
Wegańska lanolina - czym się różni od lanoliny tradycyjnej i jakie są jej właściwości
Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw Waszym oczekiwaniom, dzięki temu stworzyliśmy wiele wegańskich produktów. Mydło Miś od pierwszego dnia życia było wcześniej dostępne tylko w wersji z lanoliną tradycyjną, od pewnego czasu w naszej Szpakowej Mydlarni można jednak kupić mydło Miś z wegańską lanoliną. Sprawdźcie czym różnią się od siebie te dwie formuły.
Rodzaje lanoliny
Lanolina występuje w dwóch postaciach: czystej (bezwodnej) oraz uwodnionej. Lanolina uwodniona jest szeroko stosowana w przemyśle, między innymi przy produkcji smarów oraz w procesach uszlachetniania drewna. Lanolina bezwodna w czystej postaci znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, gdzie jest określana jako lanolina kosmetyczna.
Czysta lanolina może być pozyskiwana na dwa sposoby, w zależności od metod produkcji.
Czym wegańska lanolina różni się od lanoliny tradycyjnej?
W kosmetyce wyróżnia się dwa rodzaje lanoliny: tradycyjną oraz wegańską. Lanolina tradycyjna jest pochodzenia zwierzęcego i produkowana przez gruczoły łojowe owiec. Jest to gęsta substancja przypominająca wosk, która osadza się na owczej wełnie, chroniąc zwierzęta przed zmoczeniem i wychłodzeniem. Lanolinę pozyskuje się podczas odtłuszczania wełny owczej ze ściętego runa, więc jest ona produktem ubocznym produkcji wełny. Lanolina ta zaczęła być szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym już w XIX wieku.
Lanolina wegańska, z kolei, to alternatywa roślinna, będąca mieszanką masła shea, estrów glicerynowych kwasów żywicznych i kalafoniowych oraz niezmydlonej frakcji oliwy z oliwek.
Czy lanolina uczula?
Lanolina jest uznawana za jeden ze słabszych alergenów – reakcje alergiczne na ten składnik są rzadkie i często związane z uczulenie na wełnę. Lanolina kosmetyczna jest powszechnie uznawana za bezpieczny i dobrze tolerowany składnik, a także za hipoalergiczny.
Czysta lanolina może być stosowana nawet przez niemowlęta od pierwszego dnia życia, a także przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.
Właściwości lanoliny
Wegańska lanolina kosmetyczna posiada takie same właściwości jak jej tradycyjny odpowiednik. Lanolina działa ochronnie i natłuszczająco, tworząc na powierzchni skóry lekko tłusty film, który zmiękcza i wygładza. Ponadto, lanolina wspomaga transport składników odżywczych w głąb skóry. Co najważniejsze, zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka, co czyni ją idealnym wsparciem w walce z nadmiernym wysuszeniem skóry.
Lanolina doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej oraz w pielęgnacji skóry niemowląt, już od pierwszego dnia życia. Zarówno tradycyjna, jak i wegańska lanolina przyśpiesza gojenie ran i stanowi doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Oprócz działania na skórę, lanolina wpływa korzystnie na konsystencję samych kosmetyków. Jest dobrym emulgatorem, łączącym fazę tłuszczową z wodną, co poprawia kremową konsystencję kosmetyków i zapobiega ich rozwarstwianiu.
Zastosowanie lanoliny w kosmetykach
Ze względu na swoje wszechstronne właściwości lanolina znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Obecna jest w składzie pomadek do ust oraz kosmetyków do pielęgnacji włosów, takich jak odżywki i maski, gdzie pomaga w redukcji rozdwojonych końcówek, nawilżaniu przesuszonych włosów oraz przywracaniu im blasku.
Dzięki właściwościom zmiękczającym skórę lanolinę często dodaje się do balsamów do ciała, kremów do twarzy, rąk i stóp. Jej działanie sprawia, że jest idealnym składnikiem dla skóry wrażliwej oraz przy dolegliwościach takich jak atopowe zapalenie skóry.
Lanolina znajduje także zastosowanie w produktach dla niemowląt, od pierwszego dnia życia, oraz w kosmetykach dedykowanych dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jest popularnym składnikiem kremów wspomagających gojenie, zwłaszcza w pielęgnacji brodawek sutkowych, ponieważ można ją bezpiecznie stosować podczas laktacji.
Wegańska lanolina w ofercie Mydlarni Cztery Szpaki
Oprócz wspomnianego już mydła Miś od pierwszego dnia życia wegańska lanolina jest składnikiem także kilku innych kosmetyków ze Szpakowej oferty (i mamy nadzieję, że ta lista będzie się stale wydłużać!). Wegańską lanolinę znajdziecie w naszych wydajnych kremach do rąk – Rokitnik i Bergamotka oraz Dynia Kardamon. Właściwości nawilżające lanoliny przydadzą się przy nadmiernym wysuszeniu skóry rąk. Wegańska lanolina jest również składnikiem naszych balsamów do ust – Mięta i Czereśnia oraz Śliwka i Kardamon. Oba produkty to doskonała ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi, które mogą podrażniać delikatną skórę ust.