Powrót do wpisów

Jak zadbać o skórę zimą?

Jeśli na co dzień zmagasz się z problemem suchej skóry, idziemy o zakład, że zimą musisz poświęcać jej jeszcze więcej uwagi. We znaki mogą dać się jej zwłaszcza wiatr i niskie temperatury, a także ich zmiany, które ty i twoja skóra zapewne dotkliwie odczuwacie po wyjściu z nagrzanego pomieszczenia na zewnątrz. Zima, wraz z długimi wieczorami, sprzyja jednak także codziennym kosmetycznym rytuałom. Stwarza wiele okazji, żeby wziąć relaksującą kąpiel (lub prysznic, bo skóra z tendencją do przesuszenia nie przepada za zbyt długim kontaktem z gorącą wodą), zapalić ulubioną, pięknie pachnącą świecę, a po wszystkim zafundować sobie małe domowe SPA. To, co powinno się znaleźć w Twoich zasobach to naturalne masła do ciałanaturalne olejki czy naturalne serum do twarzy o dobroczynnym działaniu.

Sucha skóra zimą - przyczyny

Nadmiernie przesuszona skóra wytwarza znacznie mniej sebum, które jest jednym z najważniejszych składników płaszcza lipidowego, czyli naszej naturalnej warstwy ochronnej. Bez niej cera nie jest w stanie utrzymać optymalnego poziomu nawilżenia, przez co staje się znacznie bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Robi się szorstka, matowa, nieprzyjemna w dotyku, skłonna do podrażnień i łuszczenia. Co gorsza, osoby borykające się z problemami właściwymi dla tego rodzaju cery muszą się również zmierzyć ze skłonnością do szybszego uwidocznienia zmarszczek i innych często przedwczesnych oznak starzenia się skóry. Z pomocą przyjdą odpowiednio dobrane kosmetyki naturalne oparte na naturalnych olejach, z dodatkiem maceratów roślinnych i witamin.

Pielęgnacja suchej skóry - kosmetyczny niezbędnik

W Twojej codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć naturalnych specyfików na bazie składników pochodzenia roślinnego. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dobroczynnych substancji kryje się w doskonale znanych nam już produktach. Absolutna podstawa przy zabiegach pielęgnacyjnych to różnego rodzaju oleje - doskonale sprawdzą się jako „opatrunek” dla suchej, zmęczonej skóry i nadadzą jej zupełnie nowy blask. Poznaj swoich sprzymierzeńców: 

Olej arganowy, zwany też z uwagi na pochodzenie i bogactwo składników odżywczych „płynnym złotem Maroka”, to jeden z najdroższych olejów na świecie. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E doskonale radzi sobie z przesuszoną skórą, wygładza i koi podrażnienia. Polecany jest także osobom borykającym się z problemami takimi jak łuszczyca lub egzema. Zawarte w jego składzie stygmasterol i tirukallol pomagają w regeneracji naskórka i zapobiegają pojawianiu się zmarszczek. Zawierają go m.in. naturalne peelingi.

Olej jojoba swoim składem chemicznym bardzo przypomina naturalne ludzkie sebum - zawarte w nich estry woskowe są zbliżone budową w aż 30%. Dzięki temu olejek ten pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia skóry. Zawiera również witaminy A, E i F oraz fitosterole - składniki te opóźniają procesy starzenia, zapobiegają nadmiernej utracie wody i przyspieszają proces regeneracji skóry. Na oleju jojoba bazują m.in. naturalne olejki do ciała - Śliwka Wanilia, Lewenda Ylang-Ylang oraz Neroli i Mandarynka.

Trzy superlekkie olejki do ciała w szklanych butelkach.

Olej konopny to totalny pielęgnacyjny must have w pielęgnacji suchej cery. A to za sprawą jego składu. W prawie 80% składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w szczególności kwasu linolowego z grupy kwasów tłuszczowych omega-6 i kwasu linolenowego z grupy omega-3 w idealnych względem siebie proporcjach. Zawiera również inne kwasy, m.in. oleinowy, palmitynowy, gamma-linolenowy, a także proteiny, aminokwasy, karoten, minerały, witaminy A, D, E i K, fitosterole i fosfolipidy. Dzięki bogactwu dobroczynnych składników jest niezastąpioną bronią w walce z przesuszeniem i łuszczeniem skóry - nawilża ją, widocznie odmładza, chroni i utrzymuje w dobrej kondycji. Wysoką zawartość oleju konopnego znajdziesz w naszym musie do ciała Konopie i Pomarańcza.

Masło Shea, inaczej masło karite, również będzie silnym sprzymierzeńcem w starciu z problemem suchej, popękanej i podrażnionej skóry. Dzięki zawartości witamin A, E i F pomoże w jej nawilżeniu, zwiększy napięcie i elastyczność. Jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, warto więc używać go zwłaszcza w codziennej pielęgnacji twarzy narażonej na działanie szkodliwych promieni UV. Możesz stosować masło Shea oddzielnie lub sięgnąć po mieszankę uzupełnioną o masło kakaowe i olej kokosowy - Super Blend.

Superblend na fioletowo-beżowym tle.

JAK ZADBAĆ O SKÓRĘ ZIMĄ? EKWIPUNKU CIĄG DALSZY

Oprócz olejów, czyli emolientów, warto również zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające w swoich składach naturalne humektanty, czyli silnie higroskopijne substancje mające zdolność do zatrzymywania wody z otoczenia. Ich zadaniem jest zwiększenie nawilżenia w warstwie rogowej naskórka - wiążąc wodę przeciwdziałają jej utracie, dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i bardziej elastyczna. Dodaj do swojej pielęgnacji produkty zawierające w swoim składzie macerat z aloesu (obecny np. w naszym serum do twarzy), który oprócz swoich naturalnych nawilżających właściwości pomoże Ci zachować cerę świeżą i wyraźnie ją odmłodzi. Z przesuszeniem skóry świetnie poradzą sobie również kosmetyki z zawartością lanoliny (np. mydło Miś) i witaminy E (dodanej np. do Musu Wiosennego).

Z takim kosmetycznym ekwipunkiem nie tylko z łatwością zawalczysz z zimowym problemem suchej i podrażnionej skóry, ale z pewnością odnajdziesz mnóstwo przyjemności w swoim codziennym pielęgnacyjnym rytuale.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Olej kokosowy na twarz - hit czy kit?

Olej kokosowy na twarz - hit czy kit?

Szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie na sucho

D-pantenol – właściwości i jego zastosowanie w kosmetyce

D-pantenol – właściwości i jego zastosowanie w kosmetyce