Powrót do wpisów

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy nie bez powodu uznawane są za jeden z trudniejszych w pielęgnacji typów kosmyków. Najczęściej wysokoporowate, ze skłonnością do nadmiernego rozchylania łusek nieodpowiednio myte i odżywione mogą być matowe, szorstkie i przejawiać skłonności do nadmiernego puszenia. Wystarczy jednak poddać je odpowiedniej obserwacji i odpowiednio o nie zadbać, żeby wydobyć z nich to, co najlepsze.

Jak i czym myć kręcone włosy?

Jeśli na co dzień stosujesz w pielęgnacji kosmetyki z silikonami, co jakiś czas potrzebujesz tzw. final wash, czyli mycia szamponem z użyciem mocniejszych detergentów (one są w stanie dokładnie oczyścić zarówno skórę głowy, jak i włosy z silikonowej nadbudowy). Musisz jednak pamiętać, że detergenty typu SLS czy SLES mogą mieć działanie silnie przesuszające, dlatego możesz spróbować zamienić je na łagodniejsze - np. SCS i SCI (na nich bazuje na przykład nasz szampon w kostce - one też powinny poradzić sobie z dobrym oczyszczeniem. Po mocno oczyszczającym final wash koniecznie zadbaj o odpowiednie odżywienie i nawilżenie - dopasuj kosmetyk odżywczy do potrzeb swoich włosów (nie powinna zawierać silikonów, za to emolienty, humektanty i ewentualnie proteiny w odpowiednich proporcjach). Dobrze pozostawić taką odżywkę czy maskę na włosach na dłużej - do 10-15 minut, żeby miała czas dobrze wniknąć w otwarte silniejszym detergentem łuski.

Na co dzień w pielęgnacji kręconych włosów dobrze może się sprawdzić również metoda co-wash, czyli po prostu mycie odżywką bez silikonów i innych oblepiaczy, zawierającą natomiast substancje powierzchniowo-czynne, np. betainę, którą dodaliśmy między innymi do naszej odżywki w kostce. Pamiętaj jednak, że dobór pielęgnacji do włosów kręconych to kwestia bardzo indywidualna - jeśli nie sprawdzi ci się metoda co-wash, może się okazać, że lepszy skutek odniesie tzw. low poo, czyli po prostu z użyciem szamponu opierającego się na łagodnych detergentach (np. coco-glucoside).

Pamiętaj, że włosy kręcone, z uwagi na ich wysoką podatność na uszkodzenia mechaniczne i łamliwość, powinno się myć wyjątkowo delikatnie. Niezależnie czy używamy w tym celu szamponu czy odżywki, wmasowujemy produkt delikatnie kulistymi ruchami w skórę głowy i włosy bez nadmiernego tarcia. Podobnie wygląda sytuacja z suszeniem - nie należy wycierać włosów szorstkim ręcznikiem, a delikatnie odsączyć nadmiar wody, najlepiej z użyciem np. bawełnianej koszulki.

Jeśli chodzi o rozczesowanie włosów po umyciu, powinno się to zrobić kiedy są one jeszcze mokre. Zapomnij o czesaniu włosów na sucho - będą wtedy bardziej podatne na zniszczenia, poza tym, nie wydobędziesz skrętu, za to uzyskasz efekt spuszonych, zniszczonych kosmyków, a raczej nie o to ci chodzi, prawda? Wilgotne kosmyki lubią też ugniatanie oraz kosmetyki stylizujące i wydobywające skręt przeznaczone właśnie do kręconych włosów (np. tzw. odżywki bez spłukiwania). Na początek można wykorzystać w tym celu np. tzw. „glutek lniany”, czyli żelową substancję powstałą w wyniku ugotowania ziarenek siemienia lnianego.

Dziewczyna ma kręcone, długie, ciemne włosy. Stoi bokiem.

Jak dbać o kręcone włosy? Odżywienie

Włosy kręcone, jako (przeważnie) wysokoporowate z natury powinny być pielęgnowane ze szczególną dbałością o zachowanie odpowiedniej równowagi PEH, czyli balansu między ilością protein, emolientów i humektantów w używanych kosmetykach.

Mimo częstych obaw posiadaczek włosów kręconych o tzw. przeproteinowanie, charakteryzujące się przesuszeniem i nadmierną sztywnością włosów, nie należy zapominać o proteinach w pielęgnacji loków. Mają bowiem sprzyjać ich regeneracji i „wypełnić” mikrouszkodzenia, a także pomóc wydobyć naturalny skręt.

szampon w kostce, serum do włosów, hydrolat lawendowy

Włosy kręcone szczególnie „lubią” emolienty (czyli m.in. oleje), które powinny być zresztą podstawą pielęgnacji wszystkich typów włosów. Mają działanie wygładzające i silnie odżywcze. Emolienty stanowią bazę większości kosmetyków pielęgnacyjnych (np. odżywek czy masek) do włosów, jednak czystych olejów lub mieszanek olejkowych można używać do tzw. olejowania włosów. Do olejowania możesz używać pojedynczego oleju lub np. naturalne serum do włosów bazującego na kilku olejach dobranych odpowiednio do włosów wysokoporowatych. Dobrze zadziała np. olej z krokosza barwierskiego, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek arbuza, olej z nasion bawełny, olej z pestek czy olej kameliowy.

Nie należy również zapominać o humektantach, czyli substancjach na bazie wody, które mają właściwości nawilżające. Będą to między innymi aloes (np. pod postacią maceratu), panthenol, miód, gliceryna, wspomniany wcześniej stylizator - żel lniany czy naturalne hydrolaty, które stanowią także dobrą bazę pod olejowanie włosów, czyniąc je bardziej efektywnym.

Choć pielęgnacja włosów kręconych na pierwszy rzut oka może się wydawać dość skomplikowana, nie warto się poddawać i na siłę traktować ich prostownicą, marnując czas. Naprawdę warto dać szansę różnym metodom pielęgnacji i kosmetykom, bo kiedy w końcu znajdzie się opcję optymalną dla swojego typu włosów i ich skrętu, wypielęgnowane loki mogą być wyjątkowo piękną i efektowną fryzurą - kto wie czy nie najbardziej spektakularną spośród wszystkich.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Wcierka do włosów i skóry głowy- jak działa wcierka na porost włosów?

Wcierka do włosów i skóry głowy- jak działa wcierka na porost włosów?

Laminowanie włosów kręconych: jak i czym najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Laminowanie włosów kręconych: jak i czym najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.