Powrót do wpisów

Kosmetyki dla nastolatków – jak dbać o cerę w okresie dojrzewania?

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, a codzienna pielęgnacja powinna być dostosowana nie tylko do rodzaju skóry, ale i do naszego wieku. Cera w okresie dojrzewania jest szczególnie wrażliwa, wpływ na to mają zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta, stres, ale także takie problemy jak nadmiar sebum, zaskórniki czy trądzik. Nie bez wpływu jest także to, że to właśnie w okresie dojrzewania większość nastolatek zaczyna się malować i o ile w samym makijażu nie ma nic złego to już jego nieodpowiednie usuwanie i oczyszczanie cery może mieć negatywny wpływ na skórę.

Jak wybierać kosmetyki dla młodzieży?

Jakie powinny być pierwsze kosmetyki dla nastolatków? Czy kosmetyki dla młodych osób różnią się składem od tych dla osób z cerą dojrzałą? Czy zawsze należy wybierać kosmetyki przeznaczone dla nastolatków? Na temat pielęgnacji nastoletniej skóry można zadać naprawdę wiele pytań. Rozumiemy, że podczas wejścia w okres dojrzewania może pojawić się wiele wątpliwości, a wybór kosmetyków jest jedną z nich. Kosmetyki pielęgnacyjne dla nastolatków są dla nas trochę chwytem marketingowym. Naszym zdaniem kosmetyki należy wybierać przede wszystkim z uwzględnieniem potrzeb skóry, indywidualnie ze względu na nadwrażliwość czy alergię na konkretne składniki. Nie ma jednej wspaniałej formuły kosmetyku, który będzie dobry dla wszystkich w danej grupie wiekowej. Różnimy się od siebie, można oczywiście wymienić kilka cech, które są charakterystyczne dla cery nastolatków, ale nie oznacza to, że każdy nastolatek ma taką samą cerę. Nie ma jednego dobrego składu kosmetyków dla młodej cery. Młode osoby mogą śmiało korzystać z takich samych kosmetyków jak dorośli. W razie potrzeby zawsze można udać się do dermatologa i zasięgnąć porady specjalisty co do tego, jakich kosmetyków używać czy jak pozbyć się konkretnego problemu skórnego.

 Jak pielęgnować młodą cerę? 

Podstawą pielęgnacji, niezależnie czy to młoda, czy dojrzała cera, jest oczyszczanie skóry. Usuwanie zanieczyszczeń, sebum i nadmiaru martwego naskórka jest bardzo ważne, wpływa to na kondycję naszej cery i powstawanie zaskórników. Jeśli robisz makijaż codzienne oczyszczanie powinno się zacząć od demakijażu, czyli jego zmycia i usunięcia kosmetyków kolorowych. Najczęściej używamy do tego specjalnych produktów do demakijażu – mleczek czy płynów micelarnych. Następnie czas zacząć oczyszczanie, czyli użyć kosmetyku myjącego. Do mycia twarzy można użyć żelu, pianki albo mydła. W składzie kosmetyków myjących najlepiej unikać takich składników jak alkohol, silikon czy silne detergenty (mogą one działać na skórę drażniąco i wysuszająco). Kolejnym krokiem jest użycie tonika lub hydrolatu, który przywróci skórze właściwe pH.  Raz na jakiś czas, na przykład raz w tygodniu warto wykonać także peeling twarzy. Do wyboru mamy peelingi enzymatyczne, mechaniczne (drobno i gruboziarniste), a także mydła peelingujące. W Mydlarni 4 Szpaki znajdziecie m.in. mydło peelingujące Porzeczka oraz Truskawka i Werbena, gdzie elementami peelingującymi są pestki owoców. Można używać ich do całego ciała. Oprócz oczyszczania cery ważna jest także jej pielęgnacji, m.in. odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Pomogą nam w tym kremy do twarzy oraz różnego rodzaju serum np. olejowe serum do twarzy Kwiat Koniczyny. Niezależnie od pory roku powinniśmy także używać kremów z filtrem i chronić skórę przed promieniowaniem UV. 

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla nastolatków: naturalne mydła

Tak jak wspomnieliśmy świetnym kosmetykiem do pielęgnacji twarzy są mydła. Niezależnie od tego czy masz cerę wrażliwą, trądzikową czy tłustą możesz używać mydła, ważne, aby wybrać kosmetyk dostosowany do potrzeb skóry. Osobom z cerą trądzikową, dużą ilością zaskórników czy ŁZS (łojotokowym zapaleniem skóry) polecamy mydło Węgiel. Detoksykujące mydło z aktywnym węglem absorbuje zanieczyszczenia, oczyszcza skórę, otwiera pory, wyrównuje koloryt cery, ma działanie antybakteryjne Z kolei osobom z łuszczycą, ŁZS czy egzemą polecamy mydło Dziegieć. Tytułowy składnik, czyli dziegieć brzozowy, ma działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i odkażające. Mydło zmiękcza warstwę rogową naskórka, wygładza skórę i zmniejsza stany zapalne. 

Trądzik – nie tylko nastoletni problem

Utarło się, że cera trądzikowa jest problemem wieku dojrzewania. Tak naprawdę trądzik może towarzyszyć nam na każdym etapie życia. Noworodki mogą mieć trądzik niemowlęcy, a u dorosłych trądzik może wystąpić w czasie antybiotykoterapii czy podczas zmian hormonalnych. U osób z cerą trądzikową najważniejszym etapem jest oczyszczanie twarzy i pozbywanie się nadmiaru sebum, które powoduje zaskórniki i wpływa na tworzenie się grudek, niedoskonałości, wyprysków. Jakich składników warto szukać w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry z trądzikiem? Warto decydować się na produkty z kwasami: salicylowym, mlekowym, migdałowym czy laktobionowy. Świetnie, jeśli w kosmetykach znajdą się naturalne oleje szybkoschnące, na przykład olej lniany, z czarnuszki, pestek malin, konopii. Dobrymi składnikami są także ekstrakty roślinne m.in. z aloesu, lawendy, rozmarynu, szałwii czy zielonej herbaty. Ulgę przyniesie zawartość takich elementów jak pantenol, niacynamid, alantoina czy lanolina. Więcej porad odnośnie cery trądzikowej przeczytasz w naszym artykule Domowe sposoby na trądzik – co stosować.