Powrót do wpisów

Zalety stosowania masła shea

Masło shea to bardzo popularny olej o szerokim wachlarzu zastosowań. Od lat z powodzeniem funkcjonuje w kosmetyce jako składnik produktów odżywczych, natłuszczających i regenerujących. Może też być używane samodzielnie. Dowiedz się jak i kiedy je stosować, żeby osiągnąć najlepsze efekty.

Co to jest masło shea?

Masło shea spotkasz również pod nazwą masło karite, a jego nazwa w INCI to Butyrospermum Parkii Butter, rzadziej Shea Butter. Składnik ten to tłuszcz roślinny pochodzący z orzechów drzewa masłowego, czyli Masłosza Parka. Masło shea charakteryzuje się stałą konsystencją, która pod wpływem temperatury zmienia się w bardziej płynną i oleistą, którą łatwo rozprowadzić na skórze czy włosach. W takiej postaci z łatwością można połączyć to masło z innym składnikiem, np. dowolnym olejem, maceratem czy ekstraktem roślinnym o pielęgnujących właściwościach. Używając masła bezpośrednio na ciało najlepiej po prostu rozgrzać je w dłoniach - przy wmasowywaniu w skórę upłynni się, następnie będzie można je równomiernie rozprowadzić. Masło shea ma specyficzny, lekko orzechowy aromat.

Co ciekawe, w Europie masło shea stosuje się jedynie w kosmetyce, w Afryce natomiast używane jest także jako tłuszcz spożywczy, zaś owoce masłosza zjada się niczym mango. Dla Afrykańczyków drzewo masłowe jest święte i mówi się o nim jako o drzewie, które żywi i leczy.

Masło shea - rafinowane czy nierafinowane?

Szukając masła shea można spotkać się z jego wersją rafinowaną i nierafinowaną. Jaka jest różnica? Masło rafinowane ekstrahowane jest w wysokiej temperaturze, przy pomocy syntetycznych rozpuszczalników chemicznych. Na tym etapie produkt traci niestety część cennych, naturalnych właściwości, a efektem końcowym staje się rafinowane masło shea, które można rozpoznać po białej barwie i braku zapachu. Z kolei masło nierafinowane pozyskuje się w wyniku mechanicznego tłoczenia nasion masłosza w temperaturze nie wyższej niż 70 stopni Celsjusza. Taki sposób pozyskiwania jest mało inwazyjny, dzięki czemu produkt nie traci swoich cennych właściwości, a witamina E w nim zawarta nie znika i spełnia swoją rolę naturalnego konserwant u.Należy pamiętać, że nierafinowane masło nigdy nie będzie miało idealnej, gładkiej konsystencji – im twardszy i kruchy produkt, tym jest bardziej świeży.

Masło shea to kosmetyk niezwykle wszechstronny. Zawiera m.in. witaminy A i E, które przeciwdziałają postępowaniu procesu starzenia skóry, a także wspierają regenerację naturalnego płaszcza lipidowego. Działa ochronnie, natłuszczająco i odżywczo, a stosowane regularnie pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia i jędrności skóry.

Właściwości masła shea i jego zastosowanie

Masło shea znane jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim:

  • działa łagodząco i regenerująco,
  • wygładza i zmiękcza skórę,
  • natłuszcza skórę i zapobiega utracie wody z naskórka,
  • ujędrnia i uelastycznia skórę,
  • dzięki zawartości witamin A i E, tym, może być stosowany jako kosmetyk przeciwstarzeniowy,
    ma działanie przeciwzapalne i koi podrażnienia,
  • działa antybakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran.

Masło shea można stosować na wiele sposobów: jako balsam na ciało, do olejowania włosów, czy jako ratunek dla przesuszonych ust, łokci, kolan czy pięt. To produkt uniwersalny i wielozadaniowy - kupując opakowanie na pewno nie zabraknie ci pomysłów na jego użycie.

Z masła shea często korzystają także kobiety w ciąży - świetnie sprawdza się bowiem w pielęgnacji skóry na brzuchu i może pomóc zapobiec pojawieniu się rozstępów. Będzie też dobrą bazą peelingu do ciała – wystarczy wymieszać podgrzane w kąpieli wodnej masło z cukrem i olejkiem eterycznym. Po wystudzeniu peeling będzie gotowy do użycia. Skóra po użyciu masła shea jest miękka, elastyczna i odżywiona. Regularne stosowanie znacząco poprawi jej wygląd i kondycję.

Masło shea może też posłużyć w pielęgnacji skóry twarzy jako maska/kompres na podrażnioną (na przykład opalaniem) skórę. Ma stosunkowo niski potencjał komedogenny, więc nie powinno zatykać porów, w związku z tym nawet osoby z tłustą, bardziej problematyczną cerą mogą go używać. Warto jednak oczywiście obserwować skórę i jej reakcje. Masło shea zastosowane na noc wygładzi skórę, zadziała przeciwzapalnie i ochroni przed nadmierną utratą wody.

Masło shea do włosów

Olejowanie włosów to zabieg, który stosowany regularnie może znacznie poprawić ich kondycję. Masło shea najlepiej sprawdzi się do olejowania włosów wysokoporowatych, czyli szorstkich, suchych, odwodnionych i zniszczonych. Shea ma dość ciężką, treściwą konsystencję, dlatego przed aplikacją na włosy warto delikatnie je podgrzać (np. w ciepłej kąpieli wodnej) do uzyskania płynnej formuły. Olej najlepiej nałożyć na włosy na noc lub na kilka godzin. Po tym czasie należy dokładnie go zmyć – najlepiej zrobić to dwa razy delikatnym szamponem lub zemulgować odżywką. Po zmyciu włosy będą odżywione, przyjemnie dociążone i błyszczące. Olejowanie przynosi spektakularne skutki i potrafi diametralnie zmienić kondycję włosów, więc jeśli zdecydujemy się na zakup masła shea, warto wypróbować je i w ten sposób.

Masło shea jest kosmetyczną Alfą i Omegą – regeneruje, odżywia, zapobiega utracie wody. Można je nawet stosować do pielęgnacji niemowląt. Ma wszechstronne działanie i jestem pewna, że sprawdzi się u każdego czy to do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów.

Autorka:
Ewa Dankowska
(red. Karolina Kulikowska)

Polecane

Zobacz także

Masło shea na włosy. Czy to dobry pomysł?

Masło shea na włosy. Czy to dobry pomysł?

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Masło shea w ciąży. Czy można go używać?

Masło shea w ciąży. Czy można go używać?