Powrót

Olejek eteryczny paczuli

Skąd bierze się olejek z paczuli?

Olejek z paczuli dostaniemy najczęściej w buteleczce z ciemnego szkła. Pozyskuje się go z suszonych liści rośliny paczula, rosnącej w klimacie tropikalnym. Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, olejku paczulowego używa się do produkcji kosmetyków, świec zapachowych, a także stosuje się go w aromaterapii i w formułach perfum. Jego liczne właściwości cenione są na całym świecie.

Zapach paczuli – czyli jaki?

Olejek paczulowy ma charakterystyczny, ziemisty zapach, który można określić również jako drzewny i korzenny. Kojarzy się nieco słodko, romantycznie i sensualnie. Jego woń klasyfikuje się jako głęboki zapach, przydatny zwłaszcza w aromaterapii i medycynie tradycyjnej, ponieważ korzystnie wpływa na system nerwowy. Przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce w temperaturze pokojowej, olejek paczula utrzymuje swój aromat przez długi czas i ma bardzo wiele zastosowań, o których piszemy niżej.

Jakie działanie ma olejek paczuli?

Korzyści dla skóry

Olejek z paczuli wykazuje właściwości antyseptyczne, a oprócz tego działa przeciwzapalnie, dlatego będzie dobrym wyborem dla skóry problematycznej i skłonnej do wyprysków. Ten naturalny olejek wspomaga także pielęgnację wymagającej skóry dojrzałej, regenerując ją i zmiękczając. Jest skutecznym antidotum na zaczerwienienia skóry, otarcia i niewielkie poparzenia, więc będzie jak znalazł w okresie letnim.

Olejek paczulowy pomaga w leczeniu trądziku i przyspiesza gojenie ran. Oprócz tego wspiera proces niwelowania obrzęków i stymuluje gojenie blizn. Olejek paczuli sprawdza się w walce z cellulitem, gdyż poprawia elastyczność skóry – może posłużyć do masażu ciała w domu, po kąpieli lub prysznicu, jeśli zmieszamy parę kropli z olejem arganowym, kokosowym czy na przykład konopnym. Stosuje się go także na skalp, jeśli zmagamy się z przetłuszczonymi włosami i/lub łupieżem.

Korzyści dla umysłu

Liczne właściwości olejku paczulowego sprawiają, że stosuje się go często podczas zabiegów aromaterapeutycznych. Już dwie czy trzy krople olejku z paczuli uwalniają jego upojny, korzenny zapach (można nieco rozcieńczyć go ciepłą wodą, by przytemperować silny aromat). Cechą charakterystyczną większości olejków eterycznych jest ich pozytywny wpływ na nastrój i rozluźnienie ciała – wprowadzają je bowiem w stan relaksu.

Ten olejek eteryczny działa pozytywnie na układ nerwowy i ciśnienie krwi: uspokaja, poprawia nastrój, łagodzi uczucie smutku i niepokoju. Powszechnie uznaje się go za afrodyzjak. Pobudza wydzielanie hormonów płciowych oraz tzw. „hormonów szczęścia”, zwiększa aktywność seksualną i pożądanie. Jego zapach działa kojąco, a dzięki temu zmniejsza bezsenność. Olejek paczulowy jest więc świetnym prezentem dla osób, których jakość snu nie jest zadowalająca.

Dla kogo olejek paczulowy będzie najlepszy?

By poczuć piękny zapach paczuli, wystarczy zaledwie kilka kropli olejku. Kto może korzystać z jego dobrodziejstw? Jest to tak naprawdę sprawa indywidualna i wybór zależy wyłącznie od osobistych preferencji: chwalą go sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Właściwości olejku eterycznego z paczuli pozwalają na jego szerokie zastosowanie. Olejki eteryczne (pojedynczy lub wybraną mieszankę olejów) możesz użyć rozpylając je po pokoju z pomocą dyfuzora, by nawilżyć powietrze i rozprzestrzenić miły dla nosa zapach. Albo wykonaj relaksujący masaż ciała swojej partnerce lub swojemu partnerowi. To idealny pomysł na chwile bliskości, kiedy oboje potrzebujecie odfrunąć myślami do spokojnego, cichego miejsca.

Warto stosować olejek paczuli, jeśli jesteś zestresowana, spięta, lub gdy po prostu chcesz poukładać myśli podczas relaksującej sesji przepełnionej tym cudownie korzennym zapachem.

Powiązane artykuły

Masło do ciała – zalety i rodzaje

Masło do ciała – zalety i rodzaje

Olejek do masażu – dlaczego warto po niego sięgać?

Olejek do masażu – dlaczego warto po niego sięgać?

Pielęgnacja skóry jesienią

Pielęgnacja skóry jesienią