Powrót do wpisów
naturalny dezodorant w kremie

Jak samobadanie piersi może stać się naturalną częścią rutyny z naszym dezodorantem

Wiele z nas zapewne zapomina o regularnym samobadaniu. A przecież to pierwszy krok do wczesnego wykrycia raka piersi! Dbać o swoje zdrowie możemy dbając o nasze pachy – podnosząc ręce do góry, by zaaplikować dezodorant, stwarzamy sobie świetną okazję do sprawdzenia, czy z naszym biustem wszystko jest okej. Wystarczy twoja dłoń. Do dzieła! :)

Samobadanie piersi i jego znaczenie w profilaktyce raka

Rak piersi to najczęstszy rodzaj raka występujący u kobiet zamieszkujących kraje zachodnie. Jak wiadomo, najlepszym sposobem na poradzenie sobie z chorobą są wczesne wykrycie oraz szybkie rozpoczęcie leczenia. Jedną ze skutecznych metod rozpoznania jest mammografia, ale prawda jest taka, że wstępną diagnostykę każda z nas może przeprowadzić w zaciszu swojego domu, np. w łazience przed lustrem.

Samobadanie nie wymaga zaawansowanych szkoleń – jest to czynność łatwa do nauczenia (niżej zamieszczam instrukcję, dzięki której wykonasz badanie bez problemu; pamiętaj, że praktyka czyni mistrzynię!). Możesz poprosić o wytłumaczenie i instruktaż swojego lekarza lub lekarkę, jeśli poczujesz się pewniej, ćwicząc samobadanie na żywo.

Dlaczego jest to tak istotne? Dowody naukowe wskazują, że regularnie wykonywane samobadanie piersi może zredukować śmiertelność na skutek raka piersi aż o 18%. Mimo to kobiety wciąż nie traktują go jako stałego elementu swoich rutyn. Czynnikami, które na to wpływają, są ich wiek, zawód, stan cywilny, a także warunki, w jakich żyją.

Regularne samobadanie zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia raka, jednak pamiętajmy, że badanie palpacyjne robimy po to, by upewnić się, że jesteśmy zdrowe! Dotykanie piersi dłonią to nie tylko sposób na znalezienie obrzęku, zaczerwienień i guzków. To przede wszystkim efektywna, prosta metoda zapobiegania chorobie i pretekst do poznania lepiej własnego ciała.

Prosta instrukcja samobadania. Jak zastosować dezodorant BADAJ SIĘ? 

1. Stań przed lustrem i obejrzyj uważnie swoje piersi z podniesionymi obiema rękami (możesz je spleść za głową). Do niepokojących objawów zaliczają się: stany zapalne, wyciek z brodawki, wgłębienia lub odstające guzki, widoczne i nabrzmiałe żyły, owrzodzenia, zrogowacenia, zmiana kształtu brodawki oraz odczuwalny dyskomfort. Jeśli zauważysz jakikolwiek z nich, zgłoś się niezwłocznie do lekarza lub lekarki.

2. Połóż dłonie na biodrach (z ugiętymi łokciami). Podobnie jak wcześniej, obejrzyj dokładnie piersi.

3. Pozostając w pozycji stojącej, zegnij lewą rękę za głową, a prawą zbadaj lewą pierś – potrzebujesz do tego trzech środkowych palców, ułożonych tak, by przylegały do siebie. Wykonuj ruchy góra-dół po całej piersi, a także okrężne (najpierw dookoła piersi na samym środku, stopniowo zataczając większe koła) i promieniste (zarysowując palcami linie od środka piersi na zewnątrz). Kiedy skończysz, powtórz te same ruchy na drugiej piersi.

4. Powtórz te same ruchy w pozycji leżącej, na plecach.

5. Czas na deo! Nabierz produkt palcem lub dołączoną drewnianą szpatułką. Już niewielka ilość wystarczy, by ochronić cię przed nieprzyjemnym zapachem. Wsmaruj produkt w skórę pach i poczekaj parę sekund, aż się wchłonie. Smarowanie to przyjemne uczucie – połącz je z pożytecznym i przy okazji zbadaj też swoje węzły chłonne w tamtej okolicy.

Dezodorant w kremie – składnik po składniku

Na rynku kosmetyków pojawia się coraz więcej produktów pielęgnacyjnych opartych na składnikach pochodzenia naturalnego i roślinnego. Często uważa się je za bezpieczniejszą i bardziej ekologiczną alternatywę składników syntetycznych. Dlatego właśnie Cztery Szpaki wpadły na pomysł stworzenia dezodorantu przyjaznego Ziemi i wyposażyły go w mieszankę fantastycznie dobroczynnych surowców. Sprawdź, z czego składa się dezodorant BADAJ SIĘ!

  • Masła shea i mango oraz olej kokosowy to sprzymierzeńcy osób o wrażliwej skórze, zmagających się z suchą, szorstką skórą. Pomagają chronić naskórek przed wysychaniem, odbudowując jego barierę hydrolipidową. W formule ich głównym zadaniem jest odżywić ciało, choć warto wiedzieć, że olej kokosowy jest również surowcem antybakteryjnym.
  • Skrobie ziemniaczana i kukurydziana, glinka biała, węglan magnezu oraz ziemia okrzemkowa to surowce, których zadaniem jest pochłanianie wilgoci. Dzięki nim unikniesz plam i efektu mokrej pachy na ubraniach,
  • Wodorotlenek magnezu oraz rycynooleinian cynku zapewniają skuteczną ochronę przed przykrym zapachem. Ten pierwszy dodatkowo działa bakteriobójczo, odświeża i łagodzi.
  • Do składników pielęgnujących zaliczają się także: wyrównujący koloryt i redukujący przebarwienia macerat z płatków róży, zmiękczająca gliceryna roślinna, wygładzająca witamina E i ekstrakt z kwiatów malwy czarnej, który zapewnia skórze regenerację i pomaga jej się goić.
  • Dodatek alkoholu cetylowego zapewnia ciału ochronny płaszczyk, który zapobiega nadmiernej utracie wody. Nadaje skórze miękkość i gładkość.
  • Olejki eteryczne: lawendowy, geraniowy, palmarozowy, waniliowy i z drzewa różanego nie tylko nadają naszemu deo piękny zapach, ale też pielęgnują ciało. Wykazują zdolności regeneracyjne, łagodzące i tonizujące.

Dezodorant BADAJ SIĘ jest łagodny, idealny dla wrażliwej skóry pod pachami, i pozbawiony „chemicznych”, szkodliwych substancji, które podrażniają skórę. Po niezwykle łatwej aplikacji (serio, to pestka!) szybko się wchłania i pomaga utrzymać właściwą higienę przez cały dzień. Skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach potu i, co ważne, nie wpływa na wydzielanie hormonów. Można nieskromnie powiedzieć, że dezodorant w kremie od Czterech Szpaków to najskuteczniejszy taki naturalny produkt na rynku (i jeden z najbardziej uwielbianych przez Polki) :) Będziesz mieć z nim frajdę bez obaw o niemiły zapach.

Przed użyciem wykonaj próbę alergiczną (uczuleniową) na fragmencie przedramienia, by upewnić się, że twoja skóra toleruje produkt.

  1. Promocja
    Deo duo
    79,00 PLN 90,00 PLN
  2. Promocja
    Zestaw Szampon i Dezodorant
    69,00 PLN 84,00 PLN

Czym dezodorant różni się od antyperspirantu?

Zacznijmy od tego, że pocenie to całkowicie naturalny proces i podstawowa funkcja fizjologiczna naszego organizmu. Służy ono regulowaniu temperatury ciała, która może ulegać zmianie np. pod wpływem stresu i/lub stanu lękowego. Warto wiedzieć, że kiedy ciało wytwarza pot, on sam w sobie nie posiada zapachu. Jest przezroczystą cieczą, która składa się m.in. z wody, elektrolitów i białek. Natomiast nieprzyjemna woń pojawia się na skutek kontaktu potu z bakteriami, które występują na skórze. Na zapach oddziałują także nasze uwarunkowania genetyczne i jakość diety (właściwe, zdrowe odżywianie ma na niego zdecydowanie pozytywny wpływ, w przeciwieństwie do wysoko przetworzonej żywności).

Rozumiejąc ten proces, można podjąć decyzję, jaki produkt – dezodorant czy antyperspirant – będzie lepszym wyborem. Funkcją dezodorantu jest pochłanianie oraz redukcja zapachu i wilgoci, podczas gdy antyperspirant służy blokowaniu gruczołów potowych przed wydzielaniem potu. Pierwszy produkt nie hamuje naturalnego procesu termoregulacji, tylko niweluje skutki pocenia, a drugi celowo go utrudnia, by pacha pozostała sucha. Należy stosować je wedle potrzeb, a najlepiej rano.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią i kiedy je stosować?

Autorka:

Marcy Wójcik

Źródła:

  1. Lepecka-Klusek C, Jakiel G, Krasuska ME, Stanisławek A. Breast self-examination among Polish women of procreative age and the attached significance. Cancer Nurs. 2007 Jan-Feb;30(1):64-8. doi: 10.1097/00002820-200701000-00012. PMID: 17235223.
  2. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”. Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi [dostęp z dn. 15.08.2024]
  3. Salazar MK. Breast self-examination beliefs: a descriptive study. Public Health Nurs. 1994 Feb;11(1):49-56. doi: 10.1111/j.1525-1446.1994.tb00389.x. PMID: 8190694.
  4. Singh MM, Devi R, Walia I, Kumar R. Breast self examination for early detection of breast cancer. Indian J Med Sci. 1999 Mar;53(3):120-6. PMID: 10798012.
  5. Teerasumran P, Velliou E, Bai S, Cai Q. Deodorants and antiperspirants: New trends in their active agents and testing methods. Int J Cosmet Sci. 2023 Aug;45(4):426-443. doi: 10.1111/ics.12852. Epub 2023 Mar 21. PMID: 36896776; PMCID: PMC10946881.
 
Polecane

Dezodoranty na lato – czyli jak wybrać idealny dezodorant na upalne dni?

Dezodoranty na lato – czyli jak wybrać idealny dezodorant na upalne dni?

Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią i kiedy je stosować?

Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią i kiedy je stosować?

Dezodorant bezzapachowy - dlaczego warto go stosować?

Dezodorant bezzapachowy - dlaczego warto go stosować?