Te deo mówi: badaj się! I wspiera Rak’n’Roll.

Poznaj nowy dezodorant Wanilia i Palmaroza. To kosmetyk wyjątkowy nie tylko ze względu na skuteczne działanie i piękny zapach, ale również (a może przede wszystkim) ze względu na przekaz, który z sobą niesie. A brzmi on: Badaj się! 

Nie jest to jednak pusty slogan - stoi za nim historia, którą poznacie za chwilę. I… kasa, którą jako Cztery Szpaki przekażemy dzięki niemu Fundacji Rak’n’Roll. Na premierę deo wybraliśmy - symbolicznie - różowy październik, czyli miesiąc profilaktyki raka piersi, ale nie będzie to edycja limitowana. Zostaje z nami na stałe i stale pomaga.

Od aplikacji dezodorantu do samobadania piersi

Dwa lata temu jedna z naszych klientek napisała do nas wiadomość z krótką historią, która mocno nas poruszyła i dała nam do myślenia. Pani używała, jak codziennie, szpakowego dezodorantu i podczas aplikacji wyczuła w piersi guzek. Dzięki temu samobadaniu - wykonanemu właściwie przy okazji i trochę niechcący - interwencja mogła zostać podjęta błyskawicznie i na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

Od tamtej pory dezodorant - choć przecież to tylko kosmetyk - nabrał dla nas jeszcze większej wartości i mocy. Oprócz swojego standardowego zadania zyskał funkcję przypominającą nam o czymś ważnym - o wykonywaniu samobadania piersi. I choć aplikowanie palcami dezodorantu to w sumie prozaiczna czynność, nad którą nawet się nie zastanawiamy, wystarczy więcej uwagi i kilka umiejętnie poprowadzonych dodatkowych ruchów, żeby zrobić z tego coś ważnego - potwierdzić swoje zdrowie.

Co do potwierdzania zdrowia, używamy tego wyrażenia nieprzypadkowo. Wspomniały nam o nim dziewczyny z Fundacji Rak’n’Roll, które na co dzień wybierają właśnie ten sposób przypominania o profilaktyce. (Samo)badanie nie musi się odbywać w atmosferze napięcia czy strachu - to po prostu sposób na… regularne potwierdzanie zdrowia. Na sprawdzenie, czy wszystko jest okej. 

Jak poprawnie wykonać samobadanie?

Samobadanie piersi zajmuje dosłownie kilka minut i można je łatwo wykonać, gdy ubierasz się rano lub rozbierasz wieczorem. Najważniejsze jest, aby wykonywać je regularnie, najlepiej między 3. a 5. dniem po miesiączce. 

  • Krok 1. Rozbierz się i stań stań prosto przed lustrem. Obejrzyj swoje piersi w trzech pozycjach: z ramionami rozluźnionymi po bokach, z ramionami uniesionymi nad głową oraz rękami opartymi na biodrach (tak, aby mięśnie klatki piersiowej były napięte). Zwróć uwagę na jakiekolwiek wizualne zmiany w Twoich piersiach takie jak: obrzęk, zaczerwienie, wgłębienie, wciągnięta brodawka, zmiana rozmiaru lub kształtu piersi. 
  • Krok 2. Zbadaj piersi stojąc. W tym celu złącz trzy środkowe palce prawej dłoni i opuszkami uciskaj każdą część piersi oraz obszar pod pachami. Rób to ruchami okrężnymi od środka piersi do zewnątrz, aby upewnić się, że nie pomijasz żadnych obszarów. Stopniowo zwiększaj nacisk z lekkiego na mocny. Następnie użyj lewej ręki i zbadaj pierś prawą. 
  • Krok 3. Zbadaj piersi leżąc. Połóż się na plecach, lewą rękę załóż za głowę, a prawą dłonią zbadaj lewą pierś, stosując technikę z kroku 2. Zrób to samo badając lewą dłonią pierś prawą.

Pamiętaj, że samobadanie wykonujesz nie po to, aby coś znaleźć, ale żeby potwierdzić, że wszystko jest okej. Jeśli podczas comiesięcznego samobadania piersi odkryjesz guzek lub inną nieprawidłowość - nie panikuj. Większość guzków piersi nie jest rakowa, ale nie czekaj i omów swój przypadek z lekarzem.