Powrót do wpisów

Skwalan – czym jest i dlaczego stosuje się go w kosmetyce?

Skwalan to organiczny związek chemiczny, który jest stabilną pochodną skwalenu (elementu płaszcza hydrolipidowego). Wykazuje on silne właściwości nawilżające, wygładzające i antyoksydacyjne. Jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry, spisuje się doskonale w pielęgnacji włosów. Może być stosowany w wariancie solo i dodawany do kosmetyków. My doceniamy szerokie spektrum działania skwalanu i chętnie z niego korzystamy w naszych produktach.

SKWALAN – CO TO JEST?

Omawiany surowiec jest organicznym związkiem chemicznym. Stanowi on nasyconą, stabilną i trwałą formę skwalenu (w skwalanie wysycone są podwójne wiązania skwalenu). Ten ostatni jest z kolei jest naturalnym składnikiem ludzkiego sebum (czyli jest zawarty w łoju skórnym) i chroni skórę przed utratą wilgoci. Z wiekiem – równolegle z naturalnym procesem starzenia się skóry – produkcja skwalenu znacząco spada i tu z pomocą przychodzi skwalan. Obie substancje charakteryzują się zbliżonym działaniem i wykazują podobne właściwości, przy czym skwalan jest odporny na utlenianie i nie jełczeje. Ma on postać bezbarwnego olejku (wpisuje się w kategorię suchych olejów), a dzięki budowie cząsteczkowej przypominającej sebum szybko wnika w skó i nie pozostawia tłustej warstwy.

Czy skwalan występuje naturalnie? Dawniej pozyskiwano go z wątroby rekina. Obecnie otrzymywany jest głównie z surowców roślinnych, m.in. oliwy z oliwek, oleju ryżowego i trzciny cukrowej.

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA SKWALAN ROŚLINNY?

W przemyśle kosmetycznym skwalan jest ceniony za szereg dobroczynnych właściwości, a jako naturalny surowiec pochodzenia roślinnego doskonale wpisuje się w ideę naturalnej pielęgnacji.

CO DOBREGO DO ZAOFEROWANIA MA SKWALAN?

  • wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry i chroni ją przed nadmierną utratą wody, dzięki czemu wyraźnie nawilża skórę całego ciała
  • wspiera proces przenikania składników aktywnych w głąb skóry
  • jest naturalnym antyoksydantem, chroni przed działaniem wolnych rodników
  • opóźnia proces starzenia i ogranicza widoczność zmarszczek
  • pełni funkcję ochronną, regeneruje, ujędrnia i wygładza skórę
  • zmniejsza przebarwienia i blizny potrądzikowe
  • pozostawia skórę miękką i przyjemną w dotyku
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi zmiany na skórze
  • wyrównuje koloryt skóry
  • chroni skórę przed promieniowaniem UV i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • natłuszcza i nawilża włosy
  • ułatwia rozczesywanie, zmniejsza puszenie, ogranicza łamliwość kosmyków
  • pomaga dbać o kondycję włosów w trakcie zabiegów stylizacyjnych, m.in. podczas suszenia czy prostowania

HIPOALERGICZNY I BEZPIECZNY

Skwalan roślinny jest w pełni hipoalergiczny, co oznacza, że nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnień. Mogą go stosować również te osoby, których wrażliwa skóra nie toleruje żadnych olejów roślinnych. Ten naturalny składnik jest zgodny fizykochemicznie z ludzkim sebum, dlatego nie ma żadnych skutków ubocznych. Jest bezpieczny, łagodny i skuteczny w działaniu – nic, tylko korzystać.

SKWALAN DLA KAŻDEGO TYPU SKÓRY

Skwalan może być wykorzystywany w pielęgnacji każdego rodzaju skóry ze względu na swój naturalny charakter i liczne zalety. Skwalan roślinny jest niekomadogenny, co oznacza, że nie zatyka ujść gruczołów łojowych i nie powoduje powstawania wyprysków. W ramach codziennej pielęgnacji będzie dobrze służył różnym typom cery. Skóra naczynkowa doceni jego właściwości wzmacniające, dojrzała – wygładzające, a trądzikowa będzie wdzięczna za redukcję blizn. Dla cery suchej zbawienne będą jego moce nawilżające, a w przypadku cery tłustej istotne będzie wyregulowane wydzielanie sebum.

