

Jak przygotować twarz do makijażu? Nasze wskazówki krok po kroku!
Zanim sięgniesz po arsenał pędzli i kosmetyków do makijażu musisz odpowiednio przygotować twarz pod makijaż. Nawet najdroższe produkty nie zrobią cudów, a najlepsze pędzle nie zamienią się w magiczną różdżkę i nie przedłużą trwałości makijażu bez solidnego fundamentu, którym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Nie ma w tym nic trudnego, tajemnica tak naprawdę tkwi w kilku prostych krokach. Sprawdź je i spraw, aby twój makijaż wyglądał w ciągu dnia lub podczas wielkiego wyjścia świeżo i lekko, a twoja twarz promiennie i zdrowo.
Zadbaj o bazę pielęgnacyjną dopasowaną do Twojego typu skóry
Na pewno znalazłaś się kiedyś w sytuacji, gdy coś poszło nie tak i makijaż nie wyglądał tak, jak byś tego oczekiwała. Wyświecał się w strefie t, zanim zdążyłaś wypić pierwszą kawę, albo zamiast fajerwerek w końcowym efekcie miałaś wysyp suchych skórek lub o zgrozo makijaż spłynął z twarzy podczas ważnej imprezy szybciej niż deszcz po rynnie.
Często wydaje nam się, że problem leży w nieodpowiednio dobranej formule podkładu — nie zawsze tak jest (choć owszem bywa). Sytuacji nie uratuje też najlepsza baza pod makijaż, jaką znajdziesz na rynku, jeśli wcześniej nie zadbasz o odpowiednie przygotowanie cery pod makijaż. Najczęstszym bowiem błędem jest właśnie nieodpowiednio dobrana pielęgnacja do twarzy lub jej całkowity brak, co wywiera ogromny wpływ na trwałość makijażu i jego ostateczny wygląd. Zanim jednak przejdziesz do przygotowania skóry pod make-up, sprawdź w pierwszej kolejności, jaki jest typ twojej cery. Dzięki temu dowiesz się, jakie ma potrzeby.
- Przeczytaj nasz artykuł: Jak rozpoznać rodzaj skóry?
Od czego zacząć pielęgnację twarzy przed makijażem?
Zakładamy, że wiesz już, z jakim typem cery masz do czynienia. Niezależnie czy jesteś posiadaczką zaskórników, podrażnień, zaczerwienień, przesuszonej skóry, czy problemu nadmiaru wydzielanego łoju z a w s z e wykonaj podstawowe kroki pielęgnacji, aby odpowiednio zadbać o skórę twarzy przed wykonaniem makijażu i sprawić, że będzie gotowa na makijaż na co dzień, na wieczór i na wszystkie wyzwania codzienności.
Krok pierwszy — oczyszczanie
Oczyszczenie skóry przed i po makijażu to najważniejszy etap pielęgnacji twarzy krok po kroku, który tak naprawdę ją zaczyna, ale również i kończy. Dlaczego? Ponieważ oczyszczanie twarzy powinno odbywać się niezależnie od tego, czy znajduje się na niej make-up, czy też nie. Może jesteś osobą, która stosuje go tylko na wyjątkowe okoliczności. Nawet jeśli tak jest, mycie twarzy odpowiednimi produktami nadal jest potrzebne, gdyż twoja cera regularnie zmaga się z zanieczyszczeniami dnia codziennego np. z kurzem, z nadmiarem sebum jak również z pozostałościami po pielęgnacji, które także trzeba z niej zmyć w odpowiednim momencie.
Do dokładnego oczyszczenia twarzy polecamy stosowanie dwóch produktów jednocześnie. Najpierw do demakijażu twarzy płyn micelarny lub olejek myjący, który poradzi sobie z rozpuszczeniem najtrwalszych kosmetyków i produktów do pielęgnacji. Następnie lekki żel do mycia twarzy, który doczyści pozostałości i pozbawi skórę resztek nieczystości.
Krok drugi — tonik
Tonizacja ma na celu przywrócenie skórze odpowiedniego pH, usunięcie resztek zanieczyszczeń oraz głębokie nawilżenie i odświeżenie cery. Czym tonizować twarz? Dobry tonik do twarzy powinien zawierać w sobie składniki, które natychmiast sprawią, że twoja skóra będzie wyglądać na zrelaksowaną i poczuje się zdrowo. Jak również przygotuje ją do dalszych etapów pielęgnacji i sprawi, że będzie chętniej przyjmowała składniki odżywcze produktów, które na nią nałożysz. Takich efektów, możesz spodziewać się po połączeniu m.in. hydrolatu z rumianku, niacynamidu, mleczanu sodu, betainy cukrowej oraz ekstraktu z rumianku i sosny, z których składa się tonik Sosna i Rumianek. Dzięki zawartości delikatnych składników sprawdzi się w pielęgnacji nawet tej najwrażliwszej skóry twarzy.
Krok trzeci — peeling
Peeling twarzy ma pomóc usunąć martwy naskórek, który gromadzi się na jej powierzchni, powodując m.in. zatykanie porów. Dzięki regularnemu złuszczaniu skóra staje się gładsza, lepiej wchłania składniki aktywne kremów do twarzy oraz powoduje, że makijaż będzie wyglądał świeżo i bez nieestetycznie wystających skórek. Można to zrobić za pomocą serum, które delikatnie złuszcza i jednocześnie wspiera regenerację skóry, przyczynia się do redukcji blizn i drobnych zmarszczek oraz poprawia teksturę skóry, co znacznie wpływa na ostateczny wygląd makijażu i sprawia, że będzie wyglądał bardziej naturalnie. Serum kwasowe Szarotka Alpejska z zawartością delikatnych kwasów złuszczających: migdałowego i laktobionowego wspartych zbawiennym działaniem pantenolu, kwasu hialuronowego i ekstraktu z szarotki alpejskiej sprawdzi się do każdego typu cery, można je stosować bezpiecznie przez cały rok, 1-2 razy w tygodniu.
