Powrót do wpisów

Mydło glicerynowe: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu?

Gliceryna (glicerol) jest bezbarwną i tłustą cieczą, przypominającą swoją konsystencją syrop. Naturalnie występuje w owocach, warzywach, a także produktach fermentowanych: winie, chlebie czy piwie. Jaki więc to się dzieje, że można z niej wytworzyć i mydła glicerynowe? W jaki sposób zrobić mydełka glicerynowe samodzielnie?

Gliceryna, jak wiele innych substancji, została odkryta przypadkowo, już w 1779 roku przez szwedzkiego chemika, który podgrzewał oliwę z oliwek. Powstały tłuszcz zidentyfikował właśnie jako glicerynę. Już od XIX wieku mydła glicerynowe produkowane są poprzez podgrzewanie oleju roślinnego i pozostawiając otrzymany roztwór do ostygnięcia i stwardnienia do znanej nam postaci kostki.

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA RĘCZNIE ROBIONE MYDŁO GLICERYNOWE?

Ręcznie robione mydło glicerynowe to produkt całkowicie naturalny, a właściwości mydła jest bardzo dużo. Mydło glicerynowe nie zawiera alkoholu, substancji zapachowych ani innych składników chemicznych i nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry. Gliceryna skutecznie uszczelnia barierę hydrolipidową i świetnie nawilża skórę, dzięki czemu mydło glicerynowe świetnie nada się do każdego typu cery.

MYDŁO GLICERYNOWE NAWILŻA SKÓRĘ

Mydła glicerynowe wykazują bardzo silne właściwości nawilżające. Tego rodzaju produkt pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, co jest szczególnie ważne, jeśli często bierzesz gorące prysznice czy kąpiele, które skórę wysuszają, zmywając z niej naturalne oleje. Właściwości nawilżające mydła glicerynowego udowodniono m. in. w badaniu opublikowanym na łamach „The Journal of the Japanese Society of Balneology, Climatology and Physical Medicine”. Przeprowadzającym je naukowcom zależało na tym, by sprawdzić, jak działa dodanie do wody podczas kąpieli gliceryny, np. właśnie w postaci mydła. Okazało się, że osoby, które zażywały kąpieli z gliceryną zaobserwowały znaczną poprawę nawilżenia swoich przedramion i czoła oraz – w mniejszym stopniu – wszystkich innych części ciała. Efektów takich nie było u osób, które kąpały się bez gliceryny.

MYDŁO GLICERYNOWE SPRAWIA, ŻE SKÓRA DŁUŻEJ WYGLĄDA MŁODO

Mydła glicerynowe zatrzymują wilgoć w skórze, przez co ta wygląda młodziej, jest pełna blasku. Gliceryna może również spowalniać procesy starzenia – jedno z badań opublikowanych w „Journal of Investigative Dermatology” dowodzi, że produkty z gliceryną, a więc i mydła glicerynowe, wspomagają prawidłowe dojrzewanie komórek skóry, wyprowadzając najmłodsze komórki z najgłębszych warstw i tworząc dzięki temu barierę ochronną. Gliceryna zatem uszczelnia barierę hydrolipidową. Z kolei badania na myszach, zaprezentowane w „Science Daily” dowodzą, że stosowanie gliceryny pomaga wyrównać koloryt i teksturę skóry, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne.

MYDŁO GLICERYNOWE DZIAŁA PRZECIWTRĄDZIKOWO

Gliceryna wykazuje silne właściwości higroskopijne, co czyni ją skutecznym humektantem, a więc substancją absorbującą i wiążącą cząsteczki wody. Akurat mydło glicerynowe jest produktem wegańskim, jednak jeśli zamierzasz kupić inny produkt antytrądzikowy z gliceryną, zwróć uwagę, by również nie była ona pochodzenia zwierzęcego. Gliceryna odzwierzęca może bowiem pobudzić żywotność bakterii i wywołać stan zapalny, co poskutkuje zaostrzeniem trądziku.

MYDŁO GLICERYNOWE CHRONI SKÓRĘ PRZED WYSUSZENIEM I POPĘKANIEM

Dlatego zwłaszcza zimą, gdy z mroźnej ulicy wchodzisz do nagrzanego pomieszczenia, zamień zwykłe mydła na ręcznie robione mydło glicerynowe, które ochroni dłonie przed wysuszeniem, popękaniem i łuszczeniem. Dzięki temu skóra rąk będzie gładka i miękka.

Warto dodać, że ręcznie robione mydło glicerynowe powinno się sprawdzić u osób z każdym typem cery, choć w rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. Przed jego użyciem warto więc namydlić nim tylko niewielki kawałek skóry na ręku, a następnie spłukać produkt i odczekać, czy nie pojawi się podrażnienie, zaczerwienienie.

PRZYGOTOWANIE DOMOWEGO MYDŁA GLICERYNOWEGO

Mydło glicerynowe możesz spróbować samodzielnie zrobić w domu. Ręcznie robione mydło glicerynowe diy to produkt, który zastąpi Ci te sklepowe odpowiedniki, a dodatkowo zapewni trochę frajdy. Co ci będzie do tego potrzebne?

SKŁADNIKI:

Przezroczysta baza glicerynowa do mydła (z łatwością kupisz ją w Internecie), barwnik do mydła (również dostępny „w sieci”), silikonowa foremka do mydła (możesz użyć foremek do pieczenia), wybrany olejek zapachowy ( jeśli zdecydujesz się na pachnące mydełka glicerynowe ), szklana miseczka lub inne naczynie do rozpuszczenia bazy

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Z bazy mydlanej odkrój taki kawałek, który będzie dostosowany do wielkości foremek. Następnie rozdrobnij go na mniejsze części i wrzuć do szklanego naczynia w którym będzie powstawało Twoje mydło glicerynowe DIY. Bazę możesz roztopić za pomocą kąpieli wodnej (polega ona na włożeniu mniejszego naczynia z bazą glicerynową do garnka z gorącą wodą i podgrzewaniu jej do momentu roztopienia) bądź, łatwiej, w mikrofalówce. Warto jednak co 30 sekund sprawdzać, czy baza już się roztopiła, a nie z góry wstawiać ją do kuchenki na dłuższy czas. Gdy dojdzie już do roztopienia bazy, dodaj do niej kilka kropli olejku zapachowego i 2 kropelki barwnika. Wymieszaj wszystko błyskawicznie, ponieważ baza szybko stygnie. Dzięki temu otrzymasz już przygotowaną masę mydlaną, którą możesz przelać do foremek i poczekać aż całkowicie ostygnie – aby tak się stało, wystarczy włożyć ją do lodówki na około godzinę. Gdy mydło glicerynowe stwardnieje, możesz je wyjąć z foremki. No i tyle! Twoje ręcznie robione mydło glicerynowe jest gotowe.

O TYM PAMIĘTAJ

Mydła glicerynowe świetnie wchłaniają wodę, ale oprócz zalet ma to i swoje wady – jedna kostka mydła może nie wystarczyć na tak długo jak inne tego rodzaju kosmetyki. Aby zaoszczędzić i mydło, i fundusze, po każdym umyciu odstawiaj mydło w suche miejsce, nie zostawiaj go pod prysznicem, gdzie zazwyczaj cały czas jest wilgotno i z którego korzystają też przecież inni domownicy.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.sciencedaily.com/releases/2003/12/031203075525.htm [dostęp z dn. 28.01.2021]
https://www.jstage.jst.go.jp/article/onki1962/71/3/71_3_173/_article/-char/en [dostęp z dn. 28.01.2021]
http://www.aciscience.org/docs/glycerine_-_an_overview.pdf [dostęp z dn. 28.01.2021]
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ed019p172 [dostęp z dn. 28.01.2021]

Zobacz także

Jak zrobić domowe mydło w płynie?

Jak zrobić domowe mydło w płynie?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?