Powrót

Cukier

Rodzaje cukru i ich zastosowanie w kosmetykach

Choć cukier w pierwszej chwili kojarzy się z powszechnie znanymi niewielkimi kryształkami, pod tym pojęciem kryje się grupa różnych związków organicznych. W zależności od budowy dzieli się je na cukry proste, złożone i dwucukry. Branża kosmetyczna chętnie z nich korzysta, m.in. z fruktozy, pochodnych glukozy, sacharozy, trehalozy, celulozy, skrobi i kwasu hialuronowego (tak, kwas hialuronowy to polisacharyd). Z klasycznych kryształków także. Cukry wiążą wilgoć w skórze i utrzymują ją w stanie równowagi, pomagają jej w procesie regeneracji, ułatwiają pielęgnację włosów. Różne rodzaje cukrów pojawiają się w wielu typach kosmetyków: balsamach, mydłach, kremach do rąk i do twarzy, preparatach nawilżających i produktach do makijażu (pudrach, fluidach, cieniach i różach). Z kolei cukier w kryształkach jest często wykorzystywany w peelingach oraz ma zastosowanie w pastach do depilacji.

Peeling cukrowy do ciała – skuteczny sposób na gładką skórę

Regularne stosowanie peelingów jest ważnym elementem rytuałów pielęgnacyjnych, których celem jest dbanie o zdrową i jędrną skórę. Kosmetyk usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, poprawia ukrwienie skóry, pobudza mikrokrążenie i wyraźnie wygładza skórę. Peeling cukrowy jest skutecznym wsparciem w walce ze skórką pomarańczową, jako że pomaga odprowadzić produkty przemiany materii z tych miejsc, na których jest widoczny cellulit. Ułatwia on także rozbijanie tkanki tłuszczowej. Kryształki cukru dobrze się sprawdzają jako drobinki ścierne, ponieważ działają skutecznie, a zarazem łagodnie – cukier nie uczula ani nie wywołuje podrażnień, dlatego sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry, również w pielęgnacji skóry wrażliwej. Regularnie stosowany peeling do ciała odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu zaskórników, a także dotlenia skórę i wspiera procesy naprawcze. Kolejna zaleta tego typu kosmetyku jest taka, że wyrównuje koloryt skóry (warto go użyć przed wizytą w solarium albo aplikacją samoopalacza) i zapobiega wrastaniu włosków (dlatego dobrze jest po niego sięgnąć przed depilacją).

Naturalne peelingi cukrowe Mydlarni 4 Szpaki

Cukrowy peeling zajmuje w naszym asortymencie należne mu zacne miejsce. Jest obecny w sześciu wariantach różniących się aromatami i niektórymi składnikami. Każdy z kosmetyków ma w sobie masło shea o działaniu odżywczo-ochronnym, oleje roślinne, witaminę E i olejki eteryczne, w większości jest glinka. W składzie są też obecne inne surowce, a w całokształcie każdy z produktów znakomicie odżywia skórę, a zmysłom zapewnia wielką przyjemność obcowania z obłędnymi zapachami. W każdym peelingu cukrowym jest, rzecz jasna, obecny też cukier, który złuszcza martwy naskórek. Do wyboru są różnorodne warianty zapachowe, a każdy z nich potrafi zakręcić w głowie, uzależnić i sprawić, że ma się ochotę peeling skonsumować albo wąchać go bez reszty. Mowa o takich oto niecodziennych duetach: rozmaryn i mandarynka, śliwka z makiem, eukaliptus cytrynowy, truskawka i werbena, świerk i cynamon oraz róża i baobab.

Jak używać peelingu cukrowego?

Można nim wykonać masaż ciała na dwa sposoby – na sucho i na mokro. W pierwszym wariancie mechaniczne pocieranie i tym samym złuszczanie martwego naskórka będzie nieco bardziej intensywne. W tym drugim – nieco łagodniejsze, ale wciąż w pełni skuteczne. Peeling cukrowy (bez dodatku wody lub z jej niewielką ilością) należy niewielkimi partiami nanieść na poszczególne części ciała i okrężnymi ruchami masować skórę, najlepiej w kierunku serca. Zawartość shea i olejów sprawia, że peeling zostawia lekki film, dzięki czemu gładko przesuwa się po skórze i przyjemnie się nim operuje. Taki zabieg wygładza i regeneruje skórę, a także poprawia krążenie, dzięki czemu dodaje energii i rozkosznie pobudza. Peeling cukrowy może być stosowany w ramach codziennej pielęgnacji, ponieważ działanie drobinek cukru jest z punktu widzenia skóry delikatne, najlepiej jednak jest wykonywać peeling 1-2 razy w tygodniu (przy każdym typie skóry, szczególnie skórze wrażliwej). Osoby, dla których peeling cukrowy jest zbyt łagodny, z powodzeniem mogą sięgnąć po naturalne peelingi solne, które mają ostrzejsze drobinki i zapewniają mocniejsze wrażenia. Po sesji, w której główną rolę gra peeling do ciała, skóra znacznie lepiej chłonie i głębiej transportuje substancje odżywcze zawarte w kremach, musach i balsamach. Choć w przypadku Szpakowych wariacji sięganie po dodatkowe preparaty jest zbędne, ponieważ skóra jest nawilżona, gładka i miękka.

Domowy peeling cukrowy do ciała

Niezależnie od istnienia wydajnych peelingów w pojemnych słoiczkach można się pokusić o samodzielne przygotowanie peelingu na bazie cukru – najlepiej brązowego lub trzcinowego. Warto go wtedy połączyć z sokiem z cytryny (rozjaśni skórę), dodać dwie łyżki miodu (z proporcjami warto poeksperymentować) i ulubiony olejek eteryczny. Miód można zastąpić olejem kokosowym lub oliwą. Ciało będzie wdzięczne za odżywienie i regenerację i odwdzięczy się zadbaną skórą w dobrej kondycji.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Peeling skóry – przed czy po goleniu?

Peeling skóry – przed czy po goleniu?