palców i wmasuj go, a po kilku minutach nałóż krem nawilżający, odżywczy lub z filtrem. To bardzo ważna zasada przy serum: jego stosowanie nie ma na celu zastąpienia kremu czy żadnego innego preparatu, a uzupełnienie i wzbogacenie pielęgnacji skóry. Koniecznie należy go używać w ramach jednej „sesji” z kremem. Ten duet znakomicie się uzupełnia i w tej właśnie konfiguracji ujawnia pełnię swoich możliwości i daje nam najlepsze efekty.

Szpaki lubią serum do twarzy!

Nie kryjemy swojej sympatii do serum, a do zaoferowania mamy aż cztery wyjątkowe preparaty: serum olejowe Kwiat Koniczyny, serum kwasowe Szarotka Alpejska, serum do twarzy z witaminą C Mniszek Lekarski i serum normalizujące Mech i Algi.

W serum olejowym postawiliśmy na połączenie cennych olejów (jojoba, arganowego, awokado, z pestek winogron i ze słodkich migdałów), maceratów (z aloesu, płatków róży i kwiatów koniczyny czerwonej) oraz witamin (witamina C z witaminą E). Taka kompozycja wysokiej klasy składników pozwoliła nam stworzyć kosmetyk o działaniu naprawczym, odżywczym, nawilżającym i antyoksydacyjnym. Preparat dba o świeżość i jędrność skóry, wygładza ją i rozświetla, a także rozjaśnia przebarwienia i spłyca drobne zmarszczki.

Serum witaminowe Mniszek Lekarski ujędrnia i rozjaśnia skórę dzięki zawartości silnych antyoksydantów oraz nawilżających kompleksów, wspierając jej regenerację i ochronę przed starzeniem. Aktywne składniki, w tym pochodne witaminy C (12% + 2%) i ekstrakt z mniszka lekarskiego 10%, poprawiają elastyczność, koloryt oraz nawilżenie skóry.

Z kolei serum normalizujące Mech i Algi łączy moc azeloglicyny, niacynamidu i ekstraktów roślinnych, by skutecznie łagodzić podrażnienia, regulować wydzielanie sebum i głęboko nawilżać skórę. Lekka formuła przywraca cerze naturalną równowagę, pozostawiając ją świeżą, gładką i pełną blasku.

Natomiast zadaniem serum kwasowego, młodszego potomka w tej kategorii, jest delikatne złuszczenie i solidne nawilżenie skóry. Jego działanie jest imponujące: kosmetyk zmniejsza widoczność niewielkich blizn i przebarwień, napina skórę, ma właściwości przeciwstarzeniowe i regenerujące, a do tego ujędrnia, zmiękcza i wygładza. Niewielka butelka, a tak dużo mocy. To zasługa przemyślanego składu, w którym jest m.in. hydrolat różany, kwas migdałowy, laktobionowy i kwas hialuronowy, pantenol, sok z aloesu i ekstrakt z „tytułowej” szarotki alpejskiej.

Podejmując decyzję o tym, by wzbogacić codzienną pielęgnację o serum do twarzy, wybierz serum odpowiednie do typu cery, potrzeb skóry i ewentualnych problemów skóry. Sprawdź, co jest w składzie serum, które Cię zaciekawiło, i postaw na substancje aktywne, których Twoja twarz w danym momencie potrzebuje. Pamiętaj, by stosować serum do twarzy regularnie w trakcie wieczornej pielęgnacji przed nałożeniem kremu. Twoja skóra będzie lepiej nawilżona, odżywiona, jędrniejsza i bardziej promienna. Szybki efekt powinien pomóc w utrzymaniu systematyczności, której Ci bardzo życzymy.

 

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane