Powrót do wpisów

Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki są jednym z najczęściej występujących typów trądziku. Zazwyczaj pojawiają się u osób mających cerę tłustą. Czy istnieją skuteczne sposoby, by zwalczyć wągry?

CZYM SĄ I JAK POWSTAJĄ ZASKÓRNIKI?

Zaskórniki (nazywane potocznie wągrami) pojawiają się na twarzy (szczególnie często na nosie, a poza twarzą również na klatce piersiowej) na skutek zatkania porów. Pory z kolei zapychają się przez mieszankę nadmiaru sebum, produkowanego przez gruczoły łojowe oraz elementów warstwy rogowej naskórka. Próba wyciśnięcia tych małych czarnych lub jasnych kropek wydaje się kusząca, ale jednak nie warto jej podejmować – na skutek takich działań może dojść do innych obrażeń skóry twarzy, mogą też pojawić się blizny.

RODZAJE ZASKÓRNIKÓW

Zaskórniki zewnętrzne mają jasną barwę i swoim wyglądem przypominają grudki, są mniej widoczne niż zaskórniki zamknięte, można im się lepiej przyjrzeć po naciągnięciu skóry. Do powstania tego rodzaju zaskórników dochodzi na skutek zablokowania przez łuszczący się naskórek ujścia gruczołów łojowych.

Zaskórniki wewnętrzne są natomiast ciemnej barwy, powoduje je nadkażenie bakteryjne lub zastój łoju. Na skutek wymieszania zrogowaciałego naskórka i sebum oraz utlenienia tej mieszanki, wągry przybierają ciemny kolor.

Terminami zamiennymi wobec zaskórników zewnętrznych i wewnętrznych są zaskórniki otwarte i zamknięte.

JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ ZASKÓRNIKÓW?

1. Codzienne oczyszczanie twarzy to podstawa

Pozbycie się wągrów to przede wszystkim zasługa odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której zadbasz o jak najlepszą kondycję skóry. Oczyszczanie skóry pozwoli pozbyć się z niej nadmiaru sebum, brudu, innych substancji nagromadzonych w ciągu dnia. Najpierw warto rozprowadzić na twarzy kosmetyk na bazie oleju - najskuteczniej w walce z zaskórnikami działają: oliwa z oliwek, olej makadamia, olej z dzikiej róży, olej kokosowy, olej arganowy. Drugim etapem skutecznej pielęgnacji skóry jest przemycie jej delikatnym środkiem oczyszczającym, a do takich należą: hydrolat różany, aloes, gliceryna roślinna.

2. Zastosuj specjalne środki do usuwania zaskórników

Istnieją konkretne składniki, które szczególnie skutecznie radzą sobie z wągrami – pozwalają odblokować "korek", przez który doszło do powstania zaskórników, czasem jednak trzeba używać ich przez kilka tygodni, by w końcu ich stosowanie przyniosło efekty. Takich składników jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy; to kwasy pozyskiwane z owoców, pomagające pozbyć się zaskórników dzięki wspomaganiu złuszczania skóry. Przykładem tego rodzaju kwasów są: kwas glikolowy i kwas mlekowy. Kolejny ze składników, kwas salicylowy, działa podobnie jak kwasy AHA, czyli złuszcza skórę. Olejek z drzewa herbacianego ma z kolei działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Wystarczy nałożyć 1-2 krople tego olejku miejscowo - na zaskórniki, wcześniej jednak mieszając go z olejem jojoba, migdałowym lub oliwą z oliwek.

3. Zastosuj maseczkę z naturalnych składników

Zrobienie maseczki złuszczającej pozwoli pozbyć się z twarzy i innych miejsc, w których zaskórniki pojawiają się najczęściej, martwych komórek naskórka, blokujących pory. Składnikiem, który - jak wskazują dane z "Journal of Drugs and Dermatology" - działa na skórę przeciwzapalnie, kojąco i złuszczająco, jest koloidalna mąka owsiana (dostępna w sklepach ekologicznych). Wystarczy wymieszać 2 łyżki mąki z 3 łyżkami jogurtu naturalnego i 1 łyżką oliwy z oliwek, a następnie pozostawić tę mieszankę na skórze przez 15 minut. Na cerę dobrze działa także cukier, oczywiście nakładany od zewnątrz. Warto wymieszać 1 szklankę cukru z oliwą z oliwek, olejem migdałowym lub jojoba, delikatnie rozprowadzić ten naturalny peeling na skórze i od razu go zmyć. Maseczki te powinny sprawdzić się w przypadku każdego typu cery.

4. Odwiedź dermatologa

Jeśli żaden z wymienionych wyżej sposobów na to, jak pozbyć się zaskórników, nie zadziała, warto udać się na konsultację do lekarza. Ten może zalecić stosowanie retinoidów na receptę, które pomogą w zwalczeniu stanu zapalnego czy poleci skorzystanie z zabiegu dermabrazji.

JAK ZAPOBIEGAĆ POJAWIANIU SIĘ NOWYCH WĄGRÓW?

Powyżej wspomnieliśmy, co należy robić, by pozbyć się istniejących już wągrów. A jak postępować, aby nie dopuścić do samego powstawania zaskórników?

1. Nie chodź spać w makijażu

To rada dość prosta do zastosowania, a jednocześnie bardzo skuteczna. W przypadku osób z cerą tłustą najefektywniej zadziała pieniący się kosmetyk do demakijażu.

2. Nie używaj substancji komedogennych

Czyli takich, które mogą przyczyniać się do blokowania gruczołów łojowych. Do takich należą: parafina i jej pochodne, lanolina, silikony, różne substancje zapachowe. Te ostatnie zmniejszają też odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.

3. Unikaj stosowania plastrów na pory

Choć w ostatnich latach plastry stały się modne i rzeczywiście mogą pomóc pozbyć się wągrów, przy okazji przyczyniają się do usunięcia z twarzy mieszków włosowych i sebum w zbyt dużej ilości, co może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry. Podrażnienie może natomiast pobudzić wzmożoną produkcję łoju i to u osób w każdym wieku.

WARTO WIEDZIEĆ

Ten składnik nie będzie ci potrzebny

Nadtlenek benzoilu zyskał dobrą opinię jako skuteczny środek na trądzik. Rzeczywiście, w przypadku trądziku zapalnego będzie skuteczny, ponieważ zmniejsza obrzęk. Jednak nie wpływa on na pracę gruczołów łojowych, na zamykanie i blokowanie porów, więc w przypadku wągrów nie będzie efektywny.

Autorka:
Anna Sierant

Mydlarnia Cztery Szpaki

 

Zobacz także

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?