JAK STOSOWAĆ SKWALAN?

Naturalny skwalan (m.in. z trzciny cukrowej) jest wybitnie wszechstronnym surowcem – w czystej postaci możesz go nakładać na skórę twarzy, ciało i włosy, a on będzie pełnił rolę serum do twarzy, preparatu pod oczy i do paznokci, olejku do ciała, wcierki do włosów czy balsamu do stóp. Warto pamiętać, by skwalan na twarz aplikować na mokro, czyli na lekko wilgotną skórę (najlepiej spryskać ją hydrolatem) – to pozwoli osiągnąć jeszcze lepszy rezultat.

Skwalan roślinny z powodzeniem można stosować jako składnik kosmetyczny, dodając go do kremów i olejków do twarzy, balsamów, kremów do rąk i do stóp, szamponów, odżywek i masek do włosów. Możesz przygotować nawilżający preparat ze skwalanu i kwasu hialuronowego, by w pełni wykorzystać silne właściwości nawilżające.

SKWALAN W KOSMETYKACH 4 SZPAKÓW

Surowiec z trzciny cukrowej skradł nasze serca mnogością zastosowań, skutecznością działania i długą listą właściwości. Chętnie po niego sięgamy, byście i Wy mogli skorzystać z tego wszystkiego, z czego słynie. Używamy tego składnika zarówno w przypadku kremów, olejku do mycia twarzy, jak i delikatnego szamponu do mycia włosów i pielęgnacji skóry głowy. A co konkretnie robi w poszczególnych kosmetykach sam skwalan?

  • lekki krem owocowy do twarzy – obecny w składzie skwalan z trzciny cukrowej podkręca proces nawilżania i regeneracji skóry, intensyfikuje działanie antyoksydacyjne, pozostawia twarz rozświetloną i promienną, a dzięki temu, że poprawia transport składników w głąb skóry, zawarte w kremie witaminy (m.in. A, B i E) docierają głębiej i działają mocniej; produkt zmiękcza naskórek, nie zatyka porów i zabezpiecza skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych
  • serum olejowe Kwiat Koniczyny, czyli ulepszony następca serum z witaminą C i kwiatem koniczyny – skwalan wspiera odpowiednie nawilżenie skóry, przyczynia się do ujędrniająco-rozjaśniającego działania kosmetyku oraz wspomaga proces wygładzania zmarszczek
  • hydrofilowy olejek myjący Marchew i Pomarańcza – skwalan roślinny pielęgnuje skórę, wygładza ją, regeneruje, czyni ją gładką i miękką w dotyku; przy tej okazji raz jeszcze warto wspomnieć, że skwalan nie powoduje zatykania porów naszej skóry
  • peeling Rozmaryn i Mandarynka – seans z tym produktem to prawdziwa przyjemność; peeling cukrowy gładko i przyjemnie sunie po powierzchni skóry, a skwalan potęguje nawilżające i ujędrniające działanie kosmetyku, spowalnia proces starzenia się skóry oraz zapewnia jej zdrowy, młody wygląd
  • delikatny szampon do włosów w kostce – kosmyki bardzo lubią się ze skwalanem, dlatego zaprosiliśmy go do naszego błękitnego krążka; ten naturalny składnik wzmacnia i zmiękcza włosy, zapobiega puszeniu, nawilża i poprawia ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, chroni je również przed wysoką temperaturą

Skwalan stał się popularnym i cenionym surowcem, coraz częściej stanowi jeden z głównych składników kosmetyków. Jego drobne cząsteczki penetrują łuski włosów i działają w strukturze ludzkiej skóry, zapewniając dogłębną pielęgnację i odżywienie. Jeśli używasz naszych kosmetyków, pewnie już wiesz, że produkty zawierające ten zacny składnik robią naprawdę dobrą robotę (nie bez powodu nasze szampony w kostce i peelingi mają tysiące wiernych fanów, a premierowe produkty są witane z entuzjazmem i już po chwili robi im się należne miejsce w kosmetyczce). Jeśli ich nie używasz – sprawdź i przekonaj się na swojej skórze, że preparaty ze skwalanem to kosmetyczne perełki.

Autorka:
Justyna Pogorzelska

Polecane