Powrót do wpisów

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Znajdź przyczynę i działaj!

 

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Wystarczy postępować jak kosmetyczny detektyw: spróbować odnaleźć powód, dlaczego tak się dzieje, a później już tylko wdrożyć odpowiednie środki przeciwdziałające.

Włosy tracimy wszyscy. Gorzej mają mężczyźni. Według danych American Hair Loss Association, 85 procent mężczyzn już do 50. roku życia będzie mieć rzadkie, przerzadzone włosy. Z kolei 50 procent pań do 50. roku życia zacznie tracić włosy – głównie na skutek zmian hormonalnych spowowodowanych menopauzą. Z drugiej strony, jak z kolei donosi Cleveland Clinic, codziennie tracimy około 50-100 włosów, więc nie ma co panikować, jeśli po wzięciu prysznica zobaczysz ich kłębek, który gdzieś się zapodział. Są jednak sytuacje, w których dana osoba może wyraźnie zaobserwować, że traci więcej włosów niż kiedyś. Jak wtedy postępować? Co zrobić, żeby włosy nie wypadały?

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały?

Krok 1: Znajdź przyczynę wypadania włosów

Niedobór żelaza

Wypadanie włosów może być sygnałem, że coś w organizmie dzieje się nie tak. Na przykład brak ci żelaza. W Europie około 10 procent kobiet cierpi na jego niedobory. Oprócz wypadania włosów, niewystarczający poziom tego pierwiastka objawia się ich łamliwością, świądem skóry, poczuciem oslabienia, zawrotami głowy, słyszeniem szumów w uszach.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną wypadania włosów może być u ciebie właśnie niedobór żelaza, wykonaj badania jego poziomu oraz poziomu ferrytyny, czyli białka uczestniczącego w procesie magazynowania żelaza. Jeśli okaże się, że trafiłaś z podejrzeniem, warto zacząć suplementować żelazo lub – co jest jeszcze lepszą opcją – przyjmować je z pożywieniem. Znajdziesz je m.in. w mięsie, rybach, owocach morza, pieczywie pełnoziarnistym.

Przyjmowanie konkretnych leków

Przyczyną wypadania włosów może być również przyjmowanie konkretnych leków. Wbrew pozorom, nie tylko osoby poddawane chemio- i radioterapii mogą się spodziewać, że stracą włosy. Wypadają one również w niektórych przypadkach na skutek przyjmowania leków psychotropowych, przeciwzakrzepowych, beta-blokerów, retinoidów, sterydów anabolicznych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, leków przeciwdrgawkowych. Oczywiście, jeśli przyjmujesz jakiś lek na stałe, koniecznie musisz skonsultować jego ewentualną zmianę z lekarzem.

Nadejście zimy lub lata

Co jeszcze można zrobić, żeby włosy nie wypadały? Przetrwać jesień i wiosnę. To nie mit, że włosy wypadają częściej w te pory roku, ponieważ u ssaków, a więc także u ludzi, występuje zmiana „sierści”, związana z tym, że w ciągu zimy musimy mieć włosy bujniejsze i grubsze, a latem odwrotnie – lżejsze. W szeroko zakrojonch badaniach, przeprowadzonych między rokiem 2001 a 2007 na 823 zdrowych kobietach wykazano, że włosy okresowo wypadają i wzrastają. Jeśli więc tracisz je jesienią i wiosną, nie dzieje się nic złego. Gorzej, jeśli stan ten trwa dłużej niż kilka miesiecy – wtedy warto udać się do dermatologa lub trychologa.

Skóra potrzebująca pomocy

Oczywiście skóra głowy. W końcu romantyczne porównanie skóry na głowie do gleby, z której wyrastają włosy, nie wzięło się znikąd. Jeśli skóra będzie zdrowa, włos również. Gdy jest ona jednak w nie najlepszym stanie, staje się napięta, bolesna, twarda, pojawia się na niej łupież, łojotok lub odczuwasz jej świąd, oznacza to, że skóra potrzebuje oczyszczenia i nawilżenia. Możesz jej zapewnić je sama. W jaki sposób? O tym za chwilę, bo wypadanie włosów może meć jeszcze jeden, a właściwie kilka specjalnych powodów – stan wyjątkowy w twoim organizmie.

Stan wyjątkowy

Włosy mogą też wypadać przez nadejście stanu wyjątkowego dla organizmu: menopauzy, ciąży, długotrwałej sytuacji stresowej, wystąpienia niektórych chorób, takich jak toczeń rumieniowaty, niewydolność nerek, zaburzenia wchłaniania – w takich przypadkach mówi się o łysieniu telogenowym. Aby do niego doszło, włosy muszą wypadają długo – co najmniej przez pół roku, osoby na nie cierpiące mogą również zaobserwować na skroniach lekkie łysienie. Co robić, by powstrzymać te wypadające włosy? Udać się do dermatologa/trychologa lub spróbować poradzić sobie samodzielnie.

Krok 2: Działaj - walcz z wypadaniem włosów za pomocą kosmetyków

Jeśli zauważasz, że twoje włosy nie wypadają w zatrważających ilościach, jeśli wiesz, że nie cierpisz na żadną chorobę, która mogłaby wypadanie spowodować, a np. przeszłaś na dietę, czymś się stresujesz, jesteś w ciąży bądź przechodzisz menopauzę, chcesz poradzić sobie z jesiennym bądź wiosennym wypadaniem włosów bądź po prostu zależy ci na bujnej fryzurze, możesz działać sama. Jak to zrobić?

szampony w kostce, odżywka w kostce

 

Szampony i odżywki

Tak, rozwiązanie może być takie proste. Wystarczy zmienić swój podstawowy kosmetyk do pielęgnacji włosów na ten, w którego składzie znajdują się substancje mogące powstrzymać ich wypadanie. Należą do nich m.in. oleje: sezamowy, arachidowy, z krokosza barwierskiego, a także olejek rycynowy. Bogatsza w nie będzie odżywka do włosów, jednak aktualnie można znaleźć również i szampon, który ma dodatkowe działanie regeneracyjne i odżywcze.

Wcierki

Sposób znany już naszym babciom, a one wiedziały, co dla włosów dobre. Można stosować zarówno wcierki na wypadanie, jak i na porost włosów. Te pierwsze są łagodniejsze, drugie działają intenswyniej. Przy nakładaniu wcierek na wypadanie włosów pamiętaj, by robić to regularnie – codziennie nawet przez 2 miesiące. Czasem wcierka może powodować pieczenie i lekki dyskomfort w początkowych dniach jej nakładania. Nie oznacza to nic innego jak pobudzenia skóry do działania, jeśli jednak ci to przeszkadza, możesz zamienić wcierkę na inną. Bądź cierpliwa – stosowanie wcierek przynosi efekty nawet dopiero po kilku miesiącach.

Na początek wybierz wcierkę o delikatnym działaniu, np. na bazie kolagenu morskiego. Później sięgnij po wcierki aktywujące, zawierające np. kozieradkę. Z kolei wcierki pobudzające są już bardzo silne i zawierają m.in. kofeinę czy imbir. Z czasem możesz je wszystkie stosować na zmianę.

Serum do włosów

Włosy, aby nie wypadały, trzeba zregenerować, wzmocnić i odżywić. Serum, oprócz tego, że pomaga zapobiegać wypadaniu włosów, lepiej domyka ich łuski, sprawia, że się nie puszą. Warto wybrać produkt, który najbardziej sprawdzi się konkretnie u ciebie. W zależności od tego, czy jesteś „nosicielką” włosów średnio-wysoko czy niskoporowatych, znajdziesz serum dla siebie. Zajrzyj do sklepu Czterech Szpaków i wybierz kosmetyk, którego twoje włosy najbardziej potrzebują.

Autorka:
Anna Sierant

Źródła:
https://www.americanhairloss.org/men_hair_loss/introduction.html [dostęp z dn. 22.10.2020]
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16921-hair-loss-in-women [dostęp z dn. 22.10.2020]
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321668 [dostęp z dn. 22.10.2020]
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327068 [dostęp z dn. 22.10.2020]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19407435/ [dostęp z dn. 22.10.2020]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606321/ [dostęp z dn. 22.10.2020]

Polecane

Zobacz także

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jak stosować serum do włosów?

Jak stosować serum do włosów?