Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Skóra naczyniowa (nazywana też cerą naczynkową) potrafi być dla swoich posiadaczek i posiadaczy źródłem wielu wyzwań. Rozszerzone naczynia krwionośne, widoczność pajączków, zaczerwienienia i uczucie ściągnięcia często są źródłem dużego dyskomfortu. Dobra wiadomość jest taka, że cerę naczynkową można „okiełznać”. Wystarczy wiedzieć, jakie zjawiska jej nie służą i jakich błędów należy się wystrzegać. Odpowiednia pielęgnacja pozwala zmniejszyć problem pękających naczynek, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Jak zatem dbać o ten rodzaj cery?
Jeśli w okolicy nosa masz kilka pękniętych naczynek – bez obaw, to jeszcze nie oznaka skóry naczynkowej, choć niekiedy wywołują one niepokój i wątpliwości. By uznać cerę za naczyniową, muszą wystąpić inne objawy. Jednym z najbardziej charakterystycznych są niewielkie zaczerwienienia lub większe czerwone plamy, które z czasem mogą przybrać postać rumienia. Najczęściej jest to reakcja na silne emocje, nagły stres lub nadmierny wysiłek fizyczny. Temu zjawisku często towarzyszy uczucie pieczenia, ściągnięcia i swędzenia twarzy. Skóra jest delikatna, a naczynka krwionośne są mało elastyczne. Położone są one płytko pod skórą i dość wyraźnie widać, w jakiej są aktualnie formie. Najczęściej zmiany naczyniowe pojawiają się na policzkach, w okolicy nosa, na czole i brodzie. Naczynka są nieodporne na różne czynniki zewnętrzne, dlatego mają skłonność do pękania i tworzenia tym samym nieestetycznych pajączków.
Rumiane policzki i pękające naczynka to zjawiska, które mogą być efektem zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oto one:
W trosce o cerę naczynkową należy zadbać o właściwą dietę. Warto sięgać po owoce, warzywa i inne produkty, które zawierają odpowiednie dla naczynek witaminy. Co uszczelnia naczynia krwionośne? Sięgaj po witaminę C, witaminę K, a także A i E – zadbaj o ich podaż w jadłospisie, a jeśli będzie taka potrzeba, również w postaci suplementów. Z jadłospisu wyklucz ostre przyprawy, alkohol, mocną herbatę i kawę oraz produkty wysokoprzetworzone. W miarę możliwości unikaj częstych zmian temperatur, np. wchodzenia z mrozu do mocno ogrzewanych pomieszczeń lub wystawianie rozgrzanej słońcem skóry na działanie klimatyzacji. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej i wystrzeganie się kosmetycznych grzechów. Jeśli masz tego typu cerę i jest ona dla Ciebie źródłem złego samopoczucia, możesz rozważyć laserowe zamykanie naczynek.
Cera naczynkowa jest delikatna i wyjątkowo wrażliwa, dlatego wymaga uwagi i codziennej pielęgnacji dopasowanej do jej potrzeb. Niekiedy te elementy rutyny, które świetnie zdają egzamin w przypadku innych rodzajów skóry, cerze naczynkowej potrafią wyrządzić krzywdę. Warto wiedzieć, czego unikać i na co zwracać uwagę:
Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji, za to odpowiednio dobrane preparaty są w stanie zapewnić jej dobrą formę. Sięgaj po produkty zawierające takie składniki aktywne, których działanie wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia elastyczność, łagodzi stany zapalne i chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także wzmacnia włókna kolagenowe i odżywia skórę.
Skóra naczynkowa lubi flawonoidy – ich źródłem jest m.in. wyciąg z oczaru wirginijskiego i kasztanowca zwyczajnego, a także ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Dobrze się sprawdzi również wyciąg z arniki górskiej, olejek z dzikiej róży, olej z rokitnika i czarnej porzeczki. Na twarz warto regularnie aplikować łagodzące maseczki oraz glinkę: czerwoną, różową lub białą. Jeśli w ramach rutyny pielęgnacyjnej są Ci bliskie domowe sposoby, odżywczą maseczkę możesz z powodzeniem przygotować samodzielnie z łatwo dostępnych składników.
Osoby o tym typie skóry powinny pamiętać, że oczyszczanie cery naczynkowej powinno mieć miejsce przy użyciu łagodnych preparatów i bez intensywnego mechanicznego pocierania. Najlepsza będzie delikatna pianka, płyn lub żel do mycia twarzy, a po nim hydrolat albo tonik z atomizerem. Doskonałym wyborem będzie Szpakowy hydrolat z oczaru wirginijskiego bądź hydrolat z róży damasceńskiej. Przy cerze naczynkowej warto regularnie stosować sera (np. nasze bestsellerowe serum olejowe Kwiat Koniczyny z witaminą C) i oleje – zawarte w nich witaminy, składniki mineralne i kwasy tłuszczowe wzmacniają skórę i pomagają chronić naczynka. Jeśli bliżej Ci do kremów, w odpowiedniej rutynie wesprze Cię odżywczy krem warzywny z cennymi olejami oraz łagodzącym D-pantenolem i kojącą alantoiną.
Jakie jeszcze składniki idą w parze z cerą naczynkową i ideą wzmocnienia naczyń krwionośnych? Pielęgnując ten typ skóry wrażliwej, wybieraj preparaty, w składzie których jest witamina C i K, pantenol, rutyna, alantoina, witaminy z grupy B, ekstrakt z alg i kwas laktobionowy. Optymalnie dobrane produkty będą zarówno wychodziły naprzeciw wszystkim potrzebom, jakie ma cera naczynkowa, jak również chroniły ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wspierały skórę w produkcji kolagenu. Ogromnie ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna – krem z filtrem (z SPF minimum 30, a optymalnie – 50) jest w kosmetyczce niezbędny.