Krok czwarty — maseczka
Maseczki do twarzy, dzięki swojej kombinacji składników działają intensywniej niż codzienne produkty i mają zdecydowanie więcej czasu na wniknięcie w głąb skóry. Warto na nie zwrócić uwagę, kiedy szykujemy się na wielkie wyjście w najbliższym czasie i zależy nam, aby make-up naprawdę był nie do zdarcia. Taka maseczka może niekiedy uratować nam życie, jeśli na bakier byliśmy przez większość czasu z pielęgnacją do twarzy. Maseczkę nakładamy wtedy 2-3 dni wcześniej i stosujemy najlepiej codziennie. Takie zalecenia możemy również usłyszeć od makijażystów, którzy naprawdę wiedzą co robią i są ekspertami od trwałego makijażu.
Maseczka nie musi być stosowana tylko w celu przygotowania skóry pod makijaż. Fajnie, kiedy wprowadzisz ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Przyjrzyj się swojej skórze i zastanów się, czego potrzebuje. Większego nawilżenia? Dokładniejszego oczyszczenia? A może wygładzenia? Maseczki Mirt i Jagoda oraz Czarny bez i Malwa można stosować nawet codziennie. Obiecujemy, że Twoja cera na pewno Ci się odwdzięczy.
Krok piąty — serum
Wrogiem naszego nieskazitelnego make-upu jest nadmierne wydzielanie łoju, powodującego nieestetyczne błyszczenie na twarzy i skutecznie psującego działanie nawet najlepszego podkładu matującego czy pudru. W takich przypadkach, kiedy cera jest skłonna do przetłuszczania, przyda się serum, które będzie normalizować wydzielanie łoju. Takie działanie ma np. azeloglicyna zawarta w serum normalizującym Mech i Algi. Jeśli nie masz problemu ze świeceniem, ale borykasz się z nierównym kolorytem i strukturą skóry, co źle wpływa na końcowy efekt make-upu, sięgnij po serum do twarzy z witaminą C Mniszek Lekarski, które zawiera w sobie pochodne witaminy C odpowiedzialne za rozjaśnienie przebarwień i stymulację produkcji kolagenu, co przedkłada się na poprawę elastyczności skóry.
Krok szósty — nawilżanie
Kłębią się w twojej głowie pytania czym nawilżyć twarz przed nałożeniem makijażu, żeby podkład się nie zważył? Zastanawiasz się, co najpierw krem czy baza? W pierwszej kolejności zawsze nakładamy krem nawilżający, potem dopiero bazę i wtedy przechodzimy do kolejnych etapów makijażu. Aby podkład się nie zważył, nie ścierał i wyglądał dobrze na skórze, potrzebujesz krem dobrany odpowiednio do potrzeb twojej cery. Jeśli posiadasz skórę skłonną do przetłuszczania się, wybierz lekki krem pod makijaż, a jeśli twoja skóra jest bardzo przesuszona i potrzebuje solidnego nawilżenia wraz z odżywieniem postaw na odżywczy krem do twarzy. Zwróć uwagę, aby nie miał tłustej formuły, która spowoduje, że podkład będzie ślizgał się po twarzy. Krem Owocowy i Krem Warzywny na pewno nie sprawią ci tego problemu i wchłoną się w skórę błyskawicznie. Stosuj je bez obaw.
Dzięki utrzymaniu cery w dobrej kondycji niekiedy do codziennego makijażu twarzy wystarczy nawet sam krem bb, który jedynie wyrówna koloryt skóry. Całą resztę pozostawiamy makijażom wieczorowym.
Pielęgnacja cery na co dzień — tajemnica pięknego makijażu
Pamiętaj, że kluczem do zdrowo wyglądającej i promiennej cery jest jej prawidłowa pielęgnacja, która powinna być stosowana regularnie każdego dnia. To prawdziwy sukces i tajemnica trwałego i udanego makijażu. Jesteśmy pewni, że wiesz już, co zrobić, żeby podkład wyglądał idealnie na twarzy przez dłuuugie godziny, pozostaje nam życzyć samych perfekcyjnych makijaży :)
Źródła:
- Draelos ZD, Matsubara A, Smiles K. The effect of 2% niacinamide on facial sebum production. J Cosmet Laser Ther. 2006 Jun;8(2):96-101. doi: 10.1080/14764170600717704. PMID: 16766489.
- Skibska, B., Gorąca, A., & Markowicz-Piasecka, M. (2023). Rola witaminy C w pielęgnacji i zdrowiu skóry. Farmacja Polska, 79(9).
- Abramovits W, Gonzalez-Serva A. Sebum, cosmetics, and skin care. Dermatol Clin. 2000 Oct;18(4):617-20, viii. doi: 10.1016/s0733-8635(05)70212-6. PMID: 11059369.
- Reszke, Radomir, i Jacek Szepietowski. „Azelaic Acid in Dermatological Treatment – Current State of Knowledge”. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, t. 103, nr 4, 2016, s. 337–43. www.termedia.pl, https://doi.org/10.5114/dr.2016.61785.