Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Z pielęgnacją włosów bywa różnie. Liczne jest zarówno grono osób realizujących plan minimum spod znaku „wystarczy, że umyję i uczeszę, a czesać to właściwie chyba nie muszę”, jak i to skupiające włosomaniaczki i włosomaniaków, którzy są ekspertami od wszelkich zabiegów pielęgnacyjno-stylizacyjnych, przeróżnych kosmetyków, ich odpowiedniego doboru do rodzaju włosów itp. Jeśli bliżej Ci do tej pierwszej postawy, a Twoje kosmyki upominają się o więcej troski i uwagi, lub po prostu chcesz wzbogacić swoją wiedzę w tym obszarze – mamy dla Ciebie garść treściwych porad.
W tekście skupiamy się na zabiegach stricte pielęgnacyjnych. Zanim jednak do nich przejdziemy, koniecznie musimy sobie powiedzieć, że dla zdrowych włosów szalenie ważna jest właściwie zbilansowana, wartościowa dieta oraz ogólnie rozumiany higieniczny tryb życia. Bez optymalnej dawki witamin i minerałów, odpowiedniej liczby godzin snu i aktywności fizycznej cała reszta nie wystarczy, by osiągnąć pożądane rezultaty. Jeśli ten obszar życia masz pod kontrolą albo już nad nim pracujesz, możemy iść dalej.
Wydawać by się mogło, że są to czynności tak proste, banalne i prozaiczne, że nie ma co się nad nimi pochylać i rozwodzić. Nic bardziej mylnego. W ich trakcie możemy popełnić co najmniej kilka błędów, które powtarzane regularnie miesiącami czy latami – będą się mściły coraz gorszą kondycją włosów. Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę:
Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie włosów plus ich pielęgnacja. Z kolei celem i sensem istnienia odżywki jest sprawienie, by Twoje włosy były nawilżone, błyszczące, gęste, sypkie, miękkie, odżywione, sprężyste i gładkie. Powinna ona stanowić z szamponem nieodłączny duet. I powinna być stosowana po każdym myciu. Najlepiej sięgnąć, rzecz jasna, po preparaty naturalne z dobrym składem. A jeszcze lepiej po te w duchu less waste. Polecamy naszą nowość, debiutantkę z zadatkiem na prawdziwą gwiazdę – wygładzającą odżywkę do włosów w kostce. Doskonale realizuje wszystkie zadania, jakie stoją przed tego typu kosmetykiem, a do tego chroni włosy przed wypadaniem, utratą wody i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Wspomaga łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych, działa bakteriobójczo, reguluje wydzielanie sebum oraz poprawia ukrwienie skóry głowy. Odżywkę warto zostawić na włosach na kilka minut, a później dokładnie spłukać.
Drugim produktem, który powinien na dobre rozgościć się w Twojej kosmetyczce, jest porządna maska do włosów. To witaminowa bomba, która ma z reguły jeszcze bogatszy i bardziej treściwy skład niż odżywki czy balsamy do włosów. Warto ją stosować 1-2 razy w tygodniu. Nałóż preparat na umyte włosy na 5-10 minut (jeśli Twoje włosy wymagają intensywnej regeneracji, a maska ich nie obciąża – możesz zostawić kosmetyk na włosach nawet na 25-30 minut), po czym dokładnie spłucz.
Najlepiej jest zostawić włosy w spokoju i pozwolić im naturalnie, swobodnie wyschnąć. Warto pilnować tego, by nie kłaść się spać z mokrymi włosami. Jeśli jednak musisz uży(wa)ć suszarki do włosów, korzystaj z takiego modelu, który pozwala na regulowanie temperatury i siły nawiewu, ma funkcję jonizacji (zmniejsza ona podatność włosów na elektryzowanie) oraz opcję chłodnego nawiewu, która jest szczególnie istotna w przypadku włosów suchych i zniszczonych. Kosmyki należy suszyć w kierunku od ich nasady ku końcówkom – dzięki temu łuski nie są narażone na rozchylanie, a struktura włosów nie zostaje naruszona. Zadbaj o to, by powietrze było chłodne lub delikatnie ciepłe, a samo suszenie odbywało się możliwie równomiernie na całej długości i objętości. Możesz też wykonywać tę czynność etapami – lekko podsuszyć włosy suszarką, zostawić do naturalnego schnięcia, znów podsuszyć i znów zostawić. Proces wykonuje się naprzemiennie do momentu, w którym włosy będą całkowicie suche.
Na skórze głowy – podobnie jak na twarzy i całym ciele – znajdują się martwe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia i pozostałości po kosmetykach. Dzięki regularnemu wykonywaniu peelingu głowy skóra swobodnie oddycha, a wskutek odetkania porów następuje wyregulowanie poziomu sebum, spowolnienie przetłuszczania się włosów i ograniczenie ich wypadania. W trakcie tego zabiegu pielęgnacyjnego następuje również pobudzenie krążenia krwi i dotlenienie cebulek, co skutkuje szybszym wzrostem włosów i sprawia, że są one mocniejsze i wyglądają zdrowiej. Do tego zmniejszają się podrażnienia, a skóra nie swędzi. Na początku peeling warto wykonywać raz w tygodniu, z czasem jego częstotliwość można zmniejszyć do 1-2 razy w miesiącu. Sięgnij po jeden z dostępnych na rynku preparatów lub przygotuj kosmetyk samodzielnie, decydując się np. na peeling lniany, kawowy, cukrowy lub z glinką marokańską.
Olejowanie jest jedną ze skuteczniejszych metod wzmacniania i nawilżania włosów. Oleje zawierają w sobie mnóstwo substancji odżywczych, które wnikają w cebulki i we włosy, dzięki czemu stają się one mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące. Wzrasta ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ta czynność pielęgnacyjna redukuje liczbę wypadających włosów, przyspiesza ich wzrost, działa kojąco na stany zapalne i podrażnienia skóry głowy oraz wspiera w walce z łupieżem. Ponadto pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum, a końcówki włosów chroni przed nieestetycznym rozdwajaniem. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego oleju oraz systematyczność w wykonywaniu zabiegu. Olej możesz nakładać na włosy mokre, suche lub lekko wilgotne. Na całe lub na końcówki. Możesz go wcierać w skórę głowy bądź dodawać do maski czy odżywki. Przetestuj różne metody, by znaleźć tę optymalną dla siebie.
Dbanie o dobrą kondycję włosów wymaga samodyscypliny, cierpliwości i regularności. Początkowo może Ci się wydawać, że wszystkie te czynności są czasochłonne i potrzebują sporo energii. Szybko jednak dojdziesz do wprawy, a zabiegi pielęgnacyjne mają szansę stać się źródłem relaksu i odprężenia. Zwłaszcza że ich efektem będą piękne, zdrowe i mocne kosmyki, a te – jak wiemy – są jedną z naszych najlepszych wizytówek.
Